c* Opzetten en exploitatie van warmtenetten is complex in Zeeland Nieuwe kweekpercelen zijn lichtpuntje voor geplaagde mosselsector Waarom ga je weg uit Zeeland? Blessureleed en ziekte verpesten seizoensstart Nick van der Lijke ZEELAND8 Videoproject zoekt naar de Zeeuwse ziel Zeeland is de eerste regio in het land die een plan presenteert om het energieverbruik en daarmee de uitstoot van koolstofdioxide (CO2) te verlagen. Het is een vertaling van het nationale klimaatakkoord dat op zijn beurt weer voortkomt uit het klimaatakkoord van Parijs. Een manier om de klimaatdoelen te halen is door huizen af te koppelen van het aardgas. Dat is in Zeeland niet eenvoudig, blijkt uit de Regio nale energiestrategie Zeeland. Want het opzetten en exploiteren van warmtenetten is in Zeeland complexer dan in sommige andere delen van het land. Dat ligt aan de spreiding van woningen, de kosten van het aanleggen van een warmte- net in bestaande wijken en de be schikbaarheid van duurzame bron nen. Het doel is in 2030 de CO2-uit- stoot voor de verwarming van hui zen met een derde te verminderen. ,,Dat gaat lukken door huizen beter te isoleren en door nieuwe wijken 'gasloos' te bouwen. Het gaat in stappen", aldus provinciaal be stuurder Jo-Annes de Bat. Huizen afkoppelen van aardgas is niet eenvoudig in Zeeland. Daarom wordt eerst vol ingezet op isolatie Voor huizen die na 2005 zijn ge bouwd lijkt volledig elektrisch ver warmen de beste oplossing. Al hangt dat ervan af of het lokale elektriciteitsnetwerk dat aankan. Benadrukt wordt dat huizen pas van het aardgas gaan als duidelijk is wat voor alle woningen in een wijk het betrouwbaarste en meest be taalbare alternatief voor aardgas is. Laadpalen Nu meer mensen elektrisch gaan rijden, zijn meer laadpalen nodig. Gekeken wordt om plekken te ma ken waar auto's zowel kunnen la den als tanken en waar mensen kunnen flexwerken. Het stroomnet moet worden ver sterkt om het toenemend gebruik van stroom aan te kunnen. Net werkbedrijf Enduris gaat de netten in de wijken opwaarderen. Lande lijk netbeheerder Tennet staat aan de lat voor aanpassingen van het hoogspanningsnetwerk. Zo moet er een hoogspanningslijn (380kV) naar de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone komen. Want elektrificatie in de industrie in Sas van Gent kan al voor 2030 voor problemen zorgen op het stroomnet. Kernenergie Zeeland gaat er niet over, maar als het Rijk vindt dat kernenergie een rol moet blijven spelen om Neder land duurzamer te maken, dan moet de centrale Borssele langer openblijven, aldus de energiestra tegie. Niet om huizen te voorzien van stroom, maar om voldoende waterstof te kunnen maken voor de industrie. Daarvoor is veel elektri citeit nodig. Maart is elk jaar weer een bijzondere maand voor de zusjes Lotte (rechts, 10) en Jonna (12) en broer Rens (17) uit Oostkapelle. Ze zijn dan alle drie jarig. „Maar 2020 is voor ons wel héél uniek", zo ontdekte Jonna een week of twee geleden. Lotte wordt op 11 maart 11, Jonna zelf op 13 maart 13 en Rens op 18 maart 18. Hoe moeder Joan Nagelkerke dit voor elkaar heeft gekregen? ,,Dit is niet te plannen", lacht de Oostkappelse. 1% I woensdag 11 maart 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND5 Veel huizen niet snel gasloos Veel huizen in Zeeland kunnen niet zomaar van het aardgas af. Want voor veel (oudere) wonin gen is er geen eenvoudig alterna tief. Daarom zet Zeeland eerst vol in op de isolatie van gebou wen. Want energie die niet ge bruikt wordt, hoeft ook niet (duurzaam) opgewekt te worden. Jeffrey Kutterink Vlissingen Kijk op de site bij /video Een heel bijzondere verjaardag FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33