M Atalanta zet zegereeks voort in een leeg Valencia-stadion Bekerhouder moet met hulp publiek nederlaag goedmaken tegen Atlético 25 Liverpool moet vanavond een 1-0 nederlaag goedmaken tegen Atlético op Anfield, het stadion dat op Europese avonden zijn gelijke niet kent. Maar wat maakt Anfield precies zo speciaal? Rauw nieuw The Albert, een klassieke Engelse voetbalpub van het meest smoeze lige soort, staat praktisch op het stadionterrein van Anfield. Het hekwerk slingert er omheen in een onhandige bocht. De afstand tussen deze shabby voetbalkroeg en de glimmende fanshop van twee verdiepingen? Een meter of tien, hooguit. De oude pub en de hypermoderne Megastore zijn let terlijk buren. Het is één van de dingen die het stadion van Liverpool zo bijzonder maakt: de natuurlijke samensmel ting van modern, gelikt en com mercieel enerzijds en de rauwe af spiegeling van het volkse Enge land daar pal naast. Het is zicht baar in bijna alle straten van de wijk Anfield, maar nergens zo tref fend als bij The Albert. De kroeg is een soort Gallisch dorpje op de grond van Liverpool FC, dapper standhoudend in de wereld van het moderne voetbal. The Kop De legendarische tribune achter het doel dankt zijn status vooral aan het tijdperk vóór 1994, toen The Kop nog een ouderwetse staantribune was, vermaard om zijn gezang en zijn deinende men senmassa's. Tegenwoordig heeft de tribune uitsluitend zitplaatsen, CHAMPIONS LEAGUE zeker in zijn eerste jaren voelden de oude Liverpudlians zich nauwe lijks thuis. De meest steile hel lingsgraad van Engeland heeft The Kop niet: die eer is tegenwoordig toebedeeld aan het nieuwe Tot tenham Hotspur Stadium. Ook de beroemde Gelbe Wand van Borus- sia Dortmund is groter en steiler. Wat The Kop nog steeds zo uniek maakt? De mensen die erop zitten, vooral. De ogenschijnlijke muur van mensen ook: zonder verdie pingen of fratsen. De akoestiek doet de rest. Het geluid Die akoestiek is legendarisch - en terecht. In veel oude stadions, zo als Camp Nou of het Stadio Olim- pico in Rome, waait het geluid als het ware weg. Op Anfield juist niet, mede dankzij de compacte tribunes en het enorme dak dat The Kop als het ware omsluit. Het 'You'll Never Walk Alone' klinkt daardoor nóg overweldigender en intenser. Het is net alsof het kabaal vanuit een tunnel het veld op wordt geblazen. En juist op Euro pese avondjes zoals tegen Atletico Madrid, gaat het volume op tien. Laag toeristenquotum Ook bij Liverpool komen veel dag jesmensen en toeristen, zoals overal in de Premier League, zeker bij de topclubs. Toch is het percen tage gloryhunters relatief laag ver geleken bij bijvoorbeeld Manches ter United, Manchester City, Arse- Door goals van Gameiro en Fer- ran Torres werd het zelfs 3-2. Ili- cic bepaalde daarna met zijn derde en vierde doelpunt de eindstand op 3-4. In de andere Champions League-wedstrijd gisteravond ging Tottenham Hotspur kans loos onderuit bij RB Leipzig. De finalist van vorig seizoen had na een 1-0 nederlaag in eigen huis, niets te vertellen op bezoek in Duitsland: 0-3. De Oostenrijker Marcel Sabitzer scoorde in de eerste helft twee keer voor Leip zig. Na rust werd de eindstand bepaald op 3-0 door Forsberg. nal of Chelsea. Dat komt mede, omdat Anfield zo lang een heel be perkte capaciteit had. Vóór de ver bouwing van de hoofdtribune in 2016 telde het stadion maar een krappe 40.000 plaatsen. De wacht rijen voor seizoenkaarten en memberships waren ieder jaar enorm, maar het heeft er wél toe geleid dat de trouwste fans nog al tijd het merendeel van de kaartjes in handen hebben. Slechts een klein deel komt in het 'doorver koopcircuit'. Zeker dit seizoen betaal je, via zowel de legale voetbalreisbu- reau's als de zwarte markt, vaak honderden euro's voor een kaartje. De volgende verbouwing staat ge pland aan de Anfield Road-zijde van het stadion. Het nieuwe An- field moet straks ruim 60.000 mensen een plek bieden. Onher roepelijk groeit daarmee ook stil aan het percentage toeristen. Prachtig modern Dat een moderne, gloednieuwe tribune geen afbreuk hoeft te doen aan de allure van een stadion, be wijst de nieuwe Main Stand van Anfield. Loop vanuit Stanley Park naar het stadion van Liverpool, bij voorkeur vanaf Goodison Park van Everton, en je ziet het machtige dak al boven de bomen uitreizen. De grote nieuwe tribune is ge heel in stijl met het oude stadion ontworpen: zelfs de camelkleurige bakstenen zijn zorgvuldig geko zen. Ook het Hillsborough-monu- ment, een eerbetoon aan de 96 slachtoffers van de stadionramp uit 1989, kreeg een waardige, pro minente nieuwe plek. Het stadion is er alleen maar imposanter op geworden. This is Anfield Manager Jürgen Klopp verbood de spelers van Liverpool al snel om het beroemde, ogenschijnlijk een voudige bordje aan te tikken, vlak voor de entree richting het veld. Een ritueel dat decennialang ge bruikelijk was, maar onder de Duitser werd het tijdelijk in de ban gedaan. Eerst maar weer eens een hoofdprijs winnen, vond Klopp. Vrij vertaald: je moet het als voetballer verdienen om het bordje met 'This is Anfield' aan te mogen raken. Toen Liverpool in 2019 de Champions League won, herstelden de spelers van Liver pool de traditie meteen in ere. Vir gil van Dijk en Georginio Wijnal- dum raken het simpele, tamelijk kleine plakkaatje ook vanavond weer even liefdevol aan. ,,Het mooie is: dat bordje is geen marke- tingding'', zei City-manager Pep Guardiola over 'This is Anfield'. ,,Je hebt het in geen enkel ander sta dion ter wereld. Dit soort dingen geeft Anfield een ziel.'' De buurt Anfield is vernoemd naar de ge lijknamige arbeiderswijk aan de noordkant van Liverpool. Een buurt met veel armoede, werk loosheid en verkrotting, maar ook met klassieke pubs en simpele snackbarretjes waar het voetbal sentiment vanaf druipt. Tegen woordig heb je zelfs 'The Klopp Gu estrooms', een eenvoudige Bed Breakfast op 500 meter van het stadion. Op de gevel staat een fraaie graffiti van de Duitse mana ger. Ook mooi: het cafeetje Geor- gie Porgy, voor een ouderwets En gels ontbijt. Overal hangen er Liverpool-souvenirs aan de mu ren, zoals bij vrijwel alle horeca in deze buurt. Overigens is het een mythe dat de club Liverpool uit sluitend een positieve impact had op de wijk. Jarenlang heeft de club de omliggende straten aan de kant van de nieuwe Main Stand bewust laten verkrotten om zo de uitbrei ding van het stadion mogelijk te maken. Liverpool kocht de huizen goedkoop op via investeerders en liet verdwenen straatjes zoals Bag- nall Street veranderen in spook- straten. De keerzijde van een steenrijke, hyperambitieuze voet balclub in een arme buurt. CHAMPIONS LEAGUE Programma woensdag 11 maart 2020 Sjoerd Mossou Liverpool ROTTERDAM Atalanta Ber gamo won gisteravond bij Va lencia met 4-3. Het eerste duel in Italië was al met 4-1 gewon nen door de Italianen. De ploeg van Marten de Roon, Hans Hateboer en Robin Gosens maakte in een leeg Mestalla al vroeg een einde aan de hoop van Valencia op een stunt. Na drie minuten spelen benutte Josip Ilicic een penalty. Toch vocht Valencia terug; Kevin Ga- merio maakte snel gelijk. Ook na de tweede treffer van Ilicic (weer een penalty, kort voor rust) gaven de Spanjaarden niet op. ACHTSTE FINALES, RETURNS Gisteren Leipzig - Tottenham (1 -0) 3-0 Valencia - Atalanta (1 -4) 3-4 Vanavond 21.00 uur Liverpool - Atlético M. (0-1 21.00 uur Paris SG - Dortmund (1 -2) Dinsdag 17 maart 21.00 uur Juventus - Ol. Lyon (0-1) 21.00 uur ManCity - Real Madrid (2-1) Woensdag 18 maart 21.00 uur Barcelona - Napoli (1 -1 21.00 uur Bayern M. - Chelsea (3-0) Vetgedrukte clubs naar kwartfinales vanaf dinsdag 7 april. Liverpool rekent weer op magie van Anfield Georginio Wijnaldum juicht na één van zijn twee doelpunten vorig jaar tegen Barcelona.. Uiteindelijk werd het 4-0 op een kolkend Anfield, genoeg om de 3-0 uit de heenwedstrijd weg te poetsen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25