Herdenkingsplek voor bevrijders met standbeeld generaal Maczek Stadsraad afgelast wegens coronavirus 7 i3»i NIEUWE WINKEL, NAAST BUS KNUS IN WESTKAPELLE De Westkapelse Knus in de Busvrouwen duiken opnieuw het diepe in. Deden ze dat ruim vijf jaar geleden met hun felgekleurde bus vol mode en accessoires, rondtrekkend langs markt en festival, nu komt daar een nieuw avontuur bij. In het hart van Westkapelle zelf. I en piepklein roze T- shirtje met de opdruk Wasschappelaertje; sie- raden, plantaardige 1 zeêpe, woonaccessoi res, vrouwenmode en cakemix. Een willekeurige greep uit het aanbod in de winkel Knus aan de Zuidstraat in Westkapelle. Aan de voet van de zeedijk beginnen Jo landa Louwerse (54) en Els Ver straate (53) een nieuw avontuur. Ze blijven wel rondtrekken met hun 6,5 meter lange Knus in de Bus, maar de winkel moet vaste voet aan de grond krijgen. Een ei gentijdse 'winkel van Sinkel'. Bedford Het begon eind 2014, begin 2015 met een oude Bedford, die van postwagen voor het Britse leger en camper omgetoverd werd tot mo biele winkel. Jolanda en Els zwier ven er mee langs beurzen, fairs, markten en festivals. ,,Wij worden wel de 'knus in de busmeisen' ge noemd'', lacht Jolanda. De zaken liepen zo goed dat de dames drie jaar later een grotere bus aanschaf ten. Els: ,,De Bedford zat zo vol, dat wij er niet meer in pasten. In deze Iveco hebben we zelfs een inpan dige paskamer.'' ,,We zijn inmiddels her en der een bekende verschijning", vertelt Jolanda. ,,De bus valt natuurlijk nogal op. De vorige al, maar deze grotere helemaal. We hebben hem in één kleur geschilderd. De één noemt het paars, de ander roze. Tja... De kleur heet Sensueel.'' La chend zeggen ze in koor; ,,Maar daar hebben we 'm niet op uitge kozen.'' Met de voormalige UPC- wagen, legde het ondernemende duo flink wat kilometers af. Een winkel? Daar dachten de dames lang niet over na. Tot afgelopen winter. ,,Wij ondernemen op ge voel'', zegt Els. ,,We stippelen niet echt een beleid uit." Jolanda: We noemen de winkel gewoon Knus. Simpel, eenvoudig ,,Toen we in oktober hoorden dat dit te koop kwam, zijn we er direct in gesprongen. We waren allebei een weekje op vakantie, dus we hebben het append en bellend ge regeld. We duiken opnieuw in het diepe." Tot eind vorig jaar zat op deze stek de winkel 1001 Juweelt jes. In de door de dames gepimpte voormalige schuur, met grote vide, zijn kleding en accessoires te vin den. In de aangebouwde serre de nieuwe collectie kraamcadeautjes. Erachter een binnenplaats en een tweede kleinere schuur voor de woonaccessoires. ,,Ook glaswerk nu'' lacht Els. Dat is in de bus niet handig. We noemen de win kel gewoon Knus. Simpel, eenvou dig.'' Bus blijft rijden De vrouwen verkopen ook Zeeuwse producten zoals de met de skyline van Westkapelle be drukte tassen van biokatoen, ze pen en shampoos van kleine on dernemers. Els: ,,We vinden dat belangrijk, zo steunen we die Zeeuwse bedrijfjes ook. We kopen niets in waar we niet achter staan. Het moet goed voelen. Als T-shirts met doodskoppen helemaal de trend zouden zijn, zie je die toch echt niet bij ons." De Knusbus blijft overigens wel rijden. Jolanda: ,,We gaan waarschijnlijk niet meer twee of drie keer per week op pad in het seizoen. Als we eropuit trekken, staat er iemand anders in de winkel. Die bus kun je niet in je eentje doen.'' Els: ,,We zien wel hoe het gaat. Maar we denken wel, als je verder richting toekomst kijkt, dat we langer een winkel kunnen runnen dan met die bus op stap. Hoe leuk dat ook is, het is een stuk zwaarder. Lange dagen en dan het in en uitladen.'' De winkel gaat zaterdag open. ,,Gewoon, deur open en beginnen. Geen poespas. Op z'n Wasschap- pels", glimlacht Jolanda. Terneuzen werkt aan een herden- kingsplek om alle bevrijders te eren die betrokken waren bij de Slag om de Schelde in de herfst van 1944. Blikvanger moet een standbeeld van de Poolse generaal Stanislaw Maczek (1892-1994) worden. Het idee vloeit voort uit een aan bod van de Poolse ambassadeur in Nederland, Marcin Czepelak. In Terneuzen vond 31 augustus vorig jaar de landelijke start van de vie ring van 75 jaar vrijheid plaats. Rond die tijd kwam Czepelak met zijn voorstel een standbeeld van ge neraal Maczek aan de stad te schen- ken. Burgemeester Jan Lonink spreekt van een 'mooi en genereus Inzet van Polen bij de bevrijding verdient blijvende aandacht gebaar'. De inzet van Polen bij de bevrijding van Oost-Zeeuws- Vlaanderen in 1944 verdient vol gens hem blijvende aandacht. Met name in Axel is daar sprake van, waarbij een hoofdrol is weggelegd voor de Poolse commandant Zdzi- slaw Szydlowski. Maczek leidde de Poolse troepen en staat vooral be- kend als de bevrijder van Breda, maar was niet direct bij de Slag om de Schelde betrokken. Wat moet Terneuzen dan met een standbeeld van Maczek? Met een herdenkings plek voor alle geallieerde bevrijders van Zeeuws-Vlaanderen, dus zeker ook de Canadezen, wil de ge meente nu aan iedereen recht doen. Lonink hoopt dat de herden- kingsplek voor oktober dit jaar ge realiseerd kan zijn. De dijk bij De Griete is op het oog. Poolse militai ren hebben daar Duitse bevoorra dingsschepen op de Westerschelde beschoten. Dat maakt De Griete volgens Lonink een historisch meer verantwoorde locatie dan bijvoor beeld de Scheldedijk. Door het coronavirus gaat de bij eenkomst van de Stadsraad Dom burg niet door. Het bestuur heeft de bij eenkomst van 25 maart afge zegd. Volgens secretaris Ko Jan Provoost wil het bestuur elk risico op een mogelijke besmetting uit sluiten. ,,We nemen het zekere voor het onzekere. Bovendien willen we mensen niet langer in onzekerheid laten." De openbare vergadering zou 25 maart zijn. Provoost vindt het jammer dat de bijeenkomst niet doorgaat. ,,We wilden als bestuur met de inwoners in gesprek over de plannen voor de herinrichting en verkeerscirculatie voor het cen trum en de ontwikkelingen rondom het Nehalenniagebied." Autoluw De Stadsraad en ondernemersver eniging OBD dienden enige maanden terug een plan in bij de gemeente om het centrum auto- luw te maken. En de gemeente maakte onlangs bekend dat het Marie Tak van Poortvliet Museum definitief niet in het duingebied komt. ,,Dat zijn allebei zaken waar we graag nog eens nader op in willen gaan." Het is volgens hem nog niet bekend wanneer de nieuwe bijeenkomst plaatsvindt. woensdag 11 maart 2020 WA 'Gewoon, deur open en beginnen' Annemarie Zevenbergen Westkapelle - Els Verstraate Harmen van der Werf Terneuzen Emile Calon Domburg De vrouwen achter Knus in de Bus in de serre van hun nieuwe winkel Knus in Westkapelle: Els Verstraate (links) en Jolanda Louwerse, FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39