GELD Onbeperkt boeken lezen op vakantie 'Ik deel elke maand wat ik uitgeef' 20 Test E-readers €190 €140 €99 Er is een nieuw type influencer. De fiinancefluencef post geen foto's van exclusieve oorden of dure designerkleding, maar deelt slimme (be)spaartips en droomt van financiële vrijheid. 'Blijf wel kritisch' Tolino Vision 5 Amazon Kindle Paperwhite 2018 wifi 8GB Amazon Kindle 2019 B logger Leonie ter Veld (29) kan het nog steeds niet be vatten. Ze meldde onlangs op Instagram dat ze een kos- tenoverzicht bijhoudt om grip te krijgen op haar financiën. Daar wilden haar volgers (ruim 35.000) meer van weten. Ze vroegen Ter Veld haar zelfgemaakte Exceldo- cument te delen. Dat deed ze, tegen een prijs van 3,63 euro. Een lucratieve zet: Ter Velds spreadsheet is inmid dels honderden keren gedownload. Haar volgers zijn laaiend enthousiast. 'Noem me eenfinancefluencer' grapt Ter Veld in een van haar re cente Instagramposts, waarin ze nor maal gesproken vooral recepten met haar volgers deelt. Maar die uitspraak is lang zo gek nog niet. Sterker nog: The Financial Times beschreef onlangs een belangrijke verschuiving: er is een groeiende online gemeenschap op het gebied van geld waarneem baar. Die community, vooral actief op blogs en Instagram, beïnvloedt de manier waarop jonge mensen den ken over geld. Deze online geldgoe roes delen cashpiration en dromen van financiële onafhankelijkheid. Zoals de Amerikaanse @thebudget- mom, goed voor 464.000 volgers. Haar Instagrambiografie leest als de American dream: 'Ik heb 77.281 dollar schuld afgelost, mijn droomhuis met cash gekocht. Volgende doel: vroeg met pensioen.' Spaardoelen Ook in Nederland zijn van die geld goeroes te vinden. Zoals Renée Lamboo (36), ook wel bekend als PorteRenée. Op haar blog en haar Instagramaccount deelt zij dagelijks tips om je spaardoelen te halen ('be gin klein'), hoe je begint met beleg gen, je geld wijselijk uitgeeft op Black Friday en hoe je twee ton op je hypo theek kunt aflossen. ,,Vroeger vermoeide ik mijn vrien- NIBUD den en familie op ver jaardagen met mijn fas cinatie voor geld'', vertelt Lamboo. „Natuurlijk klinkt het allesbehalve sexy. Maar geld wordt wel heel inte ressant als je er vrijheid voor te rugkrijgt." Zelf verkreeg ze vrijheid door grip op haar uitgaven te houden, zuinig te leven en te sparen. En nee, ze maakt er geen geheim van dat ze schulden had en welk bedrag ze inmiddels op haar spaarrekening heeft staan. Lam- boo: ,,Mijn moeder zei nog: zou je dat wel zeggen? Dat is een generatiever- schil. Vroeger werd niet over geld ge sproken, ik wil het taboe juist door breken.'' Met de billen bloot Financefluencers als Marjan Heems kerk (34) van The Happy Financial en Nicole van Roekel (25), bekend van The Budget Life, zijn ook verrassend open over hun uitgaven en hopen op die manier anderen te helpen. Van Roekel is een fanatieke koopjesjager en blogt al negen jaar over hoe je met een klein budget een leuk leven kunt 'Er zijn veel azijnpissers. In 'no spend november' vertel ik wat ik uitgeef, maar verder houd ik ook dingen voor mijzelf' leiden. ,,Ik deel maandelijks op mijn blog wat ik precies uitgeef. Mensen zijn van nature nieuwsgierig, en al helemaal naar andermans portemon nee. Ik wil mensen uitdagen nóg meer uit hun budget te halen.'' Ze is wel voorzichtig met het delen van haar inkomsten. ,,Ik merk dat mensen dan snel conclusies trekken, voor je het weet heb je de woensdag 11 maart 2020 GO Ideaal voor op vakantie zijn ze, e-readers. Je kunt zo veel boeken meenemen als je wilt zonder dat je koffer er zwaarder van wordt. Boven dien is een digitale versie van een boek vaak net iets goed koper dan de papieren vari ant. Let wel op wat je doet met je uitgelezen boek. Even uitlenen via de mail, cloud of op een stickje mag niet. Wél als je je hele e-reader er bij uitleent. Kijk goed bij de aan schaf of je e-reader boeken uit alle winkels accepteert, of bijvoorbeeld alleen van Ama zon (Kindle). De Consumen tenbond test regelmatig e-readers, hieronder de beste koop, best getest en de goed koopste uit de test. O Beste uit de test. O Krijgt een 8,3 voor scherm- kwaliteit. O Boeken over zetten van pc naar e-reader lukt goed. O De accuduur krijgt een ruim voldoende. O Leest prima, ook in bed of in de trein. O waterdicht. O Heeft geen hoofdtelefoon- aansluitng. O Kan niet in de slaapstand. O Zit geen adap ter bij. O Beste koop. O Krijgt een 8,5 voor scherm- kwaliteit. O Accu gaat lang mee. O Ook beschik baar met 32GB opslag en 3G/4G. O Via bluetooth kun je naar au- dioboeken van Audible luiste ren. O Boeken aan schaffen kan alleen via Amazon. O Boeken over zetten is niet gemakkelijk. Capitolo 1 <indle O Scoort hoog op gebruiks gemak. OAccuduur is ruim voldoende. O Inclusief adapter. O Boeken over zetten lukt niet goed. O Niet water dicht. O Boeken kopen kan alleen via Amazon. O De opslag capaciteit is 4 GB (tegenover 5,6 GB voor de Tolino en 8 GB voor de Kindle Paperwhite). Online geldgoeroes rukken op ALICE BOOTHBY Directeur Arjan Vliegenthart van budgetvoorlichter Nibud herkent de trend. ,,Wij hebben er nog geen onderzoek naar gedaan, maar wij zien ook dat steeds meer financiële influen- cers opstaan.'' Volgens Vliegent- hart worden op Instagram vooral 'korte interventies' gedeeld. ,,Bijvoor- beeld: 'Door X te doen, kun je hierop besparen'. Deze influencers delen niet een uitgebreid plan, maar korte tips om verstandig om te gaan met geld. Daar leent het platform zich uitstekend voor.'' Vliegenthart juicht de ontwikkeling toe, want praten over geld maakt mensen bewust. ,,Maar het hangt wel af van de kwa liteit van het ad vies. Daarin zie je grote verschillen. Blijf kritisch om springen met ad viezen, zeker op het gebied van geld. Gebruik je gezond verstand.'' - MARJAN HEEMSKERK Meer testresultaten op Consumentenbond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20