Een snoepje als dank, is dat niet vreemd? 21 Waarvan akte 'Wat een lieve man, iedereen secretariaat er eentje' Tips van de online goeroes bloggersmaffia achter je aan.'' ,,Er zijn veel azijnpissers op inter net'', weet ook Marjan Heemskerk. Zij werkte tien jaar lang als register accountant, doceert op Nyenrode en hoopt met haar blog The Happy Fi nancial haar volgers meer inzicht in financiële zaken te geven. „Tijdens 'no spend november' vertel ik wat ik uitgeef, verder houd ik sommige ge gevens voor mijzelf. Wat mijn best gelezen verhaal is? Hoe je 10.000 euro in een jaar kunt sparen. Logisch, dat wil iedereen wel.'' De financiële overzichten die de financefluencers delen, krijgen ze soms als een boemerang terug. Regelmatig sturen volgers kasboekjes toe, met de vraag of zij daar 'even' naar willen kijken. Lamboo: ,,Dan denk ik gelijk: ho, ho. Ik ben geen financieel advi seur. Dat geef ik mijn volgers ook mee. Ik deel graag mijn tips in de hoop dat anderen er wat aan hebben, maar ik ben geen accountant.'' Heemskerk: ,,Ik ben dan wel ac countant en als blogger onder de naam The Happy Financial deel ik handige informatie, maar wie meer wil, zou een afspraak bij een financieel adviseur moeten maken.'' Aantrekkelijk Accountant of niet, de financefluencers hebben een magische aantrekkings kracht op banken, pensioenfondsen en verzekeraars. Die zien mogelijk heden om met hen in zee te gaan en samen socialmediacampagnes op te tuigen. Zo ging Marjan Heemskerk in zee met een hypotheekaanbieder en een boekhoudingstool. Door dat soort samenwerkingen kan ze inmiddels van The Happy Financial leven. ,,Wat ik daarbij belangrijk vind is of het waardevolle content oplevert. Dat daar een merk aan hangt, moet slechts bijzaak zijn. Ik zal mijn vol gers nooit pushen om een bepaalde hypotheek af te sluiten. Ik krijg veel aanbiedingen, maar zeg vaker nee dan ja op samenwerkingen.'' ,,Ik ben heel kieskeurig'', zegt Renée Lamboo. ,,Ik vind het delen van informatie over financiën een hele verantwoordelijkheid. Natuur lijk krijg ik veel aanbiedingen. Van beleggingsmaatschappijen, van een bank of een vergelijkingssite. Zij hebben moeite om mensen te acti veren, zeker als het op iets saais aan komt als geld. Wij kunnen die men sen wél bereiken. Maar dat betekent niet dat we het hoeven te doen. Het belangrijkst is dat we open zijn over geld. Zelfs in 2020 lijkt het alsof mensen nog makkelijker over seks durven te praten dan over geld. Dat is toch zonde?'' ooit snoepjes aannemen van een vreemde mijnheer', waarschuwde mijn moeder altijd. Ik moet aan haar woorden denken als mijn cliënt bij het afscheid een doosje snoepjes uit zijn jaszak haalt en zegt: ,,Neem er gerust een. Als dank voor ons prettige gesprek.'' Vooruit maar. Ik pak een groen mentholsnoepje uit het doosje. Best lekker. Maar zijn gebaar komt zo onverwacht en is zo ongebruikelijk dat het mijn twijfels aanwakkert over zijn geestelijke vermogens. Is hij wel in staat om het levenstestament op te stellen waar voor hij zich vanmiddag samen met zijn vrouw meldde? Is het aanbieden van dat snoepje een teken dat hij misschien toch dementerend is? Als notaris is het mijn plicht om bij twijfel over de geestelijke vermogens van een cliënt terug houdend te zijn met het opstellen van notariële aktes, zoals een levenstestament. Ik moet er ab soluut zeker van zijn dat de betrokken persoon in staat is zelfstandig besluiten te nemen. Ik haal ons geanimeerde gesprek van zojuist weer voor de geest. Hij en zijn echtgenote, net als hij op leef tijd, willen de zaken geregeld hebben 'voor het geval dat'. Als een van hen dementeert of om andere redenen niet meer handelingsbekwaam is, moet de ander, samen met de kinderen, belangrijke beslui ten voor beiden kunnen nemen. En als ze daar alle bei niet meer toe in staat zijn, hebben de kinderen het laatste woord. Een prima regeling. een drukke prater. Hij is veel aan het woord, onder breekt me regelmatig - 1 met excuses - en stelt vra- Op het gen over zaken die ik net uitgebreid heb uitgelegd. Zijn vrouw, het stillere kreeg type op de achtergrond dat alles in de gaten houdt, maant hem dan tot stilte. ,,Houd nou eens even je mond!'' Heel even gaat door mijn hoofd: zou hij misschien dementeren? Als hij naar het toilet is, vraag ik zijn vrouw naar het geestelijke welbe vinden van haar man. ,,Hij is de laatste tijd een beetje vergeetachtig'', zegt ze. ,,Maar verder is hij in orde hoor, niet dement of zo.'' Omdat hij verder duidelijk formuleert en geen verwarde indruk maakt, besluit ik het hierbij te laten. Tot die snoepjes me toch weer aan het twijfelen brengen. Zou ik een verkeerde inschat ting hebben gemaakt? Dan loopt mijn secretaresse binnen. ,,Wat een lieve man was dat'', zegt ze. ,,Iedereen op het secretariaat kreeg een snoepje. Dat doet hij altijd als hij mensen aardig vindt, zei zijn vrouw.'' Niet dement, maar gewoon een vriendelijke oude baas die een ongebruikelijk, maar goedbe doeld gebaar maakt, rond ik mijn oordeel af. En ik denk: misschien heb ik me te veel laten leiden door die waarschuwing van mijn moeder. BESPAREN FINANCEFLUENCER woensdag 11 maart 2020 GO Leonie ter Veld. Marjan Heemskerk. FOTO KOEN VERHEIJDEN Marjan Heems kerk: „Wanneer men sen meer financiële ruimte willen, gaan ze meestal besparen. Maar wat zij vaak onderschatten is dat er aan de inkomsten zijde nog veel te win nen is. Denk aan een extra baan nemen, meer gaan werken of een andere manier van werken. Door je tijd bewuster te in vesteren, kun je meer verdienen.'' Nicole van Roekel. Renée Lamboo. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Mijnheer ontpopt zich als Nicole van Roekel: ,,Pin alles. Zo kun je elke maand nauwkeu rig bijhouden waar je geld aan uitgeeft en kun je dat verwerken in een Excelbestand. Zo maak je het voor jezelf veel inzichtelij ker dan als je met contant geld betaalt.'' Renée Lamboo: „Maak je spaarge- drag inzichtelijk door een spaarbarometer in huis op te hangen. Zelf kleur ik elke keer een vakje in als ik 1000 euro heb ge spaard, maar dat kan ook met 10, 50 en 100 euro.'' Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21