Scalda en HZ hebben handen vol aan virus 63 hectare nieuwe natuur erbij Medewerkster Antonius verdacht van diefstal ZEELAND 3 9KHLBN beter even laten schieten, stelt Scalda. Studenten die een aan eengesloten periode stage lo pen, moeten die laten voorgaan en de school dan maar tijdelijk mijden. Van halflege klassen heeft Scalda nog geen last. ,,We had den vandaag 228 zieken, op een totaal van zo'n 8500 studen ten", zegt De Bruijn. ,,Dat is net zoveel als anders, in deze tijd van het jaar. De meeste zieken komen uit Zeeland. Dus van verscherpte regels in Noord Brabant, waar veel van onze studenten vandaan komen, merken we weinig." Milaan Bij HZ University of Applied Sciences in Vlissingen is het druk met telefoontjes. ,,Veel Brabanders bellen met de vraag 'wat is verstandig?'", zegt woordvoerder Bert Schollema. ,,Wie zich prima voelt, mag ko men. Halflege klassen heb ik vandaag niet gezien. We volgen de richtlijnen van het RIVM en de GGD. En wie vragen heeft, mag altijd bellen. We hebben goed contact met de studenten die in het buitenland verblij ven. We hebben een jongen die stage loopt in Milaan. Hij voelt zich goed en we hebben afge sproken dat hij daar voorlopig blijft." Wat doen we met de buiten landreizen? Wat doen we met stages? En hoeveel zieke stu denten en docenten hebben we vandaag? De corona-crisisteams bij de Zeeuwse onderwijsin stellingen Scalda en HZ Univer sity of Applied Sciences steken meerdere keren per dag de kop pen bij elkaar om de afspraken, in navolging van de landelijke richtlijnen, steeds bij te stellen. ,,We hebben zojuist besloten dat alle buitenlandreizen die tot 3 mei gepland staan, gean nuleerd worden. Ongeacht waar de reis naartoe gaat", zegt woordvoerster Karin de Bruijn van Scalda. ,,De verspreiding van het coronavirus neemt nog altijd toe en we kunnen daar door de risico's van een verblijf in het buitenland gewoon niet goed inschatten." School óf stage Ook heeft de school richtlijnen opgesteld voor stagiairs. ,,Er kan een moment komen dat stage- bedrijven onze studenten voor een keuze stellen: óf ze gaan naar school, óf ze lopen stage. Maar niet allebei, om de kans op besmetting te voorkomen." Wie af en toe een dag stage loopt, kan in dat geval de stage die diepvriesproducten, zoals vlees, vis en schelpdieren vervoeren. Nu Italië reisbeperkingen voor heel het land heeft afgekondigd, verwacht De Koeijer dat de handel verder zal afnemen. ,,Hier worden we niet be ter van." Toch levert het voor vishandel Adri Zoon in Yerseke, dat Kotra Logistics inschakelt voor het ver voer, nog geen problemen op. ,,Het heeft hooguit gevolgen voor de schelpdieren die wij uit Italië im porteren, maar dat is marginaal", zegt Hans Ruissen. ,,Onze handel zit vooral in Scandinavië en daar speelt het coronavirus nauwelijks. Toch heeft het onze aandacht. Als restaurants de deuren sluiten, heb ben wij een probleem." Friet Even verderop in Kruiningen, neemt frietproducent Lamb Wes- ton coronamaatregelen. ,,We ne men geen enkel risico en hebben alle vergaderingen afgelast", zegt woordvoerster Janet Verhoeven. ,,We overleggen nu via een video verbinding. Bezoekers houden we zoveel mogelijk buiten de deur." In de fabriek zijn de gevolgen nog niet merkbaar. Ook geen lege werkplek ken op kantoor. Hoe anders is de situatie op het hoofdkantoor in Breda. Daar werd bij een echtgenoot van een mede werker het coronavirus vastgesteld. ,,Sindsdien hebben we ons kan toorpersoneel gevraagd zoveel mo gelijk thuis te werken. Of naar Kruiningen te komen." Lamb Wes- ton houdt de situatie van dag tot dag in de gaten en scherpt de maat regelen indien nodig aan. Het gaat in totaal om 62,6 hectare. Meer dan de helft van het areaal aan nieuwe natuur is gelegen in het ge bied Groot-Eiland in de gemeente Hulst. Daar wordt 34,7 hectare 'agrarisch gebied met ecologische betekenis' omgezet in 'nieuwe na tuur'. Het gaat om bos, kruiden- en faunarijk grasland en vochtig hooi land. Het gaat om natuurontwikke ling die door een particulier in gang is gezet. Direct achter de zeedijk bij Drei- schor wordt 10,1 hectare in het ge bied Vincent den Korenbyter toe gevoegd aan het natuurnetwerk. De Meer dan de helft van het areaal aan nieuwe natuur ligt in het gebied Groot-Eiland uitbreiding zorgt er volgens de pro vincie voor dat de zilte, natte karre- veldnatuur robuuster wordt. Het gebied dient als broed-, foerageer- en rustgebied voor (kust)vogels. Ook het natuurgebied in de Au- trichepolder bij Westdorpe wordt uitgebreid. Het gaat hier om 8,6 hectare kruiden- en faunarijk gras land. Zwaakse Weel Een kleine polder bij de Zwaakse Weel krijgt eveneens de status 'nieuwe natuur'. De 4,1 hectare grote Fiernispolder werd in het jaar 1472 aangelegd en ligt tussen het natuurgebied Zwaakse Weel en de Zwaaksedijk bij Langeweegje. Net als bij het Groot Eiland gaat het hier om particuliere natuurontwikke ling. Andere gebieden 'nieuwe natuur' zijn te vinden bij Landgoed Molen wijk in Oostkapelle (3,3 ha), de Boschkreek in Axel (1,3 ha), het Weeltje bij de Steenzwaan in Nieu- werkerk (0,6 ha) en verder nog wat kleine aanpassingen bij Sint-Lau- rens en Veere. Een 25-jarige medewerkster van het woon- en zorgcentrum Zorg- Saam Antonius aan het Pastoor Versterplein in Kloosterzande wordt ervan verdacht geld te heb ben gestolen van bewoners. Het vermoeden dat er geld uit de kamers van bewoners verdween, ontstond al eind vorig jaar. Het woon- en zorgcentrum deed na mens de bewoners aangifte, waarna de politie samen met de directie een onderzoek begon. Daarbij rees de verdenking dat een personeelslid schuldig was aan diefstal. De politie denkt dat het om twintig diefstallen gaat. De po litie hield de vrouw maandagoch- tend aan in het zorgcentrum. Zij is verhoord. Ze werd vrijgelaten, maar is door haar werkgever ge schorst in afwachting van het on derzoek. Antonius is een ouderenzorglo catie van ZorgSaam. Er wordt on der meer zelfstandig wonen met zorg geboden, maar ook bijvoor beeld woonzorg voor mensen met dementie of lichamelijke beper kingen. Oplichting Volgens een woordvoerder van ZorgSaam komt het zelden voor dat bewoners door personeel wordt bestolen. ,,Wel hebben we de laatste tijd regelmatig te maken met pogingen tot oplichting door malafide personen." woensdag 11 maart 2020 en de handel ligt plat' Miriam van den Broek Vlissingen Een gebied zo groot als 125 voetbalvelden krijgt de provincie Zeeland er als 'nieuwe natuur' bij. Dat stelt het dagelijks pro vinciebestuur voor in de jaar lijkse aanpassingen van het Na- tuurbeheerplan. Het gaat in de meeste gevallen om versterking van bestaande natuurgebieden. Theo Giele Middelburg Arjen Nijmeijer Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35