Stadspastoraat: We smelten de messen om tot kunstwerk II 5 KENNISMAKING MUSEA Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kennis laten maken met beeldende kunst door ze letterlijk over de drempel van een culturele instelling te laten stappen. Dat wil de Kinderkunst week Zeeland. Die is gisteren dansend geopend in Cultuurhuis ZierikC in Zierikzee. VIER VRAGEN AAN JOHAN DE KONING^ f h k snap het niet'', luidt het H gefluister na een filmpje I over het werk van inter- I nationaal bekend archi- I tect-kunstenaar John Körmeling. „Daarom is het kunst'', constateert een leerling van de Jan Wouter van den Doelschool uit Zierikzee. Körmeling is niet zelf aanwezig om nader uitleg te geven. Hij woont in Eindhoven en heeft afge zegd in verband met het gevaar voor het coronavirus. Hij is nauw betrokken bij deze Kinderkunst- week, want heeft daar 'kunstsok ken' voor gemaakt. Hij liet zich daartoe inspireren door het thema dit jaar: Binnenstebuiten. „Daarbij denk ik aan sokken, want als je ze uittrekt, zitten ze meestal binnen stebuiten'', aldus Körmeling. Hij is onder meer bekend door zijn Draaiend Huis op de rotonde bij Tilburg op weg naar De Efte- ling en de Happy Street die hij ontwierp voor het Neder landse pavil joen bij de we reldexpositie 2010 in Sjanghai. Ideeënboek In plaats van de meet-and- greet met de kunstenaar geven Marja Geerse en Martien Lu- teijn een korte presentatie over Körmelings werk. Geerse en Luteijn zijn de makers van het Ideeënboek dat deelnemende scholen als onderdeel van het Kin derkunstweekpakket krijgen uit- gereikt. Ze vertellen hoe vrolijk je kunt worden van kunstsok ken en wat ze onderscheidt van sokken die je gewoon in de winkel kunt kopen. Dit jaar doen er 83 basis scholen verspreid over heel Zeeland mee aan de Kin derkunstweek. Leerlingen kunnen de kunstsokken voor 10 euro bestellen. Nieuw in deze negende editie is de samenwerking met Stichting DanZee, die samen met ZB/Planbureau en Bibliotheek voor Zeeland Als je ze uittrekt, zitten sokken bijna altijd binnenstebuiten - John Körmeling, kunstenaar/architect diverse dansprojecten organiseert. De samenwerking benadrukt dat beeldende kunst goed samengaat met andere kunstdisciplines. De officiële opening staat daarom ook in het teken van dans. Elly Geel hoed onthaalt in haar balletstudio in het Cultuurhuis de genodigden op een presentatie die zij met leer- lingen van de Jan Wouter van den Doelschool heeft ingestudeerd. Met drie dansen geven zij een vro lijke impressie van cirkels die van binnen naar buiten bewegen en van fraaie vormen die je al dan send met sokken kunt maken. donderdag 12 maart 2020 GO Op sokken Kinderkunstweek in Ali Pankow Zierikzee Ondine van der Vleuten Waarom dragen jongeren mes sen? Waarom voelen ze zich zon der wapens niet veilig? Daarover praat het Stadspastoraat zaterdag 28 maart onder de noemer 'Met het mes op tafel'. Wie zijn verbo den wapens kwijt wil, mag ze dan trouwens ook op tafel gooien: daar wordt een kunstwerk van ge maakt. Johan de Koning (foto) van het Stadspastoraat legt uit. j Wat is het Stadspastoraat Mid delburg? Een soort kerk? I ,,Wij zijn onderdeel van de Nieuwe Kerk Gemeente. Mensen denken soms in de kerk een speciaal plekje te vinden, dat los staat van de rest van de samenle ving. Een plek waar ze niets te maken hebben met de boze bui tenwereld. Maar die buitenwereld is de samenleving. Het Stadspas- toraat probeert een link te leggen tussen de kerk en die samenle ving." 2 En in die boze buitenwereld zwaaien mensen met mes sen. ,,Dat is wat we in de kranten lezen, op televisie zien, op de radio horen. Dan denken wij als Stads- pastoraat: hmmmDaar moeten we eens over praten. Laten we dat oppakken en nadenken over de rol van de sa menleving. 3 Is dat niet de taak van de school? Van ouders? Of de politie? ,,Het is de taak van ons allemaal. Wij zijn als samenleving als geheel verantwoordelijk. Kennelijk schep pen wij een klimaat waarin dit soort dingen kan gebeuren en normaal wordt. Jongeren zeggen vaak: we hebben een mes bij ons, omdat we ons niet veilig voelen. Begrijpelijke reactie. Dus gaan ze een mes dragen en wordt het nog onveiliger. Ik denk dat wij ons als samenleving moeten afvragen: hoe komt het dat die jongeren zich onveilig voelen? Hoe onveilig is het nou echt? Waar reageren die jongeren op? Gaat het nou alleen om messen? Is dat opeens mode of zo? Als het mode is, gaat het dan niet vanzelf weer over? Of zijn er echte aanleidingen waarover we ons druk moeten maken en wat kunnen wij dan doen?" 4 Praten. Dat zal weinig zoden aan de dijk zetten. ,,We doen ook iets. We geven jongeren de mogelijkheid hun wa pens in te leveren. Ook wapens die je niet in bezit mag hebben, zonder dat ze gestraft worden. De politie weet ervan en is erbij. Mis schien zijn er wel jongeren die ei genlijk een beetje ongelukkig zijn met de wapens die ze hebben. Ze hebben ze misschien gekocht om stoer te zijn. Om erbij te horen. Terwijl ze er in hun hart een onge makkelijk gevoel over hebben. Maar ja, wat doe je dan? Moet je ze in de sloot gooien? Wij bieden een alternatief. Als er genoeg worden ingeleverd, laten we ze omsmelten en er een kunstwerk van maken. 'Met het mes op tafel', zaterdag 28 maart van 10.00 - 15.00 uur in Het Hofje, Walgang 1 in Middelburg. De kunstsokken, ontworpen door John Körmeling. ♦few" Basisscholieren openen al dansend met sokken de Kinder kunstweek in Zierikzee. foto ma RIEKE MANDEMAKER De Kinderkunstweek duurt van 11 tot en met 22 maart. Nieuw dit jaar daarin is ook de rondwande ling in de landschapstuin bij de Verbeke Foundation in Kemzeke België, waar vijf Zeeuwse scho len aan meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33