EUWS 11 Verdachten Telegraaf bang Drie doden bij aanslag Irak Saoedische strijders voor de mensenrechten zijn in de wolken met de uitreiking van de Geuzenpenning, vandaag in Vlaardingen. ,,De prijs houdt onze strijd in leven'', zegt een van hen, Yahya Assiri. Sterrenkok Roux overleden GEUZENPENNING UITREIKING Omar al-Qathani en Yahya Assiri verstuiken hun tong bij het uit spreken van het woord Geuzen penning. Maar dat doen ze graag, met een brede glimlach. Zij kun nen elke steun goed gebruiken in hun ongelijke strijd met het Sa- oedi-Arabische vorstenhuis. Dat de Saoedische activisten voor de mensenrechten het zwaar hebben, blijkt ook uit de ceremo nie. De prijs is toegekend aan de in 2009 opgerichte organisatie ACPRA (Saudi Civil and Political Rights Association) maar niet één lid kan zelf aanwezig zijn. Zij zit ten allemaal gevangen. Daarom is het aan Yahya Assiri, van de zus terorganisatie ALQST (Londen) om de honneurs waar te nemen. Samen met Omar al-Qathani, zoon van een van de oprichters van ACPRA. Hij woont met zijn moeder Maha, broers en zussen in New York. In 2013, kort voor de arresta tie van alle ACPRA-leden, vlucht ten zij het land uit, naar de VS. ,,Mijn vader Mohammed had een voorgevoel. Hij zei tegen mijn moeder: haal mijn kinderen alsje blieft hier weg. Hij wilde dat wij veilig zouden zijn en goed onder wijs zouden kunnen volgen'', zegt de 19-jarige jongeling. De prijsuitreiking zal in Saoedi- Arabië geen nieuws zijn - Assiri: ,,Die wordt verzwegen'', maar Mo hammed al-Qathani weet ervan. ,,We mogen regelmatig telefonisch contact met mijn vader hebben'', zegt Omar. Hij pakt zijn mobieltje en laat een opname horen van een gesprek tussen zijn ouders. ,,Mijn moeder vertelt hem dat zij trots op hem is. Voor mijn vader was de Geuzenpenning nieuw maar hij voelt zich erg vereerd nu hij er de achtergrond, het prestige van kent. De uitreiking is een stimulans voor hem. Hij zit al zeven jaar vast en hij hoort nu dat hij niet wordt vergeten.'' Yahya Assiri (39, tot zijn vlucht in 2012 officier in de Saoedische strijdkrachten), valt hem bij. ,,Deze prijs geeft tegenwicht aan het pr-offensief van de Saoedische machthebber, Mohammed bin Salman. Hij presenteert zich als een hervormer, maar de werkelijk heid is anders'', zegt Assiri. ,,De kroonprins is verantwoordelijk voor de oorlog in Jemen, volgens de VN de ergste humanitaire crisis van dit moment. In eigen land De prijs zorgt voor wat bescherming. Nu zal het regime wat terughoudender zijn leidt hij een snoeiharde onder drukking. Hij snoert iedereen die hem bekritiseert de mond. Met in timidatie, bedreigingen, arrestatie en marteling. Naar buiten toe pro beert hij goede sier te maken met schijnvrijheid voor vrouwen maar de mensenrechten worden in Sa- oedi-Arabië als nooit te voren stel selmatig vertrapt.'' Vogelvrij Volgens Assiri is de Geuzenpen ning, die jaarlijks wordt uitgereikt om strijders voor vrijheid en men senrechten te eren en te steunen, niet alleen een erkenning en een stimulans om door te gaan. ,,De prijs zorgt indirect voor een beetje bescherming. Zonder aandacht zijn de ACPRA-leden vogelvrij, nu zal het regime toch iets terughou dender zijn.'' Volgens Omar gaat het ook rede lijk met zijn vader die een celstraf uitzit van tien jaar in een gevange nis nabij de hoofdstad Riyad. ,,Hij zou in 2023 moeten vrijkomen en mag daarna tien jaar het land niet uit. ,,Soms is hij terneergeslagen, gaat hij in hongerstaking, maar hij is ongebroken, strijdvaardig. Ge lukkig heeft hij in de gevangenis contact met een ander ACPRA-lid. Dan heeft hij soms iemand om mee te praten'', aldus zijn zoon. Assiri wijst erop dat de ACPRA-le- den niet, zoals andere politieke ge vangenen, in een apart blok zijn ondergebracht. ,,Zij zitten tussen moordenaars, smokkelaars en an dere criminelen'', zegt de mensen rechtenactivist. Met de hoofdrol in Vlaardingen pleegt Assiri in de ogen van Mo hammed bin Salman dissident ge drag. Kan hij nog veilig over straat in Londen? ,,Nee, niet echt. Je moet toch alert zijn. Zeker na de moord op Jamal Khashoggi (de Sa- oedisch/Amerikaanse journalist die in 2018 werd vermoord, red). Khashoggi was een vriend van me. Ik hoop dat het regime niet weer zo'n misdadige blunder begaat. Maar hoe dan ook, ik zet mijn mis sie voort.'' Assiri beseft maar al te goed dat de aandacht van de internationale gemeenschap snel verslapt. De naam van Khashoggi valt ook niet zo vaak meer. In de relatie met Sa- oedi-Arabië, rijk aan olie en dol lars, is de rest van de wereld eerder koopman dan dominee. Zaken gaan voor mensenrechten. ,,Onze strijd is een ongelijke strijd. We zijn zwak. Maar we hebben één groot voordeel: we verdedigen een hoger doel, een menswaardig be staan. We hebben de waarheid, het recht aan onze kant. Uiteinde lijk zullen we winnen. Dictators hebben niet het eeuwige leven. Kijk naar Khadaffi, Saddam Hus sein.'' Idealen Sluit Omar zich na zijn studie aan bij de strijd van zijn vader en ACPRA? ,,Ja. Ik wil mijn vaders idealen volgen. Ik weet dat het moeilijk zal zijn. Misschien heb ik er zelf niets mee te winnen maar anderen, generaties na mij wel'', zegt de jonge Al-Qathani. Ook in hem zit geuzenbloed. vrijdag 13 maart 2020 GO AMSTERDAM De twee hoofdverdachten in de zaak rond de aanslag op De Telegraaf zijn 'doods bang'. In de media is zijn naam gekoppeld aan drie liquidaties, zei vermeend kopstuk Bilal el H. (26). Me deverdachte Nabil D. (28) voelt zich een schietschijf, zei hij gisteren op de derde dag van hun strafproces. De twee zouden leiders zijn van een bende die volgens justitie ook vluchtauto's stal en leverde aan criminelen. In juni 2018 werd het kran tengebouw geramd door een gestolen bestelauto. LONDEN De in Frankrijk geboren sterrenkok en res tauranthouder Michel Roux is na een lang ziekbed in zijn Engelse woonplaats Bray op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn fa milie gisteren bekendge maakt. Roux, vaak om schreven als een 'beschei den genie', schreef met zijn broer Albert gastronomi sche geschiedenis met hun Londense etablissement La Gavroche, dat de deu ren opende in 1967. Het kreeg in 1982 als eerste restaurant in het Verenigd Koninkrijk een derde Mi- chelinster. BAGDAD Twee Amerika nen en een Brit zijn om het leven gekomen door een raketaanval op een basis ten noorden van de Irakese hoofdstad Bagdad. Dat meldden Britse media gis teren. Amerikaanse mili taire bronnen verklaarden dat een Britse en Ameri kaanse militair en een inge huurde Amerikaanse kracht waren omgekomen. Dat gebeurde bij de Taji- basis. Zeker twaalf ande ren raakten gewond. Sinds de dood in januari van de gelauwerde Iraanse generaal Qassem Solei- mani door een Ameri kaanse raket zijn de span ningen in de regio opgelo pen. De invloed van Iran in Irak is groot. Yahya Assiri (l) en Omar al-Qathani nemen namens de ACPRA de mensenrechtenprijs in ontvangst. foto marco okhuizen Hans van Zon Amsterdam -Yahya Assiri, Saoedisch activist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11