CORONAVIRUS NIEUWS 3 'De situatie in Brabant is uniek' In Brabant staan (bijna) alle seinen op rood. Inwoners wordt gevraagd hun sociale contacten te beperken, evenementen gaan niet door. Overbelasting van de ziekenhuizen is een serieuze dreiging. Twee burgemeesters over hun duivelse dilemma's. Jack Mikkers (Den Bosch): ,,Als we kijken naar het aantal besmettingen en de stijging daarvan, dan maken we ons daar steeds meer zorgen over. Het stijgt exponentieel, dus niet van 2 naar 3 naar 4, maar van 2 naar 4 naar 8, etcetera. We maken ons zorgen over de mo gelijkheden van de zorginstellingen. Er zijn twee cruciale opgaven. Aan de ene kant moe ten we de vraag naar zorg beperken, en aan de andere kant moeten we het aanbod van zorgpersoneel op peil houden. Om dat voor elkaar te krijgen, komen we met deze maatre gelen.'' John Jorritsma (Eindhoven): ,,De samenle ving raakt hier nu ontwricht, dat kun je echt wel stellen. Scholen vallen uit. De druk op ziekenhuizen en verzorgingshuizen wordt steeds hoger. We willen het virus indam men. Het virus is in Brabant voor een groot deel niet herleidbaar tot de bron, en dat baart ons zorgen. Met deze periode van bevriezing hopen we genoeg tijd te hebben om verder onderzoek te doen naar de bron. Dat doen we niet alleen voor Brabant, maar ook voor de rest van Nederland. Niemand is gebaat bij een niet te herleiden virus dat verder Neder land in trekt.'' Jorritsma: ,,Het aantal ic-bedden is beperkt, dat is niet berekend op dit soort uitbraken. Ook het aantal beademingsbedden is niet onuitputtelijk. Door de toename van het aan tal coronapatiënten zie je dat er verdringing plaatsvindt. Personeel van andere afdelingen moet bijvoorbeeld naar de isolatie- en qua rantaineruimtes. Daarnaast heb je te maken met personeel dat ook ziek wordt, niet eens per se door corona, mensen die vermoeid en uitgeput raken. En neem het Elisabeth Twee steden Ziekenhuis in Tilburg. Dat is toon aangevend op het gebied van traumahulp. Wanneer verdringing plaatsvindt, kan dat in het gedrang raken. Het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven is heel belangrijk op het gebied van hart- en vaatziekten. Als daar te weinig mensen voor zijn, hebben we daar allemaal last van.'' Jorritsma: ,,Nog niet. Maar als we geen maat regelen treffen en het virus zich verder ont wikkelt, dan hebben we die capaciteit niet meer. Voorkomen is beter dan genezen." RIVM Mikkers: ,,Dat is geen exacte wetenschap. We hebben het natuurlijk afgestemd met het RIVM, maar het had ook 750 of 1250 kunnen zijn. Maar het is vooral ook een signaal dat we bepaalde evenementen te grootschalig vin den. De oproep is duidelijk: gebruik je ver stand.'' kunnen de liefhebbers op tv genieten.'' Jorritsma: ,,Een voetbalwedstrijd kun je ver zetten. Bij dit evenement is dat moeilijker. Het gaat niet alleen om de commerciële be langen, maar ook om de belangen van heel veel mensen die de hippische sport willen meemaken. De sport waar Brabant en Den Bosch groot in zijn. Afgelasting zou een enorme impact hebben.'' Mikkers: ,,Gelukkig zijn kinderen geen kwetsbare groep. We begrijpen natuurlijk dat docenten die zich niet goed voelen, thuisblij ven. Het gevolg daarvan is nu dat ook kinde ren thuiszitten. Hun ouders kunnen daar door niet werken. Daar zitten ook veel men sen bij met banen in de vitale infrastructuur: zorg, politie, brandweer, enzovoort. Daarom zeggen we: niet alleen onderwijs is de ko mende weken belangrijk op de basisscholen, maar ook opvang. Zet desnoods een ouder voor de groep. Daarmee voorkomen we ook dat de kinderen bij hun opa's en oma's wor den gedropt. Dat is namelijk wél een kwets bare groep.'' Jorritsma: ,,Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Ik ben geen microbioloog. Maar ho pelijk helpt het om de situatie te beheersen. Dat is verder het werk van de deskundigen. We gaan onverdroten verder, voor ieders ge zondheid. Mogelijk zeggen we maandag: we gaan afschalen, mogelijk gaan we een andere kant uit. Wat dat betekent? Opschalen dus, maar daar loop ik niet op vooruit. Ik roep ie dereen op zijn gezonde verstand te bewaren. Zoek het gevaar niet op!'' woensdag 11 maart 2020 'Ofwe nu corona indammen? Hopelijk is het wel te beheersen' Sander van Mersbergen Den Bosch/Eindhoven U kondigde forse maatregelen aan. Hoe groot zijn de zorgen? Wat zijn de concrete zorgen voor de ziekenhuizen? Is die verdringing al realiteit? U gelast evenementen met meer dan In Noord-Brabant blijken veel meer mensen met luchtweg klachten en koorts na tests het coronavirus te hebben dan in andere provincies. Dat is een unieke situatie, aldus RIVM- baas Jaap van Dissel. Volgens Van Dissel, die de Tweede Kamer gisteravond bijpraatte, is een bliksemsnel megaonderzoek onder zorgmedewerkers gedaan. ,,Dat heeft zeer waardevolle in formatie opgeleverd, maar ook nieuwe vragen.'' De situatie als in Brabant komt nergens anders voor, aldus Van Dissel. ,,Dat is de reden dat we in Noord-Brabant extra maatregelen hebben geno men." Als bij iemand in een gezin nu corona wordt vastgesteld, dan moeten de rest van de gezinsle den ook thuisblijven. Volgens Van Dissel gaat het om een 'versim peling' van de bestaande re gels. Wanneer de rest van het gezin zichzelf ook gelijk 'sociaal isoleert', ontlast dat de GGD's. De nauwe contacten van de co ronapatiënt zijn dan al bekend (namelijk de rest van het gezin) en hoeven niet te worden nage lopen. Volgens Van Dissel is het een optie het megaonderzoek later te herhalen. ,,We hebben samen de verantwoordelijkheid het virus tegen te gaan. Als je ouder bent of chronisch ziek, dan wil je de ziekte niet hebben." Het is stil in het doorgaans bruisende centrum van Den Bosch. Brabanders wordt aangeraden zo veel mogelijk binnen te blijven. foto anp duizend bezoekers af. Hoe bepaalt u die grens? Paardensportevenement Indoor Brabant is ook enorm groot: er komen 50- tot 60.000 mensen op af. Waarom is daar niet simpelweg een streep door getrokken? Mikkers: ,,Gezien de grootte van de accom modatie, de Brabanthallen, kunnen we de bezoekers op een goede manier spreiden. Dan zitten er geen duizend mensen bij el kaar. Dan kunnen wedstrijden doorgaan en U kiest er ook voor om basisscholen zoveel mogelijk open te houden. Waarom is daarvoor gekozen? Burgemeesters John Jorritsma (Eind hoven), Theo Weterings (Tilburg) en Jack Mikkers (Den Bosch) (vlnr) geven een toelichting op de situatie. foto anp Deze maatregelen gelden tot maandag. Heeft u er vertrouwen in dat het virus over een week ingedamd is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3