Eerherstel-ceremonie na drama met deurwaarder 7 Mobiele rovers zitten nu vast Als generaal Ron Smits, comman dant van de Luchtmobiele Brigade, de medailles opspeldt, moet Jamal even slikken. ,,Ik hield me goed, maar van binnen was ik erg emoti oneel", vertelt de veteraan met ptss na afloop van de speciale 'eerher- stel-ceremonie' op de thuisbasis voor veteranen in Eelde, gisteroch tend. ,,Als je daar staat in je uniform, dan verzacht dat de pijn. Ik voel me weer militair, heb mijn eer en trots terug. Dit geeft echt veel energie voor de weg omhoog.'' De voormalige gevechtsmilitair (hij diende onder meer in Bosnië en Irak) verloor zijn tenue en medail les bij een huisuitzetting vorig jaar. Na een scheiding stapelden de pro blemen zich de afgelopen jaren op, uiteindelijk moest hij door een huurschuld zijn huis uit. Maar an ders dan Jamal dacht, werden zijn kostbare militaire bezittingen niet bewaard - ze bleken verdwenen. Dat kwam hard aan: ,,Ik was er kapot van'', zei Jamal eind vorig jaar. ,,Ik kan mensen niet uitleggen wat dit betekent. Iemand van het deur- waardersbedrijf had nog gezegd dat het uniform net zo goed een carna- Als je daar staat in je uniform, dan verzacht dat de pijn. Ik voel me weer militair valspak kon zijn. Hoe kan je dat nou zeggen?'' Voor Jamals advocaat Peter Schouten is de gang van zaken reden om naar de rechter te stap pen. Ook vindt de raadsman dat de wet beter moet, met een ruimere 'zorgplicht', zodat deurwaarders beter opletten wat ze aan de straat zetten. Maar dat is voor later. Sinds giste ren heeft Jamal in elk geval weer een echt militair gala-uniform, én zijn zeven medailles. Bij het minis terie van Defensie is niet lang ge twijfeld of ze de veteraan moesten helpen, stelt een woordvoerder: ,,Voor ons is dit een relatief kleine moeite, terwijl het voor Jamal heel belangrijk is. Zulke zaken hebben een enorme emotionele waarde voor militairen. En het gaat nog niet zo goed met hem, dus we hopen dat dit kan helpen bij het herstel.'' Minister Ank Bijleveld reageerde ook, via Twitter: ,,Jamal verdient ons grootste respect.'' De veteraan zelf is zo blij dat hij zijn uniform dag en nacht zou wil len dragen: ,,Ik ben er echt super- trots op. Toen ik mijn uniform kwijt was, voelde ik me verbrok keld. Hopelijk is dit ook een les voor deurwaarders: check even wat je al lemaal wegbrengt.'' Camera 'vangt' verdachten Poetin langer aan de macht Opmerkelijk: therapie tegen kanker geneest man van hiv woensdag 11 maart 2020 Ontroerd, maar uiterlijk onbewogen laat veteraan Jamal zich de medailles opspelden door generaal Smits. foto corné sparidaens Uniform en medailles geven veteraan Jamal trots terug Veteraan Jamal (45) raakte bij een huisuitzetting zijn gala-uni form en zeven medailles kwijt. Na zijn noodkreet kreeg hij gis teren een nieuw tenue. ,,Ik voel me weer militair.'' Niels Klaassen Rotterdam - Jamal, veteraan BOEKAREST In de Roemeense hoofdstad Boekarest heeft de politie in sa menwerking met de Nederlandse politie een bende opgerold die zich bezighield met diefstal uit rij dende vrachtwagens. Er werd voor circa 10 miljoen euro aan goederen gestolen. Zo'n veertig verdachten, allen Roemenen, zijn opgepakt. Auto's, elektronica, ju welen en geld zijn in beslag geno men. De criminelen pleegden op de Europese snelwegen tientallen diefstallen volgens de 'Roemeen se methode': ze gingen vlak ach ter een vrachtauto rijden, klom- t -90 0 +90 Een ladingroof volgens de Roemeense methode. foto politie men op de motorkap van hun ei gen auto en forceerden de sloten op de achterdeuren. Staand op de motorkap roofden ze goede ren uit de laadruimte. De politie hoopt op aanwijzingen die gelinkt kunnen worden aan onopgeloste roofpartijen in Nederland. UTRECHT Het is politie en justi tie al diverse keren gelukt verdachten op te sporen door het scannen van kente kengegevens met ca mera's langs de we gen. Sinds 1 januari 2019 mogen de came rabeelden 28 dagen worden bewaard en de politie kan ze on der strikte voorwaar den opvragen. Zo kon in een ontvoerings zaak snel een ver dachte worden getra ceerd. MOSKOU Vladimir Poetin kan mogelijk langer presi dent van Rusland blij ven. Het parlement buigt zich over een aanpassing van de wet. Poetin zou dan nog twaalf jaar de macht behouden. LONDEN Een 40-jarige man uit Londen is de tweede patiënt ter wereld die van een besmetting met het hiv-virus is ge nezen. Dat meldt de de Britse zender BBC. De man werd vanwege kanker met een stam celtherapie behandeld en die genas hem met een van het hiv-virus, dat kan leiden tot de ziekte aids. In 2011 genas Thimothy Brown in een kliniek in de Duitse hoofdstad Berlijn na een vergelijk bare therapie als eerste mens ter wereld van een hiv-besmetting. Volgens onderzoekers van de universiteit van Cambridge in Engeland is de therapie niet ge schikt voor de miljoe nen mensen die hiv hebben en pillen slik ken. Het is een agres sieve en hoog riskante behandeling die is ge richt op genezing van een bepaalde kanker soort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7