Na jaren woont er weer een poepuul aan de dijk 10 ZEELAND VISSERSVOORMAN JOB SCHOT TREEDT TERUG Vissersvoormannen die eindeloos aanblijven, dat wilde Job Schot absoluut niet. De Tholenaar, mede-oprichter in 2016 van de vissers actiegroep Eendracht Maakt Kracht (EMK), heeft woord gehouden. Hij is deze week teruggetreden als EMK-voorzitter. Je moet scherp kunnen blijven." Veel langer dan een jaar wilde Schot (56) eigen lijk geen voorzitter van EMK blijven. Het zijn er uiteindelijk drieën half geworden, en heel intensieve jaren. Schot kan iets niet half doen. En in de visserij, waar het schijn baar nooit rustig is, was de laatste tijd ook wel heel veel te doen. ,,Je neemt het altijd met je mee. Het vreet tijd en energie." Spontaan opgericht Met twee officiële visserijorgani saties, VisNed en de Nederlandse Vissersbond, is de niet eens zo grote Nederlandse visserijsector al rijk bedeeld. EMK kwam daar nog bij. Heel spontaan, vanuit een WhatsApp-groep van vissers on derling op zee. ,,Ik ben niet zo'n actieman", blikt Schot terug, ,,maar er moest gewoon iets ge beuren, vooral tegen de Europese verplichting om alle gevangen vis aan te landen, ook jonge vis, ter wijl die - als je ze terugzet in zee - nog een overlevingskans heeft." EMK gooide een steen in de vijver, zoals de boerenactiegroep Farmers Defence Force sinds vorig jaar in de landbouwsector doet, maar al tijd op de inhoud, zonder op de man te spelen, en publieksvrien delijk. Eén van de eerste EMK-ac- ties was een bezoek met een kot- tervloot aan de Rotterdamse Ha vendagen, waar gebakken vis werd uitgedeeld. ,,We hebben daarmee de aandacht op ons gevestigd", stelt Schot tevreden vast, ,,en ook met latere acties, in Brussel, Am sterdam en Den Haag." De aanlandplicht is er gekomen, windmolenparken op zee ook, evenals meer natuurgebieden, en de pulskorvisserij is verboden. Toch vindt Schot dat EMK veel heeft bereikt. ,,De aanlandplicht is verzacht. Ook is mede dankzij ons in Brussel en Den Haag doorge drongen dat aan de komst van windmolenparken op zee nega tieve kanten zitten. Niet alleen verliezen wij daardoor visgebie- den, maar ze zijn ook slecht voor bijvoorbeeld de bruinvisstand. Natuur wordt vernietigd om uit stoot van CO2 te verminderen." Opvolger Vice-voorzitter Dirk Kraak uit Den Helder neemt het stokje over van Schot. Hijzelf krijgt nu alle tijd om zich op zijn bedrijf te richten, Er moest gewoon iets gebeuren, vooral tegen de Europese verplichting om alle gevangen vis aan te landen wat hard nodig is. Schot vist met zijn Belgische kotter Zeebrugge 201 voornamelijk in de twaalf- mijlszone direct onder de Engelse kust. ,,Maar met de uittreding van Groot-Brittannië uit de EU mogen we daar vanaf eind dit jaar niet meer komen." Schip te koop Schot heeft zijn schip te koop staan, wat zeker niet wil zeggen dat hij stopt met vissen. Zijn zoon is aan boord en zijn kleinzoon staat al te trappelen. Ze heten alle bei ook Job. Als hij zijn kotter kan verkopen, wat lang niet zeker is, want veel schepen zijn op de markt, denkt Schot erover na te in vesteren in een nieuw vissersvaar tuig, een flyshooter. ,,Hoe dan ook, we willen blijven vissen." Het is precies de reden waarom hij sinds 2016 dag en nacht in touw is ge weest voor 'zijn cluppie' EMK. NATUURJOURNAAL Er is een prima truc om van een afstand te zien of er in een boerenschuur uilen broeden. Als ze er zijn dan hebben ze een invliegopening, vaak in de eindgevel van de schuur en onder die opening zitten lange witte strepen van de uilenpoep die ze, zittend in de invliegopening, laten vallen. Van de uilen zelf zie je niks, want die zijn alleen in het holst van de nacht actief. Maar langge rekte 'krijtstrepen' van uilenpoep zijn een onmiskenbaar teken. Zou daar de Zeeuwse naam 'poepuul' vandaan komen? Nee, toch niet, want een uil die in de schuur broedt is veelal een kerkuil en die luistert naar de dialectnaam 'katuul'. Een poepuul is, wat in de vogelgids een steenuil heet; een grappig klein uiltje dat een grote voorkeur heeft voor het broeden in knotbomen. Dialectkenners houden het erop dat de naam poe- puul betrekking heeft op het ge luid van de steenuil. Dat wordt vooral in de avondschemering ten gehore gebracht en het klinkt als een langgerekt poe-oe-oet. Geen poep, maar poet dus, en ik maak me sterk dat bij de naamge- ving de associatie met die lange poepstrepen op de boerenschuur op zijn minst een beetje meege speeld heeft. Dan zou in de naam van de poepuul zowel de roep als de poep een rol spelen. Voor zo'n vermengde oorsprong van een woord bestaat zelfs een taalkun dige term, maar die wil me maar niet te binnen schieten. Dat geeft ook niet, want wat veel belangrij ker is: aan de dijk waar ik woon, verblijft na jaren ook weer een poepuul. Dat is wel zo verschrikkelijk leuk. Alsof een kennis die je al ja ren uit het oog verloren bent ineens weer elke dag in je omge ving verkeert. Ze wonen hier niet in een holle knotwilg maar in een speciaal opgehangen nestkast. Die is geplaatst op initiatief van het steenuilenfonds. Ach, wat nou fonds. De kast is geplaatst door Pe ter Boelee, die al jarenlang met hart en ziel bezig is om de steenui len op Zuid-Beveland te helpen met nestkasten en zo een prach tige populatie in de benen hield. Dat mag ook best eens gezegd worden toch? woensdag 11 maart 2020 EMK wierp een steen in de vijver' Harmen van der Werf Tholen - Job Schot, visser Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Een steenuil in de opening van een nest kast. (Toen nog) EMK-voorzitter Job Schot (links, staand op de bank) met ChristenUnie-Europarlementariër Peter van Dalen tijdens een de monstratie van vissers bij het Europees Parlement in Brussel. foto harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42