ZEELAND 11 OORLOG NEDERLANDS-INDIË Hanneke Coolen werd jaren terug in het Nederlands-Indiëverleden van haar opa gezogen. Inmiddels verzorgt ze door het hele land de lezing Oost-Indisch Doof en zijn er een theaterproductie, exposities en een documentaireserie in de maak. i en lezing in haar eigen woonplaats Middelbeers. Ruim honderd stoelen zijn gevuld. Het verhaal maakt I zichtbaar indruk. Uit de originele kist die met haar opa Piet meeging naar Java, komt een heel ar senaal uit de periode 1948-1950. Een Javaans mes, een Lee-Enfield geweer, een brancard. Soms raakt Hanneke Coolen - Col- sters (36) zelf geëmotioneerd bij de lezing, die wordt ondersteund met veel beeldmateriaal en waarin de stemmen van hoofdrolspelers wer den ingesproken door Björn van der Doelen, Frank Lammers en Nol Ha vens. Haar lezing valt op, ook buiten haar woonplaats. Zo wordt er mo menteel een documentaireserie ge maakt over haar zoektocht en is Het Zuidelijk Toneel bezig met een lan delijke theatervoorstelling. Coolen bespreekt het infanterie- onderdeel van haar opa, de Zwarte Panters, de censuur, mogelijke oor logsmisdaden, de angst van de vaak erg jonge mannen, maar ook de zoge noemde 'bierconvooien', speciaal voor de Brabanders. Ook het onbe grip bij terugkeer komt aan bod. ,,Er stonden mensen op de dijk met een spandoek met 'Moordenaar' erop. Als 'dank' voor de bewezen diensten kre gen ze een treinkaartje en een appel", zo vertelt Coolen. Bij het vragenrondje moet ook een dame in de zaal huilen. ,,Als kind van een Indiëganger kreeg ik vaak rotop- merkingen over wat mijn vader op Java misdaan zou hebben", zo vertelt ze. Dagboek De Middelbeerse gaf al talloze lezin gen over haar zoektocht, die begon met het verhaal van haar opa. ,,Mijn oma werd ziek en haar huisje moest leeg. We vonden stapels brieven van mijn opa, maar ook veel foto's en een dagboek. Ik heb hem nooit gekend. Mijn vader zegt dat hij thuis nooit sprak over die tijd." Van huis uit is Coolen muzikant. ,,Ik ben géén historicus en wil me ook zeker niet zo presenteren. Het verhaal van mijn opa werd gaande weg de kapstok voor een heel scala aan activiteiten." Ze pakt haar opa's dagboekschrift erbij, dat in een verzorgd handschrift opent: ,,30 januari 1948. Vertrek naar Indië." Hanneke glimlacht: ,,Mijn opa, die amper over de dorpsgrens van Middelbeers was geweest, naar Java. Een reis van zes weken, met tweeduizend man opeengepakt op een schip dat bedoeld was voor zes honderd." Ze vervolgt: ,,Opa's brie- 7 -r ven en zijn dagboek zijn nogal ver schillend van toon, zoals bij veel van zijn strijdmakkers. De brieven zijn vaak luchtig, misschien van wege de censuur? In het dagboek merk je dat de sfeer steeds grimmi ger wordt. Net voor de Tweede Poli tionele Actie in 1948-1949 stopt het dagboek." Om verder op zoek te kunnen, moest Coolen zich oriënteren op an dere bronnen. „Zoals de brieven van Wim van Gerven uit Valkenswaard. Een vreemde en verdrietige ervaring voor mij, omdat ik wist dat hij later zou omkomen toen zijn voertuig op een bom reed." Taboe Gaandeweg ontrolde zich voor Coo- len het verhaal van deze missie, die voor Nederlandse begrippen bizar groot was, zo vindt ze zelf. Zo'n 220.000 dienstplichtige jongens moesten naar Nederlands-Indië, van wie er zesduizend sneuvelden in de steeds heviger wordende oorlog. De Zwarte Panters verloren 43 mannen. Aan Indonesische zijde vielen nog veel meer doden: ruim 100.000. Ook in het hedendaagse Nederland rust er nog steeds een taboe op dit deel uit de geschiedenis. ,,Dat maakt het ook lastig om fondsen te werven voor exposities, of een documen taire", aldus Coolen. Het is volgens haar veelzeg gend dat het 4 en 5 Mei Comité er nog altijd geen krans voor wil benoe men. ,,Ik hoop vooral een soort olie vlek te veroorzaken, zodat we het er straks in openheid over kunnen heb ben, zonder te veroordelen. Zodat we niet meer Oost-Indisch doof hoeven zijn." De oud-strijders zelf zijn er vaak verbitterd door geworden. ,,Ze gin gen erheen om de orde te herstellen, maar het werd een bloedige guerrilla. Ik heb zes Zwarte Panters terugge vonden via een advertentie." Het zijn mannen van rond de negentig nu, Ik hoop een soort olievlek te veroorzaken sommigen waren maten van haar opa. Zoals Jan Bullens uit Middel beers, die ook op Java was. ,,Hij zei me vroeger vaak: 'Jouw opa was een vriend van mij'. Dat zei me toen niet zoveel, maar nu begrijp ik veel beter wat die vriendschappen betekenden in die bange dagen." Syfilis Door haar zoektocht heeft Coolen ook veel contact met Bronbeek, het kenniscentrum van het koloniale verleden, waar ook nog zo'n vijftig oud-strijders verblijven. Van hen hoort ze verhalen die ze hun eigen kinderen nog nooit vertelden. Dat Coolen een kleindochter van een strijdmakker is, zorgt vaak voor een opening. ,,Het is soms echt slikken, als ze vertellen dat ze dorpen moes ten ontruimen, syfilis opliepen, of iemand hebben doodgeschoten. Ik merk dat ik me soms opgejaagd voel, want ik wil zoveel mogelijk informa tie binnenhalen. Want, zijn ze er vol gende maand nog?" Coolen is ook benieuwd naar de Indonesische kant van het verhaal. ,,Zij beleven dit heel anders. Waar wij het verleden wegstoppen, wordt daar elk jaar de bevrijding gevierd." Als alles volgens plan gaat, wordt er in 2021 een expositie ingericht in Mu seum Bronbeek en in musea op Java. woensdag 11 maart 2020 VL Treinkaartje en appel als dank voor bewezen diensten Rens van Ginneken Middelbeers Hanneke Coolen - Colsters uit Middel beers dook in het ver leden van haar opa Piet. FOTO SEM WIJNHOVEN DCI MEDIA M Dienstplichtig sol daat Piet Colsters in zijn uniform. FOTO PR IVÉC OLL ECT IE -Hanneke Coolen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71