12 ZEELAND KERNCENTRALES OPEN OF SLUITEN? Urgente vraag: gaat kerncentrale Doel, pal over de grens bij Antwerpen, in 2025 definitief op slot? Of moeten Zeeland en Brabant er serieus rekening mee houden dat de jongste kernreactor - Doel 4 - over vijf jaar gewoon door draait? Vlaamse omroep in Bergen op Zoom woensdag 11 maart 2020 In Bergen op Zoom volgen ze de kwestie met argusogen, bleek deze week tijdens een goed bezochte bijeenkomst van bezorgde burgers en po litici op initiatief van de Bergse schrijver Sonn Franken. Terwijl camera's van de Vlaamse omroep VRT/Canvas draaiden, hield Fran ken een onheilspellend verhaal over incidenten in de vier centra les van Doel in de voorbije jaren. Lekkages in het nucleaire deel van reactoren, betonproblemen, sabotage, veiligheidsprotocollen die niet nageleefd worden, twijfels over de onafhankelijkheid van atoomwaakhond FANC. De bood schap van Franken, die de gang van zaken in de kerncentrale al ruim twintig jaar volgt en het boek Dossier Doel schreef, was hel der: de Belgische centrale is onvei lig en moet zo snel mogelijk dicht. Die wens moet in 2025 werke lijkheid worden. Althans, dat is de inzet. In maart 2018 bevestigde de toenmalige regering in België dat de zeven kernreactoren van Doel en Tihange (in de provincie Luik) in 2025 op slot gaan. Voorwaarde: de nationale elektriciteitsvoorzie ning mag niet in gevaar komen. Daar zit meteen het grote pro bleem. Sinds 2003 waren er bij onze zuiderburen de nodige poli tieke veldslagen over (kern)ener- gie, maar of er veel gedtón is om alternatieven te ontwikkelen in de vorm van windparken, gascentra- les of biomassa? Bij de Belgische krant De Morgen zijn daarover grote twijfels. Het j zijn daarover grote twijfels. Het jaar 2003 is overigens een mijlpaal: toen werd de Wet op de Kernuit- stap van kracht. Daarin staat dat Doel en Tihange in 2025 hun poor ten sluiten. De beslissing van 2018 bevestigt die inzet, zij het dat toch een ontsnappingsroute is gebo den. ,,Sluiting van Doel en Tihange is dus hooguit een intentieverkla ring met allerlei mitsen en ma ren", hield Franken zijn gehoor voor. Let wel: België is nog steeds voor ruim vijftig procent afhanke lijk van kernenergie. Oproep tij- Sluiting van Doel en Tihange is hooguit een intentieverklaring dens de bijeenkomst in Bergen op Zoom: West-Brabant moet (ein delijk) ferme druk gaan zetten op de Belgen om Doel dicht te krij gen. Peperdure renovatie Ook Doel zelf snakt naar duide lijkheid, zegt Nele Scheerlinck na mens topman Peter Moens van de kerncentrale. De oudste centrales van Doel 1 en 2 ondergaan een pe perdure renovatie, maar staan wel op de rol om in 2025 te sluiten. Doel 3 gaat eind 2022 al dicht. De jongste centrale van Doel 4 zou na 2025 wel open kunnen blij ven, maar dan moet de regering daar wel heel rap toe besluiten, al dus Scheerlinck. ,,Haast is gebo den. Als deze zomer het besluit valt, is er nog net genoeg tijd. Be denk dat we lange procedures moeten doorlopen en forse inves teringen nodig zijn om sluiting van de kernreactor uit te stellen." Ook de Wet op de Kernuitstap uit 2003 moet in dat geval op de helling. Dat kost allemaal tijd. 'Probleempje': België heeft geen regering, dus wordt er niks beslist. In mei 2019 waren er nationale verkiezingen, maar de politiek is zo verdeeld dat alle formatie-on derhandelingen tot nu toe zijn mislukt. Feit is wel dat de poli tieke partij NV-A (Nieuw Vlaamse Alliantie) van Bart de Wever wei nig trek heeft in sluiting van alle kernreactoren in 2025. De Wever is tevens burgemeester van Antwer pen. Hij weet als geen ander dat het Antwerpse havengebied niet zonder de kernenergie van Doel kan. Technisch gezien is het open houden van Doel 4 geen enkel probleem, zegt Scheerlinck. Bewe ringen dat de kerncentrale onvei lig zou zijn, wuift zij weg. ,,Doel 4 behoort tot de tweede generatie reactoren. Die is op technologisch vlak van hoogstaande kwaliteit en dus veilig. Doel 4 kan mee tot 2045." Als verlenging inderdaad in gang wordt gezet, zal dat in eerste instantie gelden tot 2035, ver wacht Scheerlinck. Als de politiek toch wil dat alle reactoren in 2025 sluiten, moet Doel evenzeer aan de bak. Ook in dat geval is jarenlange voorberei ding nodig. Het sluiten van een kernreactor omvat veel meer dan een stopknop indrukken en de poort sluiten. Scheerlinck: ,,We zitten hoe dan ook tegen een deadline aan." 2020 is het jaar van de waarheid voor Doel De kerncentrale van Doel. De intentie was om die in 2025 zou sluiten. Dan moeten daarover wel snel besluiten worden genomen. foto anp Franka van der Rijt Bergen op Zoom/Doel - Sonn Franken Een cameraploeg van VRT/ Canvas maakte vorige week op namen in Bergen op Zoom. De omroep wil weten hoe (de toe komst van) kerncentrale Doel leeft aan Nederlandse kant. De opnamen zijn onderdeel van een een driedelige tv-documen- taire die in april wordt uitgezon den in de aanloop naar uitzen ding van de Amerikaans-Britse dramaserie Tsjemobyl (2019). VRT/Canvas maakte ook opna men in Tsjernobyl, Oekraïne, waar in 1986 een kernreactor ontplofte met duizenden doden tot gevolg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72