Olieproducenten rollen vechtend over straat ECONOMIE 19 De bijeenkomst van de Opec, het kartel van olieproducerende lan den, met andere producenten af gelopen weekend draaide uit op een fiasco. De bedoeling was om een productieverlaging met an derhalf miljoen vaten per dag af te spreken. Het tegendeel gebeurde. Rusland zou een korting van 500.000 vaten voor zijn rekening moeten nemen, maar het land van Vladimir Poetin zag dat totaal niet zitten. Dat schoot Saoedi-Arabië weer in het verkeerde keelgat. Het koninkrijk kondigde als een don derslag bij heldere hemel aan juist meer te gaan produceren en bood klanten een flinke korting op de geldende prijs. De Russen - ook niet vies van een wedstrijdj e arm- worstelen - kondigden op hun beurt aan ook meer olie te verko pen, waarna de olieprijs in korte tijd van 50 dollar per vat naar 30 dollar kelderde. Schalieolie De weigering van de Russen om het Saoedische spel mee te spelen, is te begrijpen. Zeker in het licht van eerdere ervaringen. In het verleden profiteerden de produ centen van schalieolie in de VS maximaal als de reguliere olielan den de oliekraan iets dichtdraai den. Zodra de productiebeperking een feit was en de prijzen begon nen te stijgen verhoogden de schalieproducenten hun produc tie. De schalieolieboeren hadden de lusten, terwijl landen als Rus land hun inkomsten zagen terug lopen. Daarnaast heeft Rusland nog een reden om de Amerikanen niet verder in het zadel te helpen. De Amerikanen is er veel aan gelegen de aanleg van olie- en gasleidin gen van Rusland naar Europa te gen te houden. Vandaar hun ver zet tegen Nord Stream. De Ame rikanen willen dat Europa hun olie en gas koopt en niet dat van de 'vijand' Rusland. De enorme prijsval heeft de Ame rikaanse producenten van scha lieolie nu wel in de hoek gedre ven. Ze zitten zwaar in de schul den en verdienen met de huidige olieprijzen niet voldoende om hun schulden af te betalen. Door de prijs nu nog verder te verlagen hoopt Rusland ze richting het faillissement te duwen. De aande len van schalieolieproducenten daalden daarom maandag nog veel harder dan die van traditio nele oliemaatschappijen. De tactiek van de Russen is ris kant. Een paar jaar geleden pro beerde Saoedi-Arabië hetzelfde door de markt te overspoelen met olie. Toen gaven de Amerikanen geen krimp, waardoor de Saoe- diërs bakzeil haalden. De Opec moest de productie beperken. Maar het tegendeel is gebeurd Dat nu juist de Saoediërs een prij zenslag ontketenen verbaasde de markt. Kroonprins Mohammed bin Salman lijkt zich persoonlijk beledigd te voelen door de weige ring van de Russen om mee te doen met een productieverlaging. De aanval van de Saoediërs is in ieder geval rechtstreeks gericht op Rusland. Juist in de voor de Rus sen belangrijkste markten geven ze de grootste kortingen op hun olie. Ze hopen dus vooral klanten van Rusland af te troggelen. Onzekerheid troef De vraag is of dat slim is. De Rus sen kunnen beter met een lage olieprijs leven dan de Saoediërs. Rusland heeft veel meer inkom sten uit andere activiteiten, ter wijl Saoedi-Arabië vrijwel com pleet afhankelijk is van de inkom sten uit de olie-industrie. Deskundigen durven niet te voorspellen hoe lang de prijzen slag zal duren. Vooralsnog kun nen automobilisten en de indu strie profiteren van de spectacu laire prijsdaling van olie. Maar de pret kan ook binnenkort weer over zijn. briek kan doordraaien'', verzekert een woordvoerder. Philips heeft ervaring met het co ronavirus door de fabrieken in China. Daar komt de productie nu weer op gang. ,,Het personeel daar heeft mondkapjes op en we meten de tem peratuur drie keer per dag. De airco staat uit en de ramen open. En de mensen zitten apart in de kantine'', schetst Steve Klink van Philips de maatregelen. In Nederland gaat Philips niet zo ver. In Best mogen de werknemers die mri-scanners produceren elkaar geen hand geven en moet iedereen die zich grieperig voelt verplicht thuisblijven. Kantoorpersoneel dat thuis kan werken werkt vanuit huis en zakenreizen zijn tot een mini mum beperkt. Naar besmette gebie den afreizen is er al helemaal niet bij. In China heeft Philips ook mensen ingezet bij toeleveranciers om verze kerd te zijn van voldoende onderde len. Die tactiek kan het bedrijf ook in andere landen gebruiken als het no dig is. ,,In Nederland hebben we een business continuity system dat er voor De branches zijn nu met hun leden aan het kijken hoe ze zich kunnen voorbereiden zorgt dat het licht aanblijft bij een ca lamiteit'', zegt Klink. Vooralsnog zetten bedrijven vooral in op preventie. ,,Bij ons zijn bijeen komsten met meer dan twintig men sen verboden'', zegt Miel Timmers van VDL. ,,Wij hebben veel produc tiewerk en dat kun je niet thuis doen. We willen voorkomen dat mensen ziek worden. Dus vaak handen was sen en geen handen geven.'' Bijeenkomsten Steeds meer bedrijven verbieden grote bijeenkomsten en zeggen be zoeken aan beurzen en congressen af. Ook hierin gaat ABN Amro erg ver. ,,Bij ons zijn alle bijeenkomsten, zo wel voor personeel als voor relaties verboden. Eerst gold dat alleen voor twintig mensen of meer, maar nu geldt het voor alle bijeenkomsten.'' De grote vraag is of het verbod ook gaat gelden voor de aandeelhouders vergadering die op 22 april gepland staat. ,,Daar denken we nog over. Maar het is mogelijk om de vergade ring online te houden. Dan kan er ook gewoon gestemd worden.'' woensdag 11 maart 2020 Op de oliemarkt is een niets ontziende prijzenslag uitgebro ken. Drie van de grootste olie producenten - Rusland, Saoe- die-Arabië en Amerika - rollen nu vechtend over straat. Peet Vogels Amsterdam -Edwin van Scherrenburg (ondernemersorganisatie VNO-NCW) In 2016 spraken ze nog met elkaar, nu is het bonje tussen Vladi mir Poetin en Mohammed bin Salman. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19