Marjan Berk Saoedische kroonprins schakelt rivalen hof uit i Wees Wel bom, stap over en ontvang een welkomstbonus tot wel 270,- Fileleed wordt erger en erger Welkom NIEUWS 17 ft welkomenergie.nl Ik moest naareen roodvonk barak voor maar liefst zes weken Check je bonus op Hoe makkelijk kan het zijn. Ik werk thuis. Mijn laptop, waarmee ik een diepe rela tie onderhoud, staat altijd thuis, dus de quarantaine die ik kreeg opgelegd, speelt zich ook thuis af. Ravitaillering vindt plaats door onze huismeester, die zijn leven waagde door paracetamol in grootverpakking en persinaasap pels mee te brengen en ze ook nog uit te persen. Ik bleef dank baar en rillend van koorts achter. Ook kwam nog een zorgzaam kind langs met nog meer parace tamol, hoestdrank en druppels, zuurkool met worst en biologi sche tomatensoep. De huismeester had ook nog een verroeste thermometer bij zich, die na langdurige inbren ging de waarde van 37 graden aangaf, hetgeen niet overeen kwam met de verhitte gevoelens die mijn lichaam zelfstandig meldde. Als kind heb ik nog kinkhoest meegemaakt, mijn moeder nam mij mee naar het bos, waar ik met lange halen hoestte, terwijl zij mij op de rug klopte. Waterpokken, rodehond, ma zelen, dubbele longontsteking, ...enfin, mijn broertje en ik gros sierden in alle kinder- en andere ziekten. Tot ik roodvonk kreeg van een naar ons gevluchte ge vangene uit Kamp Amersfoort, die wij drie weken op mijn meis- jeskamer verstopten. Daar waren de bezetters doodsbang van, ik moest naar een roodvonkbarak voor maar liefst zes weken. Zes weken zoutloos eten, een schep pap op je bord waarvan je de rode bieten nog niet had opgegeten. Het was net een kwaadaardige kostschool uit een ellendig kin derboek. Mijn moeder stond voor het raam, we voerden een roeperige conversatie. Wanneer je genezen was en naar huis mocht, werden al je spullen gestoomd, om niet de kans te lopen dat je het virus mee naar huis nam. Nu had ik op mijn 10de jaar de boekenkast van mijn moeder al leeg gelezen, rijp en groen door elkaar vanaf De buik van Parijs van Zola, tot en met Rijshout en Rozen van God mag weten wie, tot de boeken van Henri van Wermeskerken zoals Tropenadel, een sarcastisch werkje over de nouveau riche in het vooroorogs Indië. wanneer ze de in het boek be handelde, zogenaamde freule Huppelepup, die pocht over haar vader die in paarden deed, te kak ken zetten. En die vader, dat was dan een paardenslager!!! Toen ik naar huis mocht en mijn boeken werden gestoomd, nam de hoofdzuster mijn lieve lingsboek Tropenadel op en sprak vol afkeer: ,,Dat is toch geen kin derboek!'' en pikte het in... Ik heb jaren later in onze krant een oproep geschreven of iemand mij misschien aan dit verrukke lijke boek kon helpen. En waar achtig: nog geen week later, viel Tropenadel in mijn brievenbus!!! Ik ben, jaren later, nóg blij. De sterke man van Saoedi-Arabië, kroonprins Mohammed bin Sal man (MBS), heeft korte metten ge maakt met de aspiraties van twee andere kopstukken van het Huis van Saoed, de koninklijke familie van Saoedi-Arabië. Prins Ahmed bin Abdul Aziz, de broer van ko ning Salman, en de voormalige kroonprins Mohammed bin Nayef, een neef van de koning, zijn gear resteerd. Bronnen aan het hof hebben de Britse krant The Guardian verteld dat zij plannen hadden beraamd om te voorkomen dat MBS koning Salman zal opvolgen. Mocht hij ko men te overlijden, of mocht hij niet meer in staat zijn om zijn taken te vervullen, dan zou de huidige kroonprins op een zijspoor worden gezet. Daarvoor zou onder meer een beroep worden gedaan op de 'Raad van Trouw'. Een van de twee rivalen zou de vacante functie van voorzitter innemen, om vervolgens alle aspiraties van MBS te blokke ren. De Raad van Trouw werd in 2007 opgericht om toe te zien op een ordelijke opvolging van de ko ning of de kroonprins. Vast in villa's Het tweetal werd afgelopen vrijdag al opgepakt in opdracht van Mo hammed bin Salman (33). Zij wor den vastgehouden in villa's nabij de hoofdstad. Ook twee andere be- langrijke leden van het Huis van Saoed, prins Abdulaziz bin Saoed (minister van Binnenlandse Zaken) en prins Saoed al-Nayef, zouden zijn opgepakt, maar zij werden zon dag na een verhoor weer op vrije voeten gesteld. Het koninklijk gerechtshof zou inmiddels beschikken over de in houd van de gesprekken waarbij Salmans broer en de gewezen kroonprins hun plannen zouden hebben beraamd. De twee prinsen zouden kunnen worden aange klaagd wegens hoogverraad, maar bronnen in Riyad gaan ervan uit Aanklacht wegens hoogverraad kan leiden tot grote ruzie met koning Salman dat de aanklacht wordt afgezwakt. Bij hoogverraad zou het doodvon nis kunnen worden uitgesproken. In dat geval dreigt er grote ruzie met koning Salman en gaan er schokgolven door het Huis van Sa- oed en de koninklijke hofhouding. De Raad van Trouw speelde in 2017 al een belangrijke rol in de machtsgreep van MBS. Hij kreeg toen de steun van de leden, waar door Mohammed bin Nayef plaats moest maken als kroonprins en de facto machthebber van het land. Sindsdien heeft MBS zijn positie gebruikt om alle macht naar zich toe te trekken. Gezondheid De arrestatie van de twee prinsen leidde in Riyad tot speculaties over de gezondheid van koning Salman (84). Die werden ontkracht toen hij zondag een ontmoeting had met diplomaten, in het bijzijn van foto grafen. Ook westerse diplomaten die de koning de afgelopen week hadden ontmoet, zeiden dat hij in goede gezondheid verkeerde. DEN HAAG Automobilisten stonden vorig jaar weer langer in de file. Dat staat in de nieuwe Rapportage Rijkswegennet, die minister Cora van Nieuwenhui- zen (Infrastructuur en Water staat) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nederlanders waren in 2019 samen ruim 70 miljoen uur lan ger onderweg doordat ze in de file stonden of op een andere manier vertraging opliepen in het verkeer. Dat is 7 procent meer dan een jaar eerder. Het gaat om de tijd die automobilis ten verloren doordat ze langza mer dan 100 kilometer per uur moesten rijden op de snelweg. Het aantal files nam nog ster ker toe, met 14 procent. De ergste fileplekken waren de A20 bij Rotterdam tussen Crooswijk en Terbregseplein en de A1 tussen Hoevelaken en Barneveld. Automobilisten legden vorig jaar ruim een half procent meer kilometers af dan een jaar eerder. energie* woensdag 11 maart 2020 GO Besme Ik kon huilen van het lachen, Hoog spel aan het Saoedische hof. In de strijd om de opvolging van koning Salman heeft kroon prins Mohammed bin Salman twee belangrijke concurrenten buitenspel gezet. Hans van Zon Rotterdam/Riyad Koning Salman (r), prins Mo hammed bin Nayef (m) en prins Mohammed bin Salman in 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17