Herdenkingsplek voor bevrijders met generaal Maczek als blikvanger 7 Gezondheids- check in Hulst uitgesteld EXPOSITIE HULSTER FOLKORE Na 47 jaar is er héél wat te vertellen over de boerenbruiloft. Museum Hulst houdt een tentoonstelling over het stukje verdwenen Hulster folklore. Voor het eerst sinds 1973 was er afgelopen car naval geen boeren bruiloft in Hulst op dinsdag. Geen koetsjes door de straten, mensen in kleder dracht of het meterslang krenten brood. Het bestuur zag de inte resse voor het evenement, waarbij Hulstenaren op ludieke wijze in de onecht werden verbonden, de afgelopen jaren terug lopen. De bruiloft in 2019, waarbij Néeke van 't Stoofke (Anique Fer- mont) huwde met Sjors van d'n Pèrdemart (Herman Arends), was daarom de laatste. ,,De belangstel ling was gewoon weg", zegt voor zitter Jos Truijman. ,,En we wilden niet wachten tot er nog vijf man publiek is", zegt penningmeester Anja Boidin. ,,Het is met pijn in het hart, maar we moeten wel re ëel zijn." Het bestuur wilde een af scheidsreceptie houden, maar dat pakte wat groter uit. Het evene ment kent zoveel tradities, dat Museum Hulst daar graag wat mee wilde doen. ,,Het is een stukje folklore dat helaas verdwijnt", legt voorzitter Bert Zandvoort van het museum uit. ,,Het is een mooie aanleiding voor een expositie", vult bestuurslid Edie Bogaert aan. Het idee voor een boerenbrui loft ontstond rond 1972 bij carna valsvereniging AHC de Vossen. De toenmalige voorzitter Willy Cat- toir en zijn vrouw Gery hadden zo'n bruiloft in Limburg gezien en dachten: 'Dat kunnen wij ook in Hulst'. In 1973 was de eerste brui loft en in 1978 werd de Stichting Boeren-Bruiloft opgericht. De bruidsparen hadden een bruilofts- naam én bijnaam. Het trouwen groeide uit tot een buut, waarbij de draak werd gestoken met het bruidspaar. De tentoonstelling laat alle as pecten zien. Van de oprichtings akte tot ondertrouwkaarten en de attributen van de stoet. Jos: ,,Zoals de kar met de taart en het krenten brood." Ook is er een koets te zien. Die moet worden gedemonteerd en terug opgebouwd in het mu seum. En natuurlijk heel veel foto's, korte filmpjes en kleding. Er verschijnt via Museum Hulst ook een informatief boekje waar de ge schiedenis, alle bruidsparen, pas- Het is een stukje folklore dat helaas verdwijnt toors en prinsen in staan. Na de expositie wordt er bekeken wat er met alle spullen gebeurt. Stoet De tentoonstelling wordt zaterdag 28 maart geopend om 16.00 uur. Daaraan voorafgaand vertrekt er rond 15.15 uur een stoet met koet sen die een rondje door de bin nenstad maakt en rond 15.45 uur op de Grote Markt arriveert. Er doet een flink aantal bruidsparen van vroeger mee. Anja: ,,Maar geen bruidsmeisjes of taart, want het is geen bruiloft." Om 17.00 uur wordt de afscheidsreceptie gehou den in De Stadstuyn. Alle bruids paren, pastoors en prinsen zijn uitgenodigd. Anja: ,,Maar we heb ben niet de gegevens van iedereen die ooit meedeed." Wie ook bij de receptie wil zijn, kan zich voor 20 maart aanmelden bij Jos Truijman via truijmanj@zeelandnet.nl of 0114-315264. HULST De Gezondheidscheck op donderdag 12 maart in Den Dullaert in Hulst gaat niet door uit voorzorg voor het coronavi rus. Het onderzoek wordt ver plaatst naar een latere datum. Wanneer dat zal zijn, wordt nog bekendgemaakt. Bezoekers kunnen dan alsnog hun gezondheid testen op on derdelen zoals bloeddruk, sui ker, cholesterol, BMI (gewicht), kracht, uithoudingsvermogen en evenwicht. De gezondheids- checks zijn een onderdeel van het project Happy People en worden door Sport Zeeland, ZorgSaam en Stichting Hulst voor Elkaar georganiseerd. viering van 75 jaar vrijheid plaats. Rond die tijd kwam Czepelak met zijn voorstel een standbeeld van generaal Maczek aan de stad te schenken. Burgemeester Jan Lonink spreekt van een 'mooi en gene reus gebaar'. De inzet van Polen bij de bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen in 1944 ver dient volgens hem blijvende aan dacht. Met name in Axel is daar ook al jaren sprake van, waarbij een hoofdrol is weggelegd voor de Poolse commandant Zdzislaw Szydlowski. Maczek leidde de Poolse troepen en staat vooral be kend als de bevrijder van Breda, maar was niet direct bij de Slag om de Schelde betrokken. Wat moet Terneuzen dan met een standbeeld van Maczek? Met een herdenkingsplek voor alle gealli eerde bevrijders van Zeeuws- Vlaanderen, dus zeker ook de Ca nadezen, wil de gemeente nu aan iedereen recht doen. Lonink hoopt dat de herden- kingsplek voor het einde van de viering oktober dit jaar gereali seerd is. De dijk bij De Griete is op het oog. Poolse militairen hebben daar Duitse bevoorra dingsschepen op de Wester- schelde beschoten. Dat maakt De Griete volgens Lonink een histo risch meer verantwoorde locatie dan bijvoorbeeld de Scheldedijk. Terneuzen werkt aan een her denkingsplek om alle bevrij ders te eren die betrokken wa ren bij de Slag om de Schelde herfst 1944. Blikvanger moet een standbeeld van de Poolse generaal Stanislaw - Maczek (1892-1994) worden. Het idee is niet zomaar geboren. Het vloeit voort uit een aanbod van de Poolse ambassadeur in Nederland, Marcin Cze- pelak. In Terneuzen vond 31 augustus vorig jaar de landelijke start van de woensdag 11 maart 2020 VL Afscheid van de boerenbruiloft Sophie Stockman Hulst -Bert Zandvoort, voorzitter museum De expositie 'De laatste boeren bruiloft' is dagelijks gratis te be zoeken in Museum Hulst van 28 maart tot en met 28 juni, tussen 14.00 en 17.00 uur. De bruidsmeisjes in 2015. foto waconimages Generaal Maczek. FOTOSTICHTING MUSEUM BREDA POLEN 1939-1945 Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70