Mim Heel Italië op slot: lange rijen, rellen en lege restaurants CORONAVIRUS 5 Landelijke coronarichtlijn in de maak kV; Het is niet makkelijk om onze gewoontes te veranderen, maar we moeten nu wel r- LEIDRAAD Om testcapaciteit vooral te gebruiken voor mogelijke nieuwe patiënten, worden be smette patiënten die zich beter voelen, niet opnieuw getest. Voor de kleuter uit Alphen maakte de GGD Hollands Midden een uit zondering. Maar de regel is nu dat wie 24 uur geen klachten heeft, weer in orde is. ,,Dan ben je ook niet meer besmettelijk", zegt het RIVM. Het RIVM heeft (nog) geen totaalover zicht van het aantal genezen patiënten. ,,We kijken wel wat we daarmee kunnen, want we vinden het belangrijk om er iets over te kunnen zeggen, maar je bent als pa tiënt niet verplicht om te melden dat je be ter bent en dus weten we niet alles'', zegt een woordvoerder. Het aantal genezen pa tiënten wordt niet afgetrokken van het to taal aantal besmettingen in Nederland. ,,Het getal is het aantal besmettingen, niet het aantal patiënten.'' 1 AUSTRALIË ZIEKENHUIS J flqjWk TAIWAN GEVANGENIS rt Italië is sinds gisterochtend van de buitenwereld afgesloten. Zestig miljoen mensen mogen niet meer doen wat ze normaal doen. 's Avonds geen koffie of pizzaatje buiten de deur meer. ,,lo resto a casa." De Italiaanse premier Giuseppe Conte kijkt ernstig in de ca mera, de lichtblauwe achtergrond van de perszaal van Palazzo Chigi is ineens min der geruststellend dan anders. ,,Het is niet makkelijk om gewoontes te veran deren'', zegt de premier. ,,Maar we móe ten ze veranderen. En wel nu." We zitten opgesloten. Dat beseft nu elke Italiaan. We mogen niet meer zo maar naar oma op Sicilië of 's avonds met vrienden even een biertje pakken of een pizzaatje eten in de stad. We moeten thuisblijven, tenzij we een goede reden hebben om naar buiten te gaan. We mo gen naar ons werk, naar een dokter als dat nodig is en we mogen boodschappen doen. De aanvoer van levensmiddelen is gegarandeerd, zo verzekerde de premier. Toch lijkt een deel van de Italianen daar van niet overtuigd en racet naar de dichtstbijzijnde nachtwinkel of 24-uurs supermarkt om in te slaan. In Rome staan lange rijen bij de supermarkt. Hutje-mutje op het parkeerterrein lijkt niet echt de bedoeling van het decreet. Chaos Elke Italiaan kent de achtergronden. Na China is dit het zwaarst getroffen land. Meer dan achtduizend besmettingen, meer dan zeshonderd doden. De paniek slaat zelfs over naar gevangenissen, waar ontsnappingen en gijzelingen plaatsvin den, en maandag zes mensen overleden bij zware rellen. In de binnenstad van Rome heerst in tussen een vreemde stilte. Het Colos seum is gesloten, de Vaticaanse musea ook. Het koor aan talen dat je normaal bij het Pantheon of de Trevi-fontein hoort, is stil komen te vallen. Het is slechts het Romeins van de gemeentepolitie dat je hoort. Ze maken duidelijk dat er wel naar de monumenten mag worden gekeken, maar dat je niet te dicht bij elkaar moet staan. Een meter afstand, perfavore. Veel hotels hebben tijdelijk hun deu ren gesloten en bars en restaurants zijn leeg. ,,Er zijn 80 procent minder toeristen dan normaal'', klaagt Angelo. Hij runt L'Angoletto ai Musei op 200 meter van de Vaticaanse musea. Angelo en zijn col lega's mogen van 's ochtends zes tot 's middags zes open zijn. De overheid gunt de Italiaan zijn dagelijkse koffie en de lunch buiten de deur, maar 's avonds moet er gewoon weer thuis worden ge geten en een aperitivo doen is al helemaal uit den boze. Blijf thuis is het devies. Ook een weekendje de stad uit, de ber gen in of uitwaaien op het strand, is er niet bij. Volgens het decreet mag je niet van de ene provincie naar de andere rei zen. Op de uitvalswegen staat politie te controleren of je een uitdrukkelijke re den hebt, heb je die niet of geef je een valse op, dan riskeer je een boete of zelfs een gevangenisstraf. Het voelt allemaal claustrofobisch aan. Natuurlijk, het is vol te houden. Maar het duurt tot nog tot 3 april, minstens. woensdag 11 maart 2020 GO k op Brabant' Twee ministeries (Volks gezondheid en Veilig heid en Justitie) werken samen met het RIVM aan een landelijke coro narichtlijn voor burge meesters. Deze richtlijn moet bur gemeesters helpen bij het besluit over het wel of niet laten doorgaan van grote evenementen. Door het hele land zijn komende maanden weer vele honderden festivals, het Eurovisie Songfesti val in Rotterdam en meerdere wedstrijden van het EK Voetbal in de Amsterdam Arena. De burgemeester heeft een belangrijke rol als het gaat om de openbare orde en veiligheid. Op verzoek van de voor zitters van de Veiligheids regio's komt er een 'han delingsperspectief voor zulke evenementen'. De voorzitters, die allemaal burgemeesters zijn in hun eigen regio, willen zo'n leidraad als ze voor hun gemeente moeten besluiten of en op welke manier grote evenemen- ten kunnen plaatsvinden gedurende de corona crisis. Als de ene burge meester een evenement afgelast, wordt direct naar andere burgemees ters gekeken die een soortgelijk evenement wel laten doorgaan. Daarom willen zij één lijn, waarbij het uit te leggen is waarom de afweging op de ene plek anders is als op de andere. Minis ter Bruins (Medische Zorg) erkent na wat aan dringen dat er wordt ge werkt aan zo'n leidraad. ZEELAND 2 LEASE STAY IN YOUR CAR In Australië, dat ruim honderd besmettingen telt, kun je bij het ziekenhuis in je auto blijven zitten voor een 'drive-through-corona-test'. foto epa •■1-3 2 iKs Gevangenen in Taoyuan worden ingezet om gezichtsmaskers te maken. foto afp De Spaanse trappen waar normaal drommen toeristen op de foto gaan, zijn nu helemaal leeg. foto afp Angelo van Schaik Rome -Giuseppe Conte, premier van Italië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5