WERK Betaald worden om te niksen Specialist hoogbegaafdheid Het gras is niet altijd groener bij de 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Werken is niet altijd rozengeur en maneschijn. Maar wat als je 's ochtends met steeds meer tegenzin naar je werkplek afreist? Moet je dan opstappen en opnieuw beginnen? Pas op, zegt auteur Wim Thielemans. ,,Gooi niet meteen weg wat misschien nog te repareren is.'' Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? en je dat, dat een naam op het puntje van je tong ligt en je er pas opkomt als je .er niet meer bewust over nadenkt? Dat je op de fiets ineens uitroept: 'Matt hew McConaughey!' Toen ik mijn scriptie schreef, liep ik op een gegeven mo ment volledig vast en haalden mijn huisgenoten me over om mee sneeuwballen te gaan gooien. Toen ik na een half uur sneeuwpoppen en sneeuw- engelen maken weer achter de computer kroop, had ik ineens een nieuw inzicht. Dit heeft alles te maken met het zogeheten 'default network' in onze hersenen. Het is een netwerk aan verbindingen dat zorgt voor creativiteit en dat - merkwaardig genoeg - aan de slag gaat als jij aan het rusten bent. Komt er niet zoveel in formatie binnen via je ogen en oren en ben je niet te hard aan het nadenken, dan hebben de hersenen de kans even lekker op te ruimen. alle input van afgelopen tijd naast elkaar zet, vallen er heel wat puzzelstukjes op hun plek en worden oplossingen gebo ren. Eureka! Niksen kan heel productief zijn. Dat past niet bepaald bij onze werkcultuur. Een stripje dat vaak wordt aangehaald, laat holbewoners zien die moeite doen om een kar met vier kante wielen te duwen. Een andere holbewoner biedt ronde wielen aan, maar de mannen roepen: 'Nee be dankt, we zijn te druk!' Zo gaat het op het werk ook vaak. We staan voortdurend 'aan' en gunnen onszelf en ons perso neel geen tijd om pas op de plaats te maken. Laatst las ik in deze krant over een bedrijf dat zijn werk nemers betaalde om een dag minder te werken. Als ze maar iets deden wat ontspanning bracht. Dat klinkt erg vreemd, maar zou best iets op kunnen leveren. Zorg dat ze even in een situatie zijn waarin ze vrij zijn van hun agenda, telefoon en collega's. Voor werkgevers voor wie dit te ver gaat: je kan je ook losmaken van werk in je hoofd. Tien minuten medita tie kan al helpen. Stel je voor: je hebt een mooie werkplek met leuke collega's en een fijn salaris. Toch begint het te kriebe len. Zijn dit de taken die bij jou passen, zit je hier op je plek? Natuurlijk, je hebt niets te klagen, maar is dit het nu echt? Mocht je ooit zo over je werk getwijfeld hebben, wees gerust. Twij fels horen erbij, weet de Vlaamse loopbaancoach Wim Thielemans, auteur van het onlangs verschenen Jobrepair. Honderden mensen heeft hij de afgelopen dertig jaar de knoop helpen doorhakken over hun car rière. Opstappen is nooit het eerste dat hij aanraadt. ,,Als mensen onte vreden zijn, lijkt ontslag nemen en opnieuw beginnen een aantrekke lijke optie. Maar hoe realistisch is dat?'' Vergelijk het eens met een relatie, adviseert hij. ,,Stel, je bent verliefd geworden op iemand en gaat samen wonen. Als je voor de eerste keer ruzie krijgt, zeg je waarschijnlijk niet: 'dat was het dan', en verkoop je het huis.'' Het grootste gevaar van overhaast ontslag nemen? Niet alle problemen zijn op te lossen door van baan te wisselen. ,,Mensen denken vaak: het ligt aan deze baan of dit bedrijf. Als ik wegga, is het opgelost. En in het be gin zal het beter gaan - een nieuwe omgeving en nieuwe mensen die je moet leren kennen - maar daarna lopen mensen vaak tegen dezelfde problemen aan.'' Ben je ontevreden in je werk, dan 'Vergelijk het met een relatie. Als je voor de eerste keer ruzie krijgt, zeg je ook niet: 'dat was het dan'' moet je eerst helder krijgen waar dat aan ligt. „Iedereen vindt zijn eigen probleem uniek en complex, maar ik ben door de jaren heen maar vijf soorten zaken tegengekomen die ervoor zorgen dat mensen mogelijk weg willen.'' Relaties Die vijf categorieën zijn: de beloning die je krijgt voor je werk, relaties met anderen op de werkvloer, de omge ving waarin je werkt, de eigen waar den die botsen met de werkcultuur en de werktaken zelf. Afhankelijk van de aard van het probleem, moet je je plan van aanpak bepalen. Begin zo klein mogelijk. ,,Praat ten eerste met je baas over wat je dwarszit. Misschien heeft hij of zij een oplossing waar je nooit aan gedacht had." Tweede mogelijkheid is om bij dezelfde werkgever te blij ven, maar een andere invulling van je werk te vinden. ,,Je kan in een ander team werken of een net iets andere functie invullen. Is dat allemaal geen optie, dan kan je kijken naar een andere baan.'' Dit is een proces waar je meerdere keren in je loopbaan mee te maken kan krijgen. Net als bij een relatie, kan je bij een baan niet verwachten dat het vanzelf goed blijft gaan. ,,Beide partners moeten er tijd en moeite in steken om de relatie te laten slagen. Ook in het werk moet het van twee kanten komen. De werkgever moet met je mee willen denken als je niet tevreden bent, maar het is ook jouw taak als werk nemer om hiermee aan de slag te gaan.'' donderdag 12 maart 2020 GO Als een archivaris gaan ze door alle paperassen, zetten hier en daar wat recht en orde nen de boel. En verrek, nu het COLETTE VAN TRIEST (38) is specialist hoogbegaafdheid. Wat doet een specialist hoogbegaafdheid? j „Vanuit mijn praktijk Hart voor Talent adviseer en train ik ouders, kinderen en scholen." Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Waarom hebben scholen die training nodig? „Hoogbegaafde kinderen worden niet altijd gezien in de klas. Terwijl ze cognitief sterk zijn. In extreme gevallen komen ze thuis te zitten.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Ontevreden over je baan: opzeggen of opknappen PRISCILLA VAN AGTEREN -WIM THIELEMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18