Eus is nu toch vooral schrijver van hét essay Nieuwe verdeling rijksgeld kost Scheldemond College vier ton per jaar Opening van de kinderkunstweek met sokkendans Oud pontje Anna Jacoba kan het water weer op Kinderen maken kennis met beeldende kunst Scheepje uit 1932 is volledig gerestaureerd Minister Arie Slob wil de verdeling van het rijksgeld over de scholen eenvoudiger maken. In grote lijnen komt het erop neer dat ze voortaan een gelijk bedrag per leerling krij gen. Daarnaast ontvangen de scho len een vast bedrag per hoofdvesti ging en per dependance. Voor Zee land pakt de nieuwe verdeling nade lig uit. Eerder hebben de scholen be rekend dat ze het voortaan in totaal met 3 miljoen euro minder moeten doen. Samen met de provincie en de Zeeuwse gemeenten hebben ze daarover een half jaar geleden al in Den Haag aan de bel getrokken. Vragen Binnenkort moet de Tweede Kamer een beslissing nemen. In een brief heeft Slob deze week alle vragen be antwoord die Kamerleden hebben gesteld. Zijn reactie stelt Guus Hagt, rector van Mondia Scholengroep en voorzitter van het Zeeuws Bestuur- dersoverleg Onderwijs, allerminst gerust. Het Scheldemond College in Vlis- Dit is de zoveelste klap. We moeten het elk jaar al met minder inkomsten doen singen, onderdeel van Mondia, moet nog altijd ruim 4 ton inleveren. Dat is bijna 5 procent van de begroting. Scheldemond staat samen met het Isaac Beeckman College op de lijst van 44 scholen die naar verhouding het meest moeten bezuinigen. ,,Voor een school van 1100 leerlin gen is vier ton heel veel geld", zegt Hagt. ,,Dan red je het niet met een aantal mensen een paar uur minder inzetten. Dan heb je het echt over een aantal banen en moeten er vijf tot zeven onderwijsgevenden uit. Dit is de zoveelste klap. We moeten het elk jaar al met minder inkom sten doen, omdat we steeds minder leerlingen hebben. Ik wil niet zeg gen dat de school dicht moet, maar de kwaliteit van het onderwijs komt wel onder druk te staan." Dunbevolkt De zorgen gelden, in meer of min dere mate, voor vrijwel alle Zeeuwse scholen, aldus Hagt. De nieuwe regeling is vooral nadelig voor brede scholengemeenschap pen. ,,Het vervelende voor dunbe volkte gebieden is dat deze alleen maar brede scholengemeenschap- pen hebben. Bij de Kamerleden pro beren we er nu aandacht voor te vragen dat de hele onderwijsinfra structuur van Zeeland onder druk komt te staan. Daarbij trekken we samen op met vijf andere dunbe volkte regio's die voor dezelfde moeilijkheid staan." Minister Slob heeft wel extra geld beschikbaar gesteld voor scholen die de laatste zijn in hun gebied. Daardoor valt de nieuwe verdeling volgens de bewindsman uiteinde lijk nauwelijks nadelig uit voor Zee land. ,,Dat is een grote misvatting", vindt Hagt. ,,Je kunt niet zomaar een min- en een plusbedrag tegen elkaar wegstrepen, want dat plusbe drag is voor scholen die anders dicht zouden moeten. De rest van de scholen moet nog steeds inleveren." It donderdag 12 maart 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl GOES De complimenten over zijn column in de PZC zijn niet van de lucht in het Paard van Troje. En ook het coro navirus is een terugke rend thema in de ge sprekken rond het sig- neertafeltje in de Goese boekhandel. Maar slechts één gesprekson derwerp steekt er met kop en schouders bo venuit, merkt schrijver Özcan Akyol die giste ren voor de Boeken week naar Zeeland af reisde. ,,Mijn essay na tuurlijk." Rosalinda Weezepoel uit Goes heeft twee exemplaren van Generaal zonder leger onder haar arm. Eén voor zichzelf en één voor dochter Amber. ,,Ze begint binnenkort als boekverkoper in Gel drop", vertelt ze Eus. ,,Als ik op de recen- sies mag afgaan, is het een prikkelend boek." Zelf heeft ze nooit eer der een boek van Akyol gelezen. ,,Zijn columns in de krant lees ik wel al tijd. Maar een heel en kele keer ben ik het niet met hem eens. Door zijn columns ga je anders zover de dingen naden ken." ,,Ik wil even zeggen dat ik het niet met je essay eens ben", zegt Hein van Kemenade als hij aan de beurt is. Hij was jaren boekverkoper in Breda en woont sinds een jaar in Lewedorp. Akyol her haalt nog eens niemand te willen beledigen. De heren spreken af er op een later moment nog eens over door te pra ten. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND 5 ZEELAND8 Forse bezuiniging in onderwijs Het voortgezet onderwijs in Zeeland dreigt fors te moeten inleveren. Daardoor lijken ont slagen onvermijdelijk en komt de kwaliteit van het onderwijs verder onder druk te staan. Het grootste slachtoffer is het Scheldemond College in Vlissin- gen, dat het met vier ton per jaar minder moet doen. Rolf Bosboom Vlissingen - Guus Hagt, rector Mondia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29