Magie, I muziek en wilskracht 4 Cabaret Waarom zijn de dingen zoals ze zijn en doen we dingen zoals we ze doen? Cabaretier Kasper van der Laan legt het graag uit in zijn debuutvoorstelling 1 Kilo. Met zijn eigen logica probeert hij grip te krijgen op de absurditeit van het alledaagse. ,,Ik leg zaken uit die iedereen al weet, maar net op een andere manier." Keuzes maken op wilskracht Tragiek uit de barok an een kleine tafel in een Amsterdams café blikt Kasper van der Laan voor uit op zijn optreden in Middelburg. Één ivan de komische ta lenten van Nederland was vroeger regelmatig in Zeeland te vinden. „Meerdere zomers deed ik vakantie werk bij Vakantiepark de Meerpaal in Zoutelande", vertelt de cabaretier op getogen. ,,En een van mijn eerste spreekbeurten ging over de Delta werken en de Watersnoodramp." Zijn bezoekjes aan Zeeland vonden plaats in de periode dat Van der Laan nog geen idee had later op een po dium te staan. ,,Op de basisschool wilde ik helikopterpiloot worden. Als tiener bleek ik goed in economie, dus was een studie bedrijfseconomie een logische stap. Wel maakte ik mensen aan het lachen en stal graag de show. Ik was geen stoere puber, door grap pen te maken zocht ik naar bevesti ging. Wat ik merkte in die tijd? Meis jes vallen eerder voor mysterieuze ty pes met veel zelfvertrouwen dan grappige jongens die om aandacht vragen. Dat maakt nu niet meer uit, want ik heb al jaren een vriendin." Via een vriend ontdekte Van der Laan tijdens zijn studie een cursus Stand-Upcomedian. ,,Toen gingen mijn ogen pas echt open. Ik ver huisde naar Amsterdam en kwam daar in aanraking met open podia. Mijn allereerste optreden was in het Comedy Theater in de Nes. Het werd Zo zijn er meer momenten waarop ik vind dat ik gelijk heb, maar niet de confron tatie aanga een verschrikkelijke avond en toch het begin van iets moois. Na weken lange voorbereiding had ik een stuk van zes minuten uit mijn hoofd ge leerd, maar op het podium raakte ik mijn tekst kwijt. Meteen daarna dacht ik, dit kan ik veel beter. Ik gaf me steeds vaker op voor open podia en ging meer workshops volgen. Zo bleef ik volharden, totdat ik in juni 2013 de publieksprijs kreeg in de fi nale van het Amsterdams Studenten Cabaret Festival." Rambam Inmiddels zijn we bijna zeven jaar verder en is het hard gegaan met de stand-upcomedian annex cabaretier. Naast zijn solovoorstelling is Van der Laan een vaste gast in comedyclub Toomler in Amsterdam en toert hij met de Cabarestafette en Come- dytrain On Tour. De meeste mensen kennen hem waarschijnlijk van tele visie. Zo presenteerde hij het pro gramma Rambam, deed mee aan Pa- doem Pats en De Slimste Mens en ver scheen enkele keren in De Wereld Draait Door. ,,Grote tv-ambities heb ik niet. Veel liever sta ik in een theater of club live te entertainen voor publiek." Vrijwel-alle voor stellingen van zijn de buuttour zijn uitver kocht. Van der Laan, winnaar van het Leids Ca baret Festival in 2018, krijgt ontelbare positieve reacties op zijn eerste avondvullende show. ,,De recensies zijn fenome naal", zegt de 38-jarige grappenma ker. De Volkskrant verkoos me in 2019 tot het comedytalent van Neder land. Van nature ben ik iemand die dan meteen denkt 'nu moet ik aan verwachtingen voldoen'. Als mensen zeggen 'de avond was te gek', vind ik het snel 'nog niet goed genoeg'. Voor een perfectionist is het soms moeilijk nuchter te blijven onder loftuitingen. Aan de andere kant houdt het me scherp en blijft het me inspireren om nog beter te worden." Spannend Met de keuze voor een voorstelling van ruim anderhalf uur bewandelt Van der Laan bovendien een nieuw pad. Als stand-upcomedian is hij meer gewend aan vluchtige grappen, in een korte tijd. ,,Mijn angst was dat mensen zouden zeggen 'Daar heb je die stand-upcomedian die probeert cabaretier te zijn' of 'het is bij elkaar geraapt materiaal'. Die reacties krijg ik helemaal niet, in tegendeel. 'Het hangt allemaal met elkaar samen, er zit een lijn in.' Dat is wat ik hoor. Mijn eerste try-out in Utrecht vond ik heel spannend: Gaat het me luk ken om zo lang te boeien? Bleek ach teraf dat ik bijna twee uur op het po dium stond en dat het publiek met volle aandacht bleef luisteren. Daar mee viel de stress weg en wist ik: een lange show is ook aan mij besteed." Observaties Van der Laan zet zijn lege kop thee aan de kant en vertelt over de inhoud van zijn voorstelling. ,,Het gaat om observaties die ik doe. Bijvoorbeeld die kop thee. Ik bestelde eens een kop gewone thee, maar kreeg muntthee. Op dat moment dacht ik, waarschijn lijk heb ik te snel gepraat en heeft de ober me verkeerd verstaan. Het is mijn schuld, ik drink gewoon die muntthee op. Zo zijn er meer momenten 5 REDENEN OM UIT TE GAAN. Theaterinterview Klassiek donderdag 12 maart 2020 Een lange show is ook aan mi besteed GO Hans Puik 44 Kasper van der Laan Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vijf tips. Marc de Hond (zoon van opi niepeiler Maurice de Hond) was goed op weg een succes mannetje te worden. Geslaagd internetbedrijf, populaire dj bij 3FM, veelbekeken tv-program- ma's. Tot kerst 2002. Toen werd een tumor ontdekt in zijn ruggenmerg. Drie risicovolle operaties later was die weg, maar door complicaties raakte hij deels verlamd. Na vier jaar revalideren kon hij moeizaam korte stukjes lopen. Zo stunte lig dat hij dan nog liever rol- stoelafhankelijk bleef. Over dat alles schreef hij in 2008 het boeiende boek Kracht. Later heeft hij (naast TEDtalks en veel ander 'promo-werk') in twee theatersolo's verteld over zijn worsteling en zijn keuzes. Nu is hij voor een derde keer op pad. Ditmaal laat hij zich inter viewen. Door zo'n 20 écht grote namen als Paul de Leeuw of Eva Jinek. In Oostburg komt Hella van der Wijst hem onder vragen. Grote naam ook, ge- voelspresentatrice bekend van onder meer De Wandeling, De wereld op zijn kop (KRO) en Ik mis je (EO). Morgen, Ledeltheater, Oost burg, 20.30 uur Het programma Amore e guerra bevat liederen over liefde, geweld, dood en tragiek uit de Italiaanse barok. Tenor Jan van Elsacker (foto) en klavecinist André Poortvliet - die de zieke Marieke Spaans vervangt - vertolken werken van Giulio Caccini, Stefano Landi en Girolamo Kapsber- ger. Hoogtepunt van het concert wordt ongetwijfeld het dramatische Combattimento di Tancredi e Clo- rinda van Claudio Monteverdi, die de eerste echte opera schreef (Orfeo). Morgen, Zeeuwse Con certzaal Middel burg, 20.00 uur 0. - J Jail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48