Herdenkingsplek voor bevrijders met generaal Maczek als blikvanger 7 Ruim duizend krabbels tegen parkeerbeleid ALLE SMAKEN ELKE DAG PLEZIER Heb je de keuze uit 50 smaken, zit nét jouw favoriete ijs er niet bij. Grote kans dat Marcel den Broeder van ICE AT SEA in Renesse 'm dan ter plekke voor je draait. Zijn machines staan weer aan. De campings gaan 15 maart open. Het ijsseizoen begint. Geen grotere ijsfan dan de ijscoman uit Renesse zelf. ,,Het zal mijn kwart Suri naams bloed wel zijn. Ik ben een zoetekauw. Voor ijs kun je me 's nachts wakker maken. Ik ben altijd al een liefhebber geweest." Eéntje die vorig jaar zijn kans greep en de ijssalon en recepten van prijswinnend ijsmaker Jaap Geleijnse overnam. Met zijn hele team erbij. Dat gaat prima, zegt Den Broeder. Hij is niet zo'n baasje. ,,We doen dit als team. Ik sta ook gewoon de toiletten te schrobben. Ik ben alleen eigenaar als er problemen zijn." Cabaret In de ochtenduren draait hij, op de bovenverdieping van zijn zaak aan de Hogezoom, zijn ijs. Op drukke dagen staat Den Broeder daar al om half zes 'te zwoegen'. Metend, wegend en scheppend in een soort laboratoriumachtige ruimte. Fy siek zwaar werk, waar de ijsman met volle teugen van geniet. Het is de perfecte tegenhanger van de rest van zijn job. Want komt hij beneden dan is het de klant waar alles om draait. ,,Het is hier net ca baret of André van Duijn. Als de gordijnen open gaan, moet je shi- nen." Den Broeder smult van die dy namiek. Mensen beleving bieden én dat lekkere ijsje. Dat laatste is hem min of meer in de schoot ge worpen. ,,Dat heeft Geleijnse voor elkaar gebokst." Zijn ijsmix vormt de basis voor alle smaken die bij ICE AT SEA worden verkocht. En dat zijn er nogal wat. Nu liggen de vitrines nog maar halfvol. In de zomer valt er te kiezen tussen mi nimaal 48 en maximaal 55 smaken. Waaronder een kwart op waterba sis ofwel lactosevrij. Extra dark en extra white? Dat zijn de toppers voor chocoladelief hebbers die ijs op waterbasis wil len. Gloedjenieuw is de extra dark Er stappen hier alleen maar blije mensen binnen, ook zij hebben het gemist met chilipeper. Weggekaapt op 's werelds grootste ijsbeurs in Ri- mini, afgelopen winter. Noem iets en de kans is groot dat Den Broe der er een ijsje van weet te maken; de één populairder dan de andere. Rode roosjesijs? ,,Ik vond 'm waan zinnig, maar het verkocht niet." Spekkoekijs? ,,Dat is een uitdaging. Nederlanders kennen het, Duit sers absoluut niet." Cakebeslagijs? Om je vingers erbij af te likken. Glühweinijs? ,,Daar wil ik dit na jaar iets mee doen." Want het weer is bepalend voor de smaken die mensen willen. Met waterme loen en lemoncello hoeft Den Broeder nu niet aan te komen. ,,Met dit weer lopen snickers en malaga juist hard." Het is het mooie aan zijn bedrijf, vindt Den Broeder. ,,Dat je alles zelf maakt. Elke dag weer. En elke smaak die wordt gevraagd." De campings gaan dit weekend open. Het goede weer komt er aan. De Renesser ijscoman staat te trappelen om weer volledig los te gaan. ,,Wat uren betreft draai je in acht maanden tijd anderhalf jaar. Maar ik vind dat alleen maar leuk. Zolang je je werk niet als werk ziet, heb je elke dag plezier. En nu we open zijn, stappen hier alleen maar blije mensen binnen. Ook zij hebben het gemist." ZIERIKZEE Wethouder Ankie Smit kan morgen wel een steek karretje meenemen naar de ont vangsthal van het gemeentehuis. Daar worden haar meer dan dui zend A4'tjes met handtekenin gen tegen het Zierikzeese par keerbeleid overhandigd. Inzamelaar Monique Stuut is overrompeld door zo veel reac ties. ,,En ze komen nog steeds binnen. Het zit Zierikzee kenne lijk hoog." De bewoners ageren tegen het kleine aantal parkeer plaatsen voor vergunninghou ders en de vele bekeuringen die worden uitgeschreven voor foutparkeerders. viering van 75 jaar vrijheid plaats. Rond die tijd kwam Czepelak met zijn voorstel een standbeeld van generaal Maczek aan de stad te schenken. Burgemeester Jan Lonink spreekt van een 'mooi en gene reus gebaar'. De inzet van Polen bij de bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen in 1944 ver dient volgens hem blijvende aan dacht. Met name in Axel is daar ook al jaren sprake van, waarbij een hoofdrol is weggelegd voor de Poolse commandant Zdzislaw Szydlowski. Maczek leidde de Poolse troepen en staat vooral be kend als de bevrijder van Breda, maar was niet direct bij de Slag om de Schelde betrokken. Wat moet Terneuzen dan met een standbeeld van Maczek? Met een herdenkingsplek voor alle gealli eerde bevrijders van Zeeuws- Vlaanderen, dus zeker ook de Ca nadezen, wil de gemeente nu aan iedereen recht doen. Lonink hoopt dat de herden- kingsplek voor het einde van de viering oktober dit jaar gereali seerd is. De dijk bij De Griete is op het oog. Poolse militairen hebben daar Duitse bevoorra dingsschepen op de Wester- schelde beschoten. Dat maakt De Griete volgens Lonink een histo risch meer verantwoorde locatie dan bijvoorbeeld de Scheldedijk. Terneuzen werkt aan een her denkingsplek om alle bevrij ders te eren die betrokken wa ren bij de Slag om de Schelde herfst 1944. Blikvanger moet een standbeeld van de 1 Poolse generaal Stanislaw Maczek (1892-1994) worden. Het idee is niet zomaar geboren. Het vloeit voort uit een aanbod van de Poolse ambassadeur in Nederland, Marcin Cze- pelak. In Terneuzen vond 31 augustus vorig jaar de landelijke start van de woensdag 11 maart 2020 SD IJscoman is klaar voor het seizoen Esme Soesman Renesse -Marcel den Broeder, ijscoman Marcel den Broeder met een vers gedraaide bak Star Warsijs. foto ernesta verburg Generaal Maczek. FOTOSTICHTING MUSEUM BREDA POLEN 1939-1945 Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66