CORONAVIRUS 18 1^ Bedrijven bereiden zich serieus voor op de mogelijkheid dat medewerkers besmet raken met het coronavirus. Alles is er op gericht om de boel draaiende te houden. Sommige ondernemingen gaan daar erg ver in. Kort 104 HOOGSPANNINGSMASTEN Grote opdracht voor VDL Industrieconcern VDL heeft een grote op dracht in de wacht gesleept. Het Eindho- vense bedrijf gaat 104 hoogspanningsmas ten leveren aan netbeheerder TenneT. Met de klus zijn enkele tientallen miljoenen eu ro's gemoeid. Het gaat om een deel van de opdracht die TenneT een paar jaar terug nog had vergeven aan een consortium van bou wer Heijmans en het Duitse Europoles. Ten neT zegde dat contract in oktober 2018 op. De masten zullen voor eind 2022 worden ge leverd en geplaatst op het traject tussen het Zeeuwse Borssele en Rilland. Via de hoog spanningslijnen moet de stroom worden getransporteerd van de windparken voor de Zeeuwse kust. 'Minder banen weg bij Tata' Tata Steel wil bij de grootscheepse reorgani satie van zijn Europese activiteiten bedui dend minder banen schrappen dan eerder was aangekondigd. Waar sprake was van een reductie van 3000 banen bij het staalbedrijf, wordt nu gedacht aan 1250 fte's. In een brief schrijft Europees topman Henrik Adam dat Tata Steel het aantal banen liefst via natuur lijk verloop wil verminderen door werkne mers die met pensioen gaan niet te vervan gen. In eerdere plannen meldde Tata Steel nog dat er in Nederland alleen al 1600 banen zouden verdwijnen. Hawaii klaagt oliereuzen aan Grote oliereuzen als Shell, ExxonMobil, BP en Chevron worden op Hawaii aangeklaagd vanwege hun rol bij klimaatverandering. Lokale overheden beschuldigen de fossiele brandstofindustrie ervan de opwarming van de aarde te versnellen, klimaatwetenschap te ondermijnen en de overgang naar schone energie uit te stellen. Burgemeester Kirk Caldwell van Honolulu zei dat klimaatver andering al een kwart van de stranden van het eiland Oahu - waar Honolulu op ligt - heeft weggevaagd. Het kost de eilandbewo ners volgens hem miljarden dollars om de infrastructuur te verplaatsen en opnieuw op te bouwen. Shell woensdag 11 maart 2020 Basic-Fit Heineken Ahold Delhaize Bij ABN Amro houden ze in ieder ge val niet van halve maatregelen. De grootbank heeft vanaf vandaag alle medewerkers in een A- en een B- team opgesplitst. ,,Het ene team werkt een week vanuit huis en het andere team zit op kantoor. Dat ver andert om de week'', legt een woord voerder uit. Het hoofdkantoor is ook geseg menteerd. Er zijn zes torens waar het personeel zit en het personeel mag niet van de ene naar de andere toren. Zo blijft een eventuele besmetting ook heel lokaal en weet de bank zeker dat alles gewoon doordraait als er een medewerker besmet raakt en een team noodgedwongen in quaran taine moet. Eerst had ABN Amro die opsplitsing voor de belangrijkste ac tiviteiten, maar nu gaat het voor alle activiteiten binnen de bank gelden. Azië als voorbeeld ,,We gaan daar heel ver in'', geeft de woordvoerder toe. ,,We hebben erva ring opgedaan in onze kantoren in Azië. Daar gaan ze nog verder. In Ne derland zijn we al vanaf januari bezig met maatregelen te bedenken en sys temen te testen. Daar informeren we de mensen ook over. We willen niet overvallen worden door het virus.'' Ook ondernemers die geen vesti gingen in China of Italië hebben, vra gen zich af hoever ze moeten gaan met hun anti-coronamaatregelen. Dat komt ook omdat de situatie van dag tot dag verschilt. Maatregelen die vorige week nog overdreven leken, kunnen nu al weer achterhaald zijn. De belangrijkste vraag waar veel bedrijven mee worstelen is: hoe kun nen we voorkomen dat de zaak plat gaat als gevolg van een besmetting? Zij moeten er niet aan denken dat de hele productie stilvalt, omdat mede werkers in quarantaine moeten. Bij voorbeeld omdat er één of een paar besmettingen opduiken. Werkgeversvereniging VNO-NCW ziet wel een verschil in aanpak tussen grote en kleine bedrijven: ,,Grote be drijven zijn daar over het algemeen goed op voorbereid. Kleinere bedrij ven moeten daar goed over naden ken. Ze hebben vaak hun eigen draai boeken. We hadden vorige week een bijeenkomst en daar waren vertegen woordigers van honderd branches'', zegt Edwin van Scherrenburg van de ondernemersorganisatie. ,,Die bran ches zijn nu met hun leden aan het kijken hoe ze zich kunnen voorberei den.'' VNO-NCW heeft op de site een soort draaiboek staan hoe een be drijf het probleem in kaart kan bren gen en kan oplossen. Grote bedrijven als AkzoNobel, Shell en VDL laten desgevraagd we ten dat ze draaiboeken klaar hebben liggen om de continuïteit te waarbor gen. Ook als er een besmetting op duikt bij de raffinaderij van Shell in Pernis hoeft de automobilist niet te vrezen dat er straks geen benzine meer geleverd kan worden. ,,De fa- Bij ons zijn bijeenkomsten met meer dan twintig mensen verboden. We zetten maximaal in op preventie MEER VIA NATUURLIJK VERLOOP ft 'KWART STRANDEN OAHU WEGGEVAAGD' O Enig herstel voor het olie- en gasconcern na de zware klap pen van eergis teren. De sportschool keten noteerde een bescheiden plusje gisteren. De bierbrouwer profiteerde niet van de (beschei den) opleving in de AEX. Het supermarkt concern is ook eigenaar van bol.com, de con current van Ama- zon.nl. a> E o Scenario ligt klaar voor 15% epidemie: 'Als de boel maar blijft draaien' Peet Vogels Amsterdam GO -Miel Timmers (VDL)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18