II ECONOMIE 17 Ui en zuivel naar Indonesië exporteren mag weer Bedrijven claimen steun corona Duurzaamheid is het toverwoord tijdens de handelsmissie. Het ko ningspaar bezoekt tijdens het staatsbezoek enkele voorbeelden, zoals de Piplit chocoladefabriek. Die doet alleen zaken met kleine, lokale boeren, onder wie veel vrou wen, die op duurzame wijze cacao produceren. Of neem Silima Ecovil- lage op het eiland Sumatra, een van de weinige voorbeelden van eco- toerisme. Daar worden biologische producten verwerkt, draaien de lodges op zonne-energie en wordt de sauna verwarmd door een pizza oven. Duurzaamheid geldt ook voor de discussie over palmolieproductie, waarvoor miljoenen hectare bos wordt gekapt en orang-oetans uit hun leefgebied worden verjaagd. Nederland is binnen Europa de grootste importeur van palmolie uit Indonesië. De roep om een alge heel verbod klinkt steeds luider, maar daar wil Nederland niet aan. De Boer: „Miljoenen mensen zijn afhankelijk van palmolie. Voor hun toekomstige broodwinning moe ten we de draai maken naar duur zame productie. We gaan niet met het vingertje wijzen.'' Betweterigheid Voor betweterigheid is geen ruimte, zegt minister Kaag. Sinds dit jaar krijgt Indonesië geen geld meer voor ontwikkelingshulp. Dat is niet meer nodig in een land dat een tijdelijke zetel in de VN Veilig heidsraad heeft, inmiddels tot de twintig belangrijkste industrielan den ter wereld hoort (G20) en vol gens de prognoses de komende de cennia in de top vier van grootste economieën zal horen, achter China, de Verenigde Staten en In dia. Het zegt alles over de nieuwe, volwassen relatie tussen Nederland en Indonesië. Hoewel ondernemen in Indonesië ook lastig is vanwege de onvoorspelbare procedures, worden er deze dagen weer veel op drachten binnengehaald en con tracten getekend. De groeiende middenklasse biedt kansen. Veel Indonesische jongeren gaan voor een studie naar Neder land. ,,Indonesië heeft een grote markt'', zegt minister Kaag. ,,En qua kennis en kunde hebben we elkaar heel veel te bieden. De bijzondere band tussen beide landen geeft dat extra cachet.'' Het staatsbezoek stond vooral in het teken van politieke gevoelighe den rond het koloniale verleden maar op economisch gebied speelt dat geen rol. „Ondernemers denken minder aan de geschiedenis en meer aan de toekomst'', zegt De Boer. Ook koning Willem-Alexander roemt de 'toonaangevende rol' van Indonesië. ,,Wij hebben Indonesië nodig'', zei hij dinsdag in zijn pers verklaring. ,,Indonesië is een land met een oude ziel en een jong hart. Het koestert zijn rijke culturele erf goed en is tegelijkertijd bezig de toekomst te veroveren. Die combi natie van oud en nieuw maakt uw land zo eindeloos fascinerend.'' EXPORT Reeds 1700 bedrijven hebben aangeklopt bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid (SZW) om in aan merking te komen voor werk tijdverkorting. De onderne mingen zeggen grote hinder te ondervinden van het coro navirus. Het departement wil niet zeggen om wat voor soort bedrijven het gaat. In alle gevallen betreft het be drijven die zelf claimen dat ze door toedoen van de corona crisis in de komende weken minimaal een vijfde van hun omzet mislopen. Niet altijd is het ministerie van SZW dat met de bedrijven eens. Van de 450 aanvragen die behandeld zijn, is zo'n 70 procent toege wezen. Inmiddels wordt de regeling ingezet voor ruim 4100 werk nemers van diverse bedrijven. Deze ondernemingen kun nen in elk geval zes weken van de regeling gebruikma ken, met een optie tot verlen ging naar 24 weken. De aan tallen zullen de komende tijd naar verwachting snel toene men, aangezien een groot aantal bedrijven nog in af wachting is van het oordeel van de overheid. Dit zijn gevallen van overmacht. Dan is het simpelweg niet te claimen EU: onverkochte kleren niet vernietigen Europese bedrijven krijgen een verbod op het vernietigen van overtollige goederen, zo als onverkochte kleding. Ver der wordt het gebruik van (micro)plastic in shampoo flesjes aan banden gelegd en komen er duurzaamheids- eisen voor elektronica als smartphones en laptops. Dat staat in een actieplan voor de circulaire economie dat EU- commissaris Sinkevicius (Mi lieu) gisteren in Brussel heeft gepresenteerd. 8 miljoen voor McKinstry Lagarde bang voor crisis Nog meer olie op de markt donderdag 12 maart 2020 GO Nederlandse bedrijven mogen binnenkort weer zuivel en uien ex porteren naar Indone sië. Dat heeft minister Kaag van Buitenlandse Handel te horen gekre gen van de Indonesi sche autoriteiten. De ex port van zuivel en uien naar Indonesië was sterk gedaald sinds het land vorig jaar stopte met het afgeven van im portvergunningen. Aan leiding daarvoor was een conflict met de EU over een verbod op het gebruik van palmolie als biobrandstof. Kaag is blij met de toezeggingen. ,,Het is goed nieuws voor de exporteurs en voor de economische relatie.'' Nederland ex porteerde in 2018 nog voor 50 miljoen euro aan zuivelproducten naar Indonesië. Daar was vorig jaar nog maar een vijfde van over. De uitvoer van uien, twee jaar geleden nog goed voor 15 miljoen euro, is met twee derde inge zakt. DEN HAAG EUclaim zegt het niet extra druk te hebben door het coro navirus, omdat er geen nega tieve reisadviezen gelden. BRUSSEL De economische groei in het Verenigd Koninkrijk bedraagt dit jaar 1,1 procent. Dat heeft de Britse minister van Finan ciën Sunak gisteren gezegd bij de presentatie van de begro ting. Eerder werd op 1,4 procent gerekend. foto dan kitwood in Indonesië AMSTERDAM Topvrouw Nancy McKinstry van da taleverancier Wol- ters Kluwer heeft afgelopen jaar ruim 8 miljoen euro betaald gekregen. Dat was fors meer dan een jaar eer der, toen ze 4,7 miljoen euro op streek. McKinstry geldt al jaren als de bestbetaalde topbestuurder in de AEX. Het groot ste deel van McKinstry's salaris betreft bonussen. FRANKFURT De president van de Europese Cen trale Bank, La- garde, vreest voor een financiële cri sis als overheden geen actie onder nemen om de ver spreiding van het nieuwe coronavi rus in te dammen. RIYAD Het Saoedische staatsolieconcern Saudi Aramco gaat zijn produc tiecapaciteit ver hogen naar 13 mil joen vaten per dag, van de hui dige 12 miljoen vaten. De verho ging maakt deel uit van de prijzenoor log die Saoedi- Arabië ontketent op de oliemarkt, na het mislukken van een deal over productiebeper king met Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17