'Iedereen houdt van scheuren' FORMULE 1 15 De visie van... 4 V7\ AV woensdag 11 maart 2020 ff van de Hollandse daadkracht. ,,Ik had nooit verwacht dat de Formule 1 er nog zou terug keren, maar ik zat er helemaal naast. En ik ben blij dat ik dit nu kan zeggen.'' Na 35 jaar afwezigheid is Nederland er weer bij en de aandacht die daar internatio naal mee gepaard gaat, is massaal. ,,Er gebeu ren heel gave, heel aparte dingen in Neder land en dat wil iedereen weten. Ik proef bij teams, bij de F1-organisatie en bij iedereen die je nu spreekt oprechte interesse'', zo merkte circuitdirecteur Robert van Overdijk, toen hij laatst de testdagen in Barcelona be zocht. ,,Eerst was er ongeloof, pessimisme. Nu is het veel meer de bewondering die uit alle gesprekken spreekt. Mensen vinden het oprecht knap dat we dit als Nederland über haupt voor elkaar hebben gekregen.'' Typisch Hollands Het was precies dat verhaal waarmee het team van Van Overdijk en Prins Bernhard Formula One Management, eigenaar van de Formule 1, vorig jaar overtuigden om terug te keren naar Nederland. ,,Wij hebben altijd tegen ze gezegd dat we iets on-Nederlands wilden doen, maar toch ook wel weer écht typisch Hollands. Omdat wij gewoon een in ventief volkje zijn. Wij durven dingen aan die een beetje buiten de lijntjes gaan'', aldus Bij iedereen die je spreekt in de F1 proef ik op rechte interesse in Nederland Van Overdijk, die graag de parallel trekt met de mondiale dj-top, die al twee decennia vol ledig beheerst wordt door een paar plaatjes draaiers uit dat kleine Holland. ,,Neem die dance-events waarmee we jaren terug al we reldberoemd werden als Nederland. Die enorme festivals. De Sensation-tijd, dat was echt uniek voor de wereld. En de race in Zandvoort wordt daar dit jaar weer een nieuw hoofdstuk van. Op sportvlak gaan we een soortgelijk iets neerzetten, want evene menten organiseren, dat kunnen wij.'' Van Overdijk kan nu geen stap meer onge stoord in een Formule 1-paddock zetten, of hij wordt aangeklampt door internationale journalisten, teampersoneel of managers. ,,Allemaal willen ze weten hoe het ervoor staat in Zandvoort. En iedereen heeft er uit het verleden ook iets mee. We zaten laatst met de manager van Lewis Hamilton (Marc Hynes, red.), bleek hij zelf de Marlboro Mas ters op Zandvoort nog te hebben gewonnen in de jaren 90.'' Bestond Nederland nog niet zolang gele den alleen op papier in de paddock, nu kijkt niemand meer op als een superster als Ha milton bij een persconferentie een vraag over zijn lievelingsstad Amsterdam krijgt. Of als Valtteri Bottas vertelt over zijn twee Hol landse zeges in de Masters of Formula 3. En al die Oranjefans waar ook ter wereld, daar raakt geen coureur over uitgepraat. Onge kend in een sport als Formule 1, die meerei zende volksstammen. ,,Die Max Mania is na tuurlijk ook héél bijzonder, geen enkele an dere sporter in Nederland heeft zoiets mas saals in gang gezet'', meent Van Overdijk. Alexander Albon, Verstappens ploegge noot bij Red Bull Racing, wist niet wat hij meemaakte toen hij vorige maand even in Nederland was voor een filmdag van zijn werkgever. ,,Dat écht werkelijk ie-der-een die ik bij jullie sprak wist wie ik was, dat had ik niet verwacht'', vertelde hij laatst bij de testdagen in Barcelona, nog steeds vol onge loof. ,,Zoveel mensen wonen er bij jullie niet, maar ze volgen allemaal de Formule 1. Won derbaarlijk.'' Hélène Hendriks ,,Zou Max dan nu eens wereld kampioen worden? Dé vraag van dit jaar natuurlijk. Hij is er hart stikke klaar voor, honderd pro cent. Ik kan niets bedenken waardoor ik daarover zou twijfe len. Maar of-ie het wordt, is iets anders. Ik denk dat het gaat tus sen Lewis Hamilton en Max, de rest komt er niet aan te pas. Ik kijk met gemengde gevoe lens uit naar dit seizoen. Ben toch wel echt benieuwd of alles door kan gaan. Het zou door het coronavirus wel eens een raar jaar kunnen worden. Maar goed, verder heb ik er natuurlijk zin in. 'Dat je een keer de grens over gaat, hoort bij topsport en is alleen maar mooi' Ik ben nog nooit bij een grand prix geweest, heb Max nog nooit gesproken, maar als ik kan kijk ik altijd. Wat me het meest in hem aanspreekt, is die enorme win naarsmentaliteit. Geen genoe gen nemen met minder. Gek genoeg zijn er daar echt niet heel veel van in Nederland. Ik verge lijk hem wat dat betreft met Sven Kramer. En ik houd van uitgesproken mensen. Sporters die ergens voor staan en niet altijd kiezen voor de gebaande paden. Max heeft al best voor wat opschudding gezorgd in de Formule 1, dat vind ik alleen maar mooi. Dat je een keer de grens over gaat, hoort bij top sport. Net als een bepaald soort egoïsme dat ik bij hem zie. Formule 1 is natuurlijk wel een beetje een mannensport. Wat ik er mooi aan vind is de thrill, de spanning. Iedereen houdt toch van auto's, van snelheid, van af en toe scheuren. En als je daar het succes van Max bij optelt, is de populariteit van de sport wel te verklaren. Kijk naar wat Zand- voort allemaal losmaakt. Die race daar geeft veel mensen de kans om het eens van dichtbij te zien, hoe knetterduur het ook nog steeds is. Ik hoop echt dat ik er op één of andere manier ook bij kan zijn." m GO - Robert van Overdijk Presentatrice - Rik Spekenbrink De Max Mania in beeld: fans volledig in oranje gehuld bij de GP van Spanje, donuts draaiend op Zandvoort en complete oranje-tribunes in Oostenrijk. FOTO'S ANP GETTY, RED BULL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63