m Commentaarhokjes van paar vierkante meter zijn al jaren het thuis van Olav Mol De stem van Olav Mol is er altijd bij in uw huiskamer, als u naar Max Verstappen kijkt. Maar waar komt die stem vandaan? Wij keken tijdens de laatste kwalificatie van 2019 in Abu Dhabi achter de schermen bij Ziggo Sport. A k Abu Dhabi Alsof hij luchtverkeers leider op Schiphol is, zoveel informatie rolt er voor zijn ogen langs op wel zeven schermen. Rondetijden. Het bandenoverzicht. De splittijden per sector. De livefeed die u thuis ook ziet. Een overzichts- scherm van het circuit en de positie van de auto's. Alternatieve camera standpunten. Statistieken. En dan is er nog dat enorme venster met uit zicht op de pitstraat van het Yas Marina Circuit, waardoor Olav Mol af en toe tuurt als hij sneller dan de kijker thuis wil zien welke pitcrew de garage verlaat. Via een headset houdt hij de F1- fans in Nederland op de hoogte en voert hij gesprekken met de regie in Hilversum. Op een groot mengpa neel voor zijn neus drukt hij soms een knop in om rechtstreeks in con tact te komen met pitreporter Jack Plooij, zonder dat Hilversum mee luistert. En o ja, dan hangen er ook nog zes A4'tjes met mini-bio's van alle coureurs, waarop hij in een split second kan zien hoe de vader van Ro- main Grosjean heet en waar George Russell geboren is. ,,Dat is mijn be hang, mijn rugdekking. Hangt die muur na de race nog vol, dan hebben we een spektakel gehad.'' Hij heeft zijn eigen espresso-appa raat. De blikjes cola staan paraat, er slingert altijd wel ergens een zak zoe tigheid van Venco of Red Band. En ja, er rust ook een pakje Marlboro op het bureau. „De basis van mijn stem", zegt Mol, die de pest heeft aan een rookverbod. „La ten we reëel zijn, Ziggo moet per jaar heel veel geld voor die commentaarhokjes betalen, daarmee wordt het voor mij een stukje Neder land en dan doe ik ook wat ik wil. Als er op de deur wordt geklopt, stop ik heus wel.'' Zo deed hij het toen hij in 1991 in Monaco voor de leeuwen werd geworpen en zo doet hij het nu bijna dertig jaar en ruim 500 races later nog steeds. ,,Wel geinig trouwens, af en toe hoort iemand mijn aansteker- tje terug in de audio. Dan zit ik er lekker in, hoor. Op mijn gemakkie.'' Zijn hokjes, ze vormen een vast ge geven in het bestaan van Mol. Heel de wereld vliegt hij over achter de snel ste auto's aan, om altijd weer in een ruimte van een paar vierkante meter te belanden. Die in Japan vindt hij de fijnste, lekker ruim. ,,De kloterigste om in te werken? Monaco, die is zó klein. Mooi aangekleed, dat wel. Maar je kunt er je kont niet keren.'' Ligt er tapijt, dan schopt hij zijn schoenen uit, om op blote voeten commentaar te geven. En altijd zit hij op een kist van de technici naar de tv-kijkers te praten. „Rechtop zitten, dan kun je je stem en je intonatie mooier sturen. Heb ik van Marco Bakker geleerd. Die leerde mij trou wens ook gorgelen met cola, mocht ik m'n stem vlak voor de race kwijtra ken." Van spanning heeft hij na al die jaren geen last meer. Maar wat doet Mol als hij naar de wc moet, tijdens een live-uitzending? „Dat gebeurt dus bijna nooit... Maar in een ver verleden was er nog een niet nader te noe men Duits tv-station dat wel een commentaar positie had maar die nooit gebruikte. Daar heeft de prul- lenbak weleens dienst gedaan als toi let, als de nood echt hoog was'', zo biecht Mol lachend op. ,,En er zijn ook races geweest waar de wc zo ver weg was, dat ik in lege cola- en fantaflesjes heb geplast. Tja, als je moet, dan moet je Kleintjes Ondanks de grote populariteit van Max Verstappen is Ziggo Sport een van de kleintjes in de paddock. ,,Het Britse Sky komt met 54 man naar de races. Het Duitse RTL met 32. Tévéél, roepen we er dan voor de grap altijd achteraan'', zo grijnst Mol, die zelf alleen met pitreporter Plooij en een cameraman afreist en op locatie tech nische hulp krijgt van het Hilver- sumse bedrijf Broadcast Rental. Wat hij hier doet aan de andere kant van de wereld, turend op scher men naar beelden die de kijker thuis ook kan zien? Kan dat niet veel goed koper vanuit een bezemkast in Hil versum? ,,Dat heb ik drie jaar gedaan, bij RTL. Toen heb ik geput uit alles wat er in mijn emmertje zat, maar uiteindelijk kom je daar niet mee weg. Je moet monteurs spreken. En het klinkt misschien heel flauw, maar je móet atmosfeer proeven. Aanvoelen of die regenbui wel of niet komt, door je neus uit het raam te steken. Naar buiten kunnen kijken of de pitcrew wel of niet klaar staat. In zicht, dat krijg je nooit van alleen maar de info op internet.'' woensdag 11 maart 2020 GO i fltUllftMilMMAaa A Olav Mol in zijn commentaarhokje met uitzicht op de pitstraat van het Yas Marina Circuit in Abu Dhabi. foto ad 'Mijn stem kwijt voor de race? Dan gorgel ik met wat cola' Arjan Schouten Mol met pitreporter Jack Plooij, met wie hij tijdens de races rechtsstreeks in contact staat. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53