Vader van baby die van balkon werd gegooid mag cel uit Wie is er bang voor Amazon? 'Bedrijf is uit op onze data' Erdogan gaat top over migrantencrisis houden 8 NIEUWS Onlinereus van start in Nederland t Voorwaarde is wel dat eerst het pas poort van Mohamed el K. (42) wordt ingeleverd bij het parket van de rechtbank in Rotterdam. De ver dachte mag op geen enkele manier contact zoeken met zijn zoon of zijn echtgenote, met wie hij in een vechtscheiding ligt. De zaak kwam al meerdere ma len voor de rechtbank in Dordrecht, maar ook gisteren kwam het niet tot een inhoudelijke behandeling. Het OM verwacht nog maanden nodig te hebben om alle onderzoe ken af te ronden. El K., die pas en kele jaren in Nederland is, heeft tot nog toe altijd ontkend zijn zoontje van het balkon te hebben gegooid. Zijn vrouw zou het in scène hebben gezet om hem te criminaliseren, met uitzetting naar Marokko als doel. De kans is groot dat vreemde lingendienst IND hem het land uit zet bij een veroordeling. De aanklager denkt dat El K. wel degelijk de baby van het balkon heeft gegooid. Hij zou al vaker ge weld hebben gebruikt. De man wordt ook verdacht van het jaren lang mishandelen van zijn vrouw en zou haar zelfs in haar buik heb ben gestompt toen ze zwanger was. Ook kneep hij volgens de aanklager de keel van zijn zoontje dicht, toen die slechts vier maanden oud was. Begin dit jaar ging het helemaal mis. El K. zou het jongetje op 5 ja nuari na een echtelijke ruzie in hun flat aan de Fresiastraat van de eerste verdieping naar beneden hebben gegooid. Hij werd nog dezelfde dag aangehouden en zit sindsdien vast. Meerdere pogingen van zijn advo caat om het proces in vrijheid te W Paspoort inleveren en geen contact met zoon en echtgenote mogen afwachten, honoreerde de rechtbank niet. Nu blijkt dat het onderzoek opnieuw langer duurt, mag El K. wel de gevangenis uit. El K. liet blijken vooral opgelucht te zijn dat hij de gevangenis na veertien maanden mag verlaten. ,,Ik wil graag vrij komen en zal me ze ker aan de voorwaarden houden'', aldus de verdachte, die ook meld plicht bij de reclassering krijgt. Overigens maakte de rechter dui delijk dat de kans bestaat dat El K. na het uitspreken van het vonnis opnieuw de cel in moet. De straf die hij zou kunnen krijgen voor de po ging tot doodslag en de mishande ling waarvan hij wordt verdacht, kan hoger uitpakken dan de tijd die hij al in de cel heeft doorgebracht. ANKARA De Turkse president Re- cep Tayyip Erdogan zal komende dinsdag een top houden in Istan- boel met de leiders van Frankrijk, Duitsland en mogelijk Groot-Brit- tannië om verder te praten over de migrantencrisis. Turkije heeft zijn grenzen voor migranten opengezet voor een vrije doortocht naar Eu ropa, maar Griekenland en Bulga rije houden de migranten tegen. Sprekend tot verslaggevers in zijn vliegtuig, dat terugkeerde uit Brus sel, zei Erdogan dat hij niet over weegt de grenzen met Europa te sluiten en dat Griekenland zijn ei gen poorten moet openen. Het gesprek in Brussel tussen Er- dogan en leiders van de Europese Unie over de crisis maandagavond leverde weinig op. Beide partijen gaan de komende weken samen in kaart brengen wat er van de afspra ken in de vluchtelingendeal uit 2016 is uitgevoerd en wat er nog moet gebeuren. De EU en Ankara spraken in maart 2016 af dat Turkije zijn gren zen beter bewaakt en er illegalen vandaan houdt. Turkije neemt vol gens de afspraken ook in Grieken land afgewezen vluchtelingen te rug als ze vanuit Turkije dat land zijn binnengekomen. Europa heeft toen extra financiële hulp toege zegd en onder meer zicht geboden op visumvrij reizen voor Turken die naar de EU willen. m ,,Met Amazon.nl geven we waar onze Nederlandse klanten ons om vroegen: de mogelijkheid om in een Nederlandstalige winkel te kopen, met toegang tot een lokaal en internationaal productaanbod, gekoppeld aan snelle bezorging'', aldus Alex Ootes namens Ama zon. Tot nu toe kon je op Amazon.nl alleen e-books bestellen. Klanten die naar andere producten zoch ten, werden sinds 2016 doorver wezen naar de Duitse versie van de website. Goed nieuws voor de Neder landse consument? Jan Meerman, directeur van de brancheorgani satie InRetail, maakt zich zorgen over de data die Amazon van Ne derlandse consumenten gaat ver zamelen. ,,Amazon is geen nor male retailer, maar een techbe- drijf', stelt hij. ,,Een bedrijf dat veel informatie over ons wil heb ben en op basis van die data de klant stuurt in zijn keuze voor een product of dienst. Ze mani puleren de boel, de vrije keuze komt wat mij betreft in gevaar. Dat zullen we goed in de gaten moeten houden. Ik vind zelfs dat onze overheid daar kritisch naar moet kijken.'' Samenwerking Het aanbod op Amazon.nl omvat Nederlandse merken als Philips, Rituals, Friesland Campina, Hun- kemöller en Scotch Soda en in ternationale merken als Sam sung, Bose, Mattel, Hasbro, Lego en Bosch. ,,We werken nu samen met een paar duizend Neder landse ondernemers, maar willen dit aantal snel uitbreiden om het vertrouwen van de Nederlandse consument te winnen'', zegt Roe land Donker, countrymanager van Amazon.nl. Donker verwacht dat er eind dit jaar zo'n vierhon derd mensen voor Amazon in Nederland werken. De start van de webwinkel be tekent tegelijk dat Nederlandse ondernemers via Amazon in heel Europa hun producten kunnen verkopen. Een paar duizend on dernemingen hebben zich al aan gemeld. Ter vergelijk: bol.com, op dit moment de grootste webwin- We willen het vertrouwen van de Nederlandse consument winnen kel van ons land, heeft 27.000 aan gesloten ondernemers. Donker meldt dat de bestelde producten door 'lokale partners' worden be zorgd. Namen van de bezorgbedrijven die met Amazon samenwerken, noemt hij niet. ,,Het zijn geen on bekende namen voor de consu ment. We hebben dat goed gere geld en garanderen dat de artike len een dag na bestelling worden bezorgd.'' Amazon is vooralsnog niet van plan een distributiecentrum in Nederland te openen. Donker: ,,We hebben een nieuw centrum in Mönchengladbach geopend dat vooral op de Nederlandse markt is gericht. Daar kunnen we mee vooruit.'' Dat de webreus zo leunt op ex terne partijen, kan volgens ken ners inderdaad voordeel opleve ren voor Nederlandse onderne mers. Olaf Zwijnenburg, retail- specialist van de Rabobank, zei onlangs in deze krant dat Ama zon enorme kansen biedt. ,,Zeker als je spullen verkoopt die niet vallen onder de categorie dertien in een dozijn.'' Als iemand artikelen verkoopt die overal verkrijgbaar zijn, wordt het volgens Zwijnenburg een las tig verhaal. ,,De prijzen zijn door het webwinkelen supertranspa rant en ook scherper geworden. Als er een grote jongen als Ama zon bij komt, ontstaat er nog meer druk op prijzen en marges. Er kan een prijzenoorlog ontstaan en dat kan funest zijn voor som mige retailers. Ik vrees vooral voor de fysieke winkelier.'' Geen bloedbad Meerman van InRetail vraagt zich af of Amazon de voorspelde mil jardenomzet in ons land gaat ha len. ,,Waar baseren de zogeheten retailgoeroes zich op? Hier is de onlinemarkt prima geregeld met spelers als bol.com en Coolblue. Natuurlijk, Amazon zal zeker im pact hebben op zowel fysieke als online winkels, maar ik verwacht geen bloedbad.'' Bol.com geeft aan zich weinig zorgen te maken. ,,We staan er sterk voor. Wij kijken naar Ama zon niet anders dan naar andere bedrijven. Door krachten te bun delen met Nederlandse en Belgi sche winkeliers hebben we grote stappen gezet in de e-commerce- markt'', aldus een woordvoerster. woensdag 11 maart 2020 GO De man die volgens het Open baar Ministerie vorig jaar januari zijn destijds 1-jarige zoontje van een balkon gooide in Ridder kerk, komt tot de uitspraak in zijn strafzaak op vrije voeten. Folkert van der Krol Rotterdam Nu Erdogan de poorten heeft opengezet, komen veel migranten richting de Grieks-Turkse grens. foto epa Een medewerkster van Amazon in Duitsland verwerkt een bestelling foto epa De Amerikaanse webwinkel reus Amazon is sinds gisteren volledig actief in ons land. Via de site Amazon.nl kunnen con sumenten honderd miljoen producten bestellen. Niet ie dereen is daar blij mee. Sanne Schelfaut Amsterdam —Roeland Donker, Amazon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8