w 22 CORONAVIRUS Met het schrappen van drie eredivisieduels in Noord-Brabant kreeg Nederland gisteren een voorproefje van wat het de komende tijd te wachten staat. Het coronavirus hangt als een zwaard van Damocles boven de sport. Groot- Brittannië België Frankrijk Portugal woensdag 11 maart 2020 Kort Neres nog weken uit roulatie Ajax kan voorlopig nog geen beroep doen op David Neres (23, foto). Begin november raakte de Braziliaanse aanvaller in het CL- duel met Chelsea geblesseerd. Neres onder ging een meniscusoperatie, waarna een moeizaam revalidatietraject volgde. In eer ste instantie hoopte trainer Erik ten Hag in februari weer over de Braziliaan te kunnen beschikken. Inmiddels is de verwachting dat Neres nog weken langs de kant staat. Bol net naast het podium Cees Bol (24, foto) eindigde als vierde in de derde etappe van Parijs-Nice. De winst ging naar de Spanjaard Ivan Garcia Cortina, die drievoudig wereldkampioen Peter Sagan voorbleef in de sprint. Bol werd zondag vijfde in de openingsetappe. De derde etappe werd in de slotfase ontsierd door en kele valpartijen, waarvan onder anderen Niki Terpstra het slachtoffer was. De Duit ser Maximilian Schachmann blijft leider. Zonderland 'zeker' van Tokio Epke Zonderland lijkt zeker van deelname aan de Spelen in Tokio. Zijn enige overge bleven concurrent om het laatste ticket op rekstok, de Japanner Hidetaka Miyachi, komt niet in actie bij de laatste wereldbeker wedstrijd in Doha. Dat heeft de Japanse turnbond bevestigd aan de NOS. De turn bond KNGU kan het bericht niet officieel bevestigen. Flitsen Donatie Meniscus Spelen Nog geen maatregelen Een streep door drie eredivisiewed strijden en vanaf morgen een afge slankte editie van Indoor Brabant. De drie burgemeesters (Eindhoven, Tilburg en Den Bosch) achter de ta fel in het Noord-Brabantse provin ciehuis spraken van een loodzware beslissing en keken er ernstig bij. Terwijl de maatregelen vooralsnog beperkt en overzichtelijk zijn. Wedstrijden en evenementen met meer dan duizend toeschouwers kunnen in de zwaarst getroffen provincie even niet doorgaan. Alles om verdere verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Het besluit kondigde zich giste ren in de loop van de dag al aan. Bij RKC en Willem II was amper kan toorpersoneel aanwezig. Interviews op de club werden omgezet naar belafspraken. Brabant werkte mas saal thuis. Het was moeilijk uit te leggen geweest als zich zaterdag in Eindhoven wel 35.000 mensen hadden verzameld voor het duel tussen PSV en FC Emmen. Indoor Brabant, het mondiale paarden sportevenement dat vanaf morgen van start gaat in Den Bosch, kan doorgaan op voorwaarde dat er nooit meer dan duizend mensen in de Brabanthallen zijn. De maatregelen zijn vooralsnog alleen van kracht in Noord-Bra bant, en slechts tot komende maan dag. Maar je voelt aan alles dat het hier niet bij gaat blijven. Overal in Nederland worstelen clubs, bonden en organisaties van sportwedstrij den met de vraag: is het nog wel verantwoord om alles door te laten gaan? Richtlijn Wie je ook spreekt, overal klinkt hetzelfde antwoord. 'We volgen de richtlijn van het RIVM'. Maar bij het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu zijn ze duide lijk: wij bepalen niet of een mara thon of voetbalwedstrijd doorgaat. ,,Dat is aan het bevoegd gezag, de veiligheidsregio. Die moet daar, in overleg met de lokale GGD, over beslissen'', zegt woordvoerder Coen Berends. Oftewel: burgemeester Abouta- leb gaat over de Rotterdamse mara thon, de veiligheidsregio Kenne- merland over de Grand Prix in Zandvoort. Elk evenement heeft een ander risiconiveau. De één is in de openlucht, de ander indoor. Soms met een sterk internationaal Advies om indoor sport wedstrijden met meer dan 1000 toeschouwers af te gelasten Geen publiek bij hoogste twee voetbaldivisies Geen marathon Parijs (5 april) Geen rugbyduel Frankrijk - Ierland in Six Nations (14 maart) Geen publiek bij hoogste twee voetbaldivisies Advies overheid: geen indoor evenementen met meer dan 1000 mensen en geen openlucht evenementen met meer dan 5000 mensen karakter, soms een Nederlandse aangelegenheid. Eén richtlijn of handboek ontbreekt. ,,Al kan het zijn dat de situatie verandert en wij wel een breder advies geven'', zegt Berends. ,,We maken constant de afweging: wat is nodig om ver dere uitbreiding van het virus te voorkomen en in hoeverre ont wricht een maatregel het dagelijks leven?'' Veel verder Sommige landen in West-Europa gaan veel verder dan Nederland. In Frankrijk en Spanje, weliswaar lan den met veel meer besmettingen, wordt de komende weken alleen in lege stadions gevoetbald. In Zwit serland al enige tijd helemaal niet. Het ene na het andere evenement in onze buurlanden wordt ge schrapt. ,,Maar ik denk niet dat wij achter lopen'', zegt Berends. ,,Nog steeds is het merendeel van de be smettingen in Nederland herleid baar. Dat is belangrijk.'' Toch lijkt het tegenstrijdig: een dringend be roep doen geen handen meer te schudden, maar wel gewoon door gaan met allerlei contactsporten, op top- en amateurniveau. ,,Zes pro cent van de besmettingen is vol gens ons te voorkomen door te stoppen met handen schudden. Terwijl een klein deel van de Ne derlanders een contactsport beoe fent. We willen ook niet doorschie ten en paniek zaaien.'' Soms klinkt ook de economische component. Een toernooi of wed strijd afgelasten kost altijd geld. Sportmarketeer Marcel Beerthui- zen wil er niet aan dat geld een rol speelt. ,,Je denkt toch niet dat er ook maar iemand is die het op zijn ge- Quote van de dag 'Ik wil niet spelen zonder publiek. Wij spelen voetbal voor de fans.' VOETBAL WIELRENNEN TURNEN Jeroen Zoet staat in de belangstelling van de Turkse topclub Besiktas. De doelman speelt sinds de winterstop bij FC Utrecht, maar is eigendom van PSV. Trainer Thomas Tuchel van Paris Saint- Germain kan vandaag in het CL-duel met Dortmund mogelijk niet beschikken over aanvaller Kylian Mbappé. De spits (21) is ziek. Danny Koevermans en Ovidiu Stinga zijn ook komend seizoen assistent-trainers van het PSV-vrouwenelftal. GO De Zuid-Kore- aan Heung-min Son, spits van Tottenham Hotspur, heeft 100 miljoen Zuid-Kore- aanse won (75.000 euro) gedoneerd aan een instantie in zijn vaderland die probeert het coronavi rus te bestrij den. 2 Jay-Roy Grot (21, foto) mist door een knie blessure mo gelijk de rest van het sei zoen. De Vitesse-spits viel uit tegen Twente na het maken van de 1-0. Grot staat op twee goals. President Wid- jojo van Indo nesië wil de Olympische Spelen van 2032 naar zijn land halen. Het evenement moet worden gehouden in de nieuw te bou wen hoofdstad. 'Je voelt Rik Spekenbrink Rotterdam A O a 0) -City-coach Guardiola wil liever niet spelen door coronavirus dan zonder publiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22