1. Syriërs lopen vast in 'papiercultuur' 10 NIEUWS SPREEKBEURT VOETBALFANAAT Tot Teuns grote verrassing stond de voormalige Feyenoord-spits en Oranjes topscorer aller tijden ineens in zijn klas. Het resultaat van een tweet van zijn moeder Corry van Ginhoven. Teun zit op De Thermiek in Leiden, een school voor leerlingen met een li chamelijke of meervoudige beper king. Toen het tijd werd voor zijn spreekbeurt was het thema in een mum van tijd gekozen: Robin van Persie, zijn favoriete voetballer en een man in het bezit van een prachtige, internationale sportcar- rière. Daar wilde hij zijn klasgeno ten van groep 4 maar wat graag al les over vertellen. Moeder Corry (42) schoot hem te hulp en slin gerde een tweet de wereld in. Ze richtte zich tot @Persie_Official, het Twitteraccount van de oud- topspeler. 'Aangezien ook ieder een zijn konijn meeneemt, als daar de spreekbeurt over gaat; heb je wat te doen 's morgens op 11 maart?' Complot Met wat hulp van Corry's zus rolde het balletje 'slinks' verder. Teun, zijn moeder en vader Mar- tijn Lagendijk wisten van niks. Al leen de fysiotherapeut van de my tylschool en Teuns juffen zaten in het complot. Zij wisten dat Van Persie naar Leiden zou komen. ,,Teun heeft aardig wat lichame lijke problemen. Hij zit ook in een rolstoel. Voetbal is zijn lust en zijn leven. Zijn fantasie is dat hij later in de Kuip speelt'', vertellen moe der Corry en vader Martijn Lagen dijk (39) over hun zoon. ,,Hij vraagt zich niet af of dat gaat luk ken, hij wil alleen weten of wij dan komen kijken. Mooi toch dat kinderen, hoe verschillend ze ook zijn, erover dromen voetballer te worden.'' Met de vader was afgesproken dat hij na afloop van de spreek beurt op het schoolplein een trai ning zou verzorgen. Lagendijk is namelijk voetbaltrainer bij Robin is lief voor kinderen R.K.V.V. Teylingen, een voetbal vereniging in Sassenheim. Ook hij was verrast toen hij ineens met de beroemde Rotterdammer in een kamertje zat te wachten op het einde van Teuns grote Van Persie- presentatie. Want op zijn mytylschool we ten ze wel dat Teun stilvalt als iets hem overrompelt. De Feyenoorder als donderslag bij heldere hemel aan het begin van de spreekbeurt het klaslokaal insturen, zou dus geen goed idee zijn. Maar als sluit stuk samen een korte quiz presen teren over de loopbaan van Van Persie ging prima. Corry van Gin hoven: ,,Samen vulden ze ook de door Teun bedachte quiz in op pa pier. Robin heeft er nog 'vrienden voor het leven' bij gezet.'' Schoolplein Daarna ging het feest nog even door op het schoolplein. Met groep 4 trapte Van Persie een balletje. Zittend in een stoeltje op wieltjes zette Teun zijn beste beentje voor. Zijn vader annex coach nam on dertussen andere leerlingen onder zijn hoede op het speelplein. Teuns ouders hebben niets dan lof voor de speciale spreekbeurt- gast. ,,Op school was iedereen blij. Robin is benaderbaar en lief voor de kinderen; hij vertelde van alles. Het is een man die heel erg zich zelf is. Die niet schrikt als hij wat rolstoeltjes ziet.'' Uiteindelijk was Teun zo op zijn gemak dat hij wat woorden durfde te wisselen met zijn idool. Andere ouders reageerden eve neens positief op de belevenissen van hun kroost. Op sociale media spreken velen hun waardering uit over Van Persie en de spreekbeurt van Teun. Dat schrijft het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in de studie 'Ne derlands Papierenland'. Sinds de start van de Syrische burgeroorlog in 2011 vluchtten tienduizenden Syriërs naar Nederland, de meesten van hen kregen hier een verblijfs- vergunning en haalden daarna ook vrouw en kinderen. De Syriërs spreken hun waarde ring uit voor de opvang in Neder land en voor de hulp die ze daarbij hebben gekregen van vrijwilligers, maar hun inburgering verloopt niet zonder problemen, concludeert het SCP, dat de Syriërs al jaren volgt. Voor het rapport werd met 49 Syri sche statushouders (vluchtelingen met een verblijfsvergunning) ge sproken. 'Syrische statushouders zijn sterk gemotiveerd om deel te nemen aan de Nederlandse samen leving', schrijft het planbureau. Dat houdt voor hen vooral in dat ze snel de taal willen leren spreken én een baan willen vinden. 'Zodra ze geen uitkering meer hebben, heeft de Nederlandse overheid niet langer een reden om hen terug te sturen, zo is de redenering', aldus het SCP. Het vinden van werk gaat moei zaam. Dat komt vooral door het taalprobleem. 'Het is moeilijk om een keuze te maken voor een goede taalschool. Ze hebben hun aanbod niet op orde, leveren weinig con tacturen, de kwaliteit van docenten laat te wensen over en cursisten van uiteenlopend niveau zitten in de zelfde klas.' De Syriërs maken zich ook zorgen over het lage taalniveau (A2) dat ze krijgen aangeleerd, dat is voor veel banen niet voldoende. Bijkomend probleem is dat veel statushouders niet kunnen aanto nen welke diploma's ze in Syrië hebben behaald. Ze hebben die S De diploma's van de Syriërs worden hier vaak niet erkend niet meegenomen toen ze vlucht ten en kunnen er nu niet meer aan komen. Ook worden niet alle Syri sche diploma's in Nederland er kend. 'Dat ze als hoogopgeleid per soon worden doorverwezen naar horeca- of schoonmaakbanen, frus treert hen.' Ook voelen de ondervraagde Sy- riërs zich door Nederlanders 'on dergewaardeerd'. Zo zei een van de ondervraagden tegen de onderzoe kers: ,,Hier in Nederland denken ze dat Syriërs achtergesteld zijn. Soms vragen ze of we auto's hebben in Syrië of hoe onze huizen eruitzien. We zijn geen onderontwikkelde mensen. We hebben dokters en in genieurs en alles wat je je maar kunt bedenken in Syrië.'' vrijdag 13 maart 2020 GO Robin van Persie als 'konijn' uit Teuns hoge hoed Ieder kind dat een spreekbeurt geeft op school over konijnen, neemt zijn of haar eigen Flappie mee. De 8-jarige Teun uit Sas- senheim hield woensdag een spreekbeurt over zijn idool Robin van Persie. Mét zijn held. Angelique Mulders Leiden -Corry van Ginhoven, (moeder van Teun) r ▲T Teun, in zijn favoriete shirt, en Robin maken samen de grote Van Persie-quiz. foto's martijn lagendijk Syrische statushouders voelen zich bij het inburgeren in Neder land beperkt door de 'Neder landse papiercultuur'. Daardoor komen Syriërs niet altijd aan het werk dat ze willen, blijven ze steken in het leren van de taal en voelen ze zich 'ondergewaar deerd'. Cyril Rosman Den Haag Het SCP sprak met 49 Sy rische statushouders. Ze lopen tegen barrières aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10