HET PROCES 9 Het OM heeft snoeihard uitgehaald naar Rusland in het proces rond MH17. Het land zou het onderzoek naar de ramp al jaren frustreren. Getuigen vrezen zelfs te worden geliquideerd door de geheime dienst. ijn verklaring is zo belas tend voor Rusland, dat getuige 'M58' vreest voor zijn leven. Als vrijwilliger van het separatistenleger van de Volksrepubliek Donetsk (DNR) stond hij op 17 juli 2014 vlak bij de afvuurlocatie van de Buk-raket. Ten zuiden van de stad Sniznje be waakte hij het terrein rond de raket installatie. Volgens M58 waren de separatisten van de DNR eerst verheugd dat ze een vliegtuig hadden geraakt. De stemming sloeg om toen de eerste mensen op de crashssite meldden dat het om een burgervliegtuig ging. Met eigen ogen zag M58 dat er Rus sische militairen rond de Buk ston den, zo verklaarde hij tegenover het Joint Investigation Team (JIT), dat onderzoek doet naar de vliegramp. Hij hoorde zelfs dat er agenten van de Russische inlichtingendienst FSB bij waren. Het is een nieuwe - ernstige - beschuldiging over de betrokkenheid van Rusland bij het neerhalen van vlucht MH17. M58 is niet de enige getuige die re presailles uit Moskou vreest. Getuige V9 vreest te worden opgepakt door Russische inlichtingendiensten. Een andere getuige, S24, is zelfs bang te worden geliquideerd. Langearm De angst van in totaal tientallen ge tuigen is niet ongegrond, betoogt het Openbaar Ministerie in de rechtbank op Schiphol. De Russische inlichtin gendiensten FSB en de GROe heb ben volgens het OM sinds 2014 een lange arm in de Volksrepubliek Do netsk in Oost-Oekraïne. Uit Rusland kwamen zelfs moordopdrachten, zo maakt het OM op uit een afgeluisterd telefoongesprek waarin separatisten 'groen licht uit Moskou' kregen voor een liquidatie. Op dag twee van het MH17-proces heeft het OM meer kritiek op Rus land in petto. Niet alleen vanwege de vermeende betrokkenheid bij de MHi7-ramp. Het land werpt ook een schaduw over het proces door actief sporen te willen uitwissen. Volgens officier van justitie Dedy Woei-A- Tsoi deinst Rusland er niet voor te rug de waarheid te verdraaien en ontlastend bewijs te fabriceren. Zo draait Rusland volgens het OM al een tijd met zijn verklaring over de toedracht van de MH17-ramp. Eerst zou er sprake geweest zijn van een aanval door een Oekraïens jacht vliegtuig, later werd dat veranderd in een Bukraket van Oekraïne. En waar Rusland voortdurend be vindingen van het Joint Investigation Team in twijfel trekt, heeft het zelf beelden verstrekt die niet te rijmen zijn met satellietbeelden van bijvoor beeld de European Space Agency en Google Earth. ,,Wie zelf beelden ver valst, is niet de aangewezen partij om authenticiteit van beelden te betwis ten'', aldus Woei-A-Tsoi. Hackpogingen Inlichtingendienst GROe zou zelfs verschillende hackpogingen hebben gedaan om aan geheime informatie van het JIT te komen. Eén Russische inlichtingenofficier die in 2018 werd gesnapt in Den Haag, zou eerder hebben geprobeerd de politie in Maleisië, ook deelnemende partij aan het JIT, te hacken. Hij zou daar vol gens Defensie uit zijn geweest op informatie over vlucht MH17. Het OM sluit niet uit dat bij één van de hackpogingen daadwerkelijk documenten in handen zijn geko men van de Russen. Woei-A-Tsoi heeft zo snel geen andere verklaring voor het uitlekken van een MH17-do- cument op een Nederlands-Russisch Twitteraccount, dat daarmee vraagte kens probeert te plaatsen bij een an dere foto van de Buk-Telar. Zo werpt Rusland een donkere schaduw over het proces, aldus het OM dat spreekt van een 'cynische desinformatiecampagne' die tot op de dag van vandaag voortduurt. Nabestaanden in de rechtbank wa ren gisteren blij dat het Openbaar Ministerie zo ongeremd tegen Rus land uithaalde. ,,Het OM heeft de vloer aangeveegd met alle desinfor matie van Russische zijde'', zei Piet Ploeg, voorzitter van Stichting Vlieg ramp MH17, tevreden. Hij noemt het optreden van de officieren van justi tie dapper. ,,Het OM heeft een hele boel gezegd over de manipulatie van bewijsmateriaal, de desinformatie REACTIE RUSLAND en het bedreigen van getuigen.'' Ook Evert van Zijtveld, die twee kinderen verloor bij de ramp, prijst het optreden van het OM. Hij noemt het 'bijzonder' om te horen dat getui gen zich in dit proces bedreigd voe len. Uitlekken Juist omdat dit zo'n gevoelige zaak is, wil het Openbaar Ministerie het strafdossier met zo min mogelijk par tijen delen. Om uitlekken te voorko men, wil justitie het dossier daarom vooralsnog niet verstrekken aan de nabestaanden. ,,Wat ons betreft staat niet ter discussie dat nabestaanden goed geïnformeerd moeten worden. De vraag is wanneer.'' De nabestaanden vinden echter, laten ze via hun advocaat weten, dat ze het 36.000 pagina's tellend dossier wel moeten kunnen inzien. ,,Anders is de inhoudelijke behandeling voor hen niet te volgen.'' De rechtbank oordeelt daarover op maandag 23 maart, wanneer het MH17-proces wordt hervat. woensdag 11 maart 2020 GO Getuigen vrezen liquidatie Cyril Rosman Koen Voskuil Schiphol Nabestaanden Ria van der Steen, Piet Ploeg en Anton Kotte (vlnr) komen aan bij de rechtbank in het Justitieel Complex Schiphol. FOTO ANP Kijk op de site bij /video Nabestaanden zijn verheugd over de harde taal van de aanklager. Rusland herhaalde gisteren dat het land meewerkt aan het in ternationale onder zoek naar MH17. Vol gens Russische media heeft de Russische ambassade in Den Haag een verklaring uitgegeven naar aan leiding van de start van het proces tegen de vier verdachten. Het Kremlin stelt in de verklaring dat het al tijd heeft gehamerd op een volledig en onaf hankelijk onderzoek en bestraffing van de verantwoordelijken. Het internationale on derzoeksteam JIT, onder leiding van het Nederlandse Open baar Ministerie, heeft Rusland echter niet betrokken bij het on derzoek, aldus de re actie. De onderzoe kers hebben bewijzen die Rusland heeft ge geven, niet serieus ge nomen. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft herhaald dat het on derzoek 'vooringeno men en eenzijdig' is geweest. FOTOREUTERS Bij het sobere kruis ter nage dachtenis aan de slachtoffers van MH17 in het Oekraïense Rozsypne zijn knuffels ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9