g-a s? Waarom doen we zo moeilijk? Film 'De kleine pianist' heeft meer geld nodig 'Zeeuwen volgen aanwijzingen goed op' Kans op besmetting 2 CORONAVIRUS Corona-commotie Ook de Lasloods in Vlissingen heeft last van corona. Veel evenementen gaan niet door. De organisatie vreest voor het ergste. Commentaar Waarom doen we zo moeilijk over corona? Zeeland komt steeds meer in de greep van het virus. Overal worden maatregelen genomen om de verspreiding te beperken. Niet iedereen gaat daar meteen in mee. Critici zeg gen dat dit virus niet veel meer is dan een gewone griep. Er zijn goede redenen om zeer voorzichtig te zijn. Voorlopig is niet duidelijk hoe gevaarlijk het virus precies is. Eerste be richten over een hoog sterftepercentage worden genuanceerd, omdat er veel ongeregistreerde besmettingen zijn. Maar of het virus echt vergelijkbaar is met griep moet nog blijken. Boven dien, ook als corona inderdaad 'maar' een griepje is, dan nog moeten we kwetsbare mensen maximaal beschermen. Uit Italië komen alarmerende berichten over ziekenhuizen die het niet meer aankunnen en dus tussen patiënten moeten kiezen. Dat wil je niet meemaken. De Nederlandse overheden zijn lang blijven zoeken naar een balans tussen enerzijds ruimte voor normaal maatschappelijk verkeer en anderzijds effectieve acties om corona in te dam men. In Noord-Brabant is dat evenwicht verstoord. Daar zijn in grijpende maatregelen nodig. Het lijkt een kwestie van tijd voor heel Zeeland ook te maken krijgt met adviezen als sociale ont houding, maximaal thuiswerken, evenementen schrappen en scholen sluiten. Dat kan heel lastig worden, maar het vermijden van onnodige risico's voor chronisch zieken en kwetsbare ou deren is het dubbel en dwars waard. Het lijkt een kwestie van tijd voor Zeeland te maken krijgt met ingrijpende maatregelen De kleine pianist, een van de vijf korte films rond de Slag om de Schelde, komt geld tekort. De ma kers proberen het resterende be drag nu via crowdfunding bij elkaar te krijgen. De opnamen van de film zijn al afgerond. De komende tijd moet de afwerking gebeuren (montage, spe ciale effecten, geluid, muziek), maar het budget is inmiddels op. Meer geld is daarom nodig, niet voor salarissen - iedereen werkt be langeloos mee - maar om de onkos ten te kunnen betalen. Het gaat bij elkaar om 3200 euro. Belangstellenden kunnen bijdra gen via dekleinepianist.com/ crowdfunding. Hoe groter de dona tie, hoe ruimer de tegenprestatie van de makers. ALMANAK De kleine pianist is een initiatief van filmmaker en storyboardteke- naar Raimond van Soest uit Goes. Het verhaal gaat over een licht au tistische jongen, die muzikaal geïn spireerd raakt door de beschietin gen en het afweergeschut op Ant werpen. De komende tijd moet de afwerking gebeuren, maar het budget is op Het is een van de vijf korte films die worden gemaakt naar aanlei ding van de herdenking van de Slag om de Schelde. Deze gaan op 1 mei in première in het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. Terwijl de groten koffiedrinken en babbelen, zit kleinzoon Tim (6 jaar) te spelen op de grond. Zijn oren staan intussen wagen wijd open. Het gesprek komt op het coronavirus. Een van de volwassenen weet te melden dat in Spanje de eerste dode is gevallen. Het zou een oudere man betreffen. Ge schrokken kijkt Tim op. Die volwassene zegt vervolgens dat het om een 69 jaar oude man gaat. ,,Oh, gelukkig", verzucht Tim. ,,Dan kan het niet Sinterklaas zijn, want die is al over de hon derd." Afgelastingen vanwege corona VLISSINGEN GGD brengt risico's in kaart Corona leidt tot afzeggingen van evenementen in de Lasloods in Vlissingen. Een kleiner dancefeest gaat dit weekeinde nog wel door, zegt evenementenorganisator Louk Peperkamp. Maar drie andere be drijfsfeesten zijn al geschrapt. ,,Dit houden we geen half jaar vol." ,,Men beseft dat dit uit de hand kan lopen", aldus Jan Lonink, voorzitter van de veiligheidsregio. ,,Maar voor alsnog is de situatie goed beheers baar." De sleutel ligt bij de burgers zelf. Dwingende maatregelen zijn nog niet nodig. ,,Het is mooi om te zien dat er in Zeeland een bepaalde nuchterheid heerst." Als voorbeeld noemt Lonink de uitgestelde carna valsoptocht die zaterdag door Sas van Gent trekt. De optocht gaat door, maar bij de cafés komen geen feesttenten om meer volk binnen te halen. Inmiddels nemen Zeeuwse be drijven en instellingen maatregelen die vergelijkbaar zijn met wat er in Noord-Brabant gebeurt. Cursussen worden afgezegd, bijeenkomsten met veel mensen worden afgeblazen en als het even kan wordt er thuis gewerkt en op afstand vergaderd. In Zeeland is bij acht mensen het coronavirus vastgesteld. Het aantal besmettingen ligt waarschijnlijk ho- ger, maar vergeleken met andere provincies lijkt de besmettingsgraad in Zeeland redelijk beperkt te zijn. De GGD in Zeeland kan het extra werk die corona met zich meebrengt nog aan, aldus directeur Joke Gae- mers. Er zitten extra mensen aan de telefoon en een aantal artsen en ver pleegkundigen van de jeugdzorg richt zijn aandacht nu op corona. Het hoofddoel is het vertragen van de verspreiding van het virus om te voorkomen dat de ziekenhuizen en het zorgpersoneel overbelast raken. Bescherming van kwetsbare groe pen als ouderen staat voorop. Maanden De Zeeuwse autoriteiten bereiden zich er op voor dat de coronacrisis nog een paar maanden aansleept. ,,Dit is niet binnen een week voor bij", voorspelt Edith van der Reijden, commandant brandweer/directeur van Veiligheidsregio Zeeland. Daarom wordt er al vooruitgekeken. Zo gaat een speciaal team zich bui gen over de vraag hoe om te gaan met de toeristenstromen uit Bra bant en Duitsland als het virus dan nog rondwaart. Hierover maken de autoriteiten afspraken met de VVV en de recreatieondernemers ver enigd in de Recron. Vanochtend praten de dertien Zeeuwse burgemeesters over de co ronacrisis. Zij zijn bij de huidige stand van zaken als eerste verant woordelijk voor het afkondigen van maatregelen ter bestrijding van het virus. Dit heeft de GGD Zeeland gisteren meegedeeld tijdens een gesprek met het bestuur van de club en de gemeente Borsele. Er volgen geen tests en geplande activiteiten kun nen gewoon doorgaan. Dinsdag werd bekend dat een 22- jarige inwoonster van Heinkens- zand besmet is geraakt met het co ronavirus. Zij is zaterdag nog als supporter bij de club geweest. Voor zitter van Luctor Heinkenszand Marco Utermark is dinsdagavond na de melding met andere bestuurders donderdag 12 maart 2020 Rolf Bosboom Goes Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs die zaterdag zou worden gehouden in De Stenge in Heinkens- zand, gaat niet door. ,,Ik durf het niet aan'', zegt organisator Jan van 't Veen. Het evenement Thank Goes It's Friday in de Grote Kerk in Goes gaat morgen, vrijdag, wel door. Er worden wel voor zorgsmaatregelen geno men. Zo zijn er extra handwaspunten bij de toiletten, worden uitslui tend papieren handdoek jes en wegwerpbekers gebruikt. Ziekenhuis Adrz vraagt iedereen met griepklach- ten (koorts, hoesten/nie zen, neusverkouden) om afspraken om te zetten naar een telefonisch con sult voor zover dat moge lijk is. Adrz scherpt op die ma nier de maatregelen aan om besmettingen van pa tiënten en personeel met het coronavirus te voor komen. Het gaat dan om afspraken met medisch specialisten en verpleeg kundig specialisten. On derzoeken, röntgenfoto's en bloedafnames die geen spoed hebben, kun nen worden verzet. Woningcorporaties Beve land Wonen en Woon- goed Middelburg nemen maatregelen om verdere verspreiding van het co ronavirus te voorkomen. ,,Bij het inplannen van re- paratieverzoeken vragen we voortaan of huurders verkouden zijn, hoesten of koorts hebben", zegt Reinier de Jonge, direc teur Vastgoed en Be drijfsvoering. ,,Is het ant woord ja, dan wordt het reparatieverzoek mini maal twee weken later in gepland." De GGD Zeeland heeft in kaart gebracht welke mensen risico hebben gelopen door contact met de 22-jarige in woonster van Heinkens- zand bij wie het corona virus is vastgesteld. Die mensen zijn ingedeeld in twee categorieën: hoog en laag risico. Onder hoog risico vallen de huisgenoten, reisge noten en mensen die in het ziekenhuis op de zelfde zaal als een pa tiënt liggen of die bin nen twee meter afstand van de patiënt geweest zijn. De mensen met een laag risico moeten zelf alert zijn op klachten. 'Dit houden Maurits Sep Vlissingen De Zeeuwse bevolking, bedrij ven en instellingen volgen de aanbevelingen om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan goed op. Dat is de indruk van de GGD en de Veiligheidsre gio Zeeland. Een speciaal team buigt zich over hoe om te gaan met de toeristenstromen uit Bra bant en Duitsland in de zomer. Theo Giele Middelburg De kans is erg klein dat leden, vrijwilligers, bezoekers of an dere betrokkenen zaterdag bij voetbalvereniging Luctor Hein- kenszand besmet zijn geraakt met het coronavirus. Wendy de Jong Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30