Grote vraag NIEUWS 15 GROENE ENERGIE TEKORT Omdat de vraag groter is dan het aanbod, steeg het tarief van onder meer Hollandse wind fors. 'Gewone' stroom en gas werden goedkoper dan duurzame energie. Dus zagen 'groene klanten' vanwege de prijs af van groene stroom. Je ziet dat de vraag voorloopt op het aanbod, maar dat kan veranderen B mÊgMSwBmmiBBBBu Nederland lijkt tegen de grenzen aan te lopen van de beschikbare duurzame energie uit ei gen land, zeggen bran chevereniging Energie-Nederland, Milieu Centraal, het Planbureau voor de Leefomgeving en de Consumen tenbond. Slechts 18 procent van de Nederlandse stroom is opgewekt door eigen windmolens, zonnepane len en biomassacentrales. Hoe meer mensen kiezen voor energie-abon nementen met Nederlandse oor sprong, hoe hoger de prijs. ,,De prijs voor duurzaam opge wekte stroom uit Nederland is de laatste twee jaar door de toenemende vraag enorm gestegen'', zegt Sander Lensink van het Planbureau voor de Leefomgeving. Minder klanten Dat de prijs van groene stroom uit Nederland (gas is meestal grijs) wordt doorberekend in energiecon tracten, zag prijsvergelijker Easy- Switch. Bij een gemiddeld verbruik van 3500 kWh stroom en 1500 m3 gas was een huishouden in 2019 gemid deld 43 euro meer kwijt voor duur zame energie. In de afgelopen vijf jaar groeide het aantal duurzame energiecontracten elk jaar, maar vo rig jaar was er ineens een daling. Van de 120.000 huishoudens die via de vergelijker overstapten, ging 26 pro cent voor het Nederlands-duurzame alternatief, 8 procentpunt minder dan in 2018. Er is dus een grens aan wat consu menten bereid zijn méér te betalen voor groene energie van eigen bo dem, zegt Frederik van der Veen, di recteur bij EasySwitch.nl. ,,Het prijs verschil tussen groene en grijze ener gie was het afgelopen jaar groter dan het jaar daarvoor.'' De Consumentenbond denkt dat het ook kan komen doordat de prijs van energie in 2019 vanwege belasting wijzigingen hoger lag. Omdat ener gie toch al zo duur was, werd het goedkopere alternatief aantrekkelij ker. Dit jaar is het belastingtarief te ruggeschroefd, een voordeeltje van gemiddeld 170 euro. Bij EasySwitch is een energiecon tract pas duurzaam als het gas CO2- gecompenseerd is en de stroom van hernieuwbare Nederlandse bronnen komt: zon, wind en biomassa. Met die definitie zijn energieleveranciers het overigens niet helemaal eens. ,,Het maakt niet uit of stroom wordt opgewekt door een Nederlandse of een Duitse windmolen", zegt een woordvoerder van Eneco. Toch biedt Eneco klanten de keuze om voor 'Hollandse' wind of zon te gaan, voor een iets hogere prijs. Prijs schommelt De prijs van energie verandert bij voorbeeld als het hard waait of als de zon schijnt. De kosten voor transport tellen ook mee. Onlangs werd be kend dat die kosten stijgen doordat er dikke kabels moeten worden gelegd om elektrische auto's op te laden en om warmtepompen van stroom te voorzien. De productiekosten van groene stroom op land liggen nog al tijd hoger dan die van kolencentrales. De overheid geeft subsidie om zon nevelden en windmolens voor pro ducenten winstgevend te maken. Windmolens op zee hebben geen subsidie meer nodig. Een andere component van groene stroom is de zogenoemde garantie van oorsprong (GvO). In Nederland had in 2017 zo'n 70 procent van de huishoudens groene stroom, maar het meeste komt uit het buitenland via zo'n GvO. In feite krijgen die huishoudens grijze stroom van een van de Nederlandse kolencentrales, maar ze kopen het af met zo'n certifi caat. Milieu Centraal vindt dit maar niks. ,,Zeker certificaten uit Noorwe gen zijn goedkoop omdat daar een groot aanbod is'', zegt Mariken Stolk van Milieu Centraal. ,,Prijsver- gelijkers en energieaanbieders doen er goed aan om het verschil duidelijk te maken'', zegt ze. ,,Op die manier Prijsverschil groene en grijze energie neemt toe kan consumentengedrag ertoe leiden dat energiebedrijven meer investeren in duurzame opwekking in Neder land zelf.'' Zonnepanelen leverden vorig jaar 40 procent meer stroom dan het jaar ervoor. Er zijn ruim 600.000 huizen (cijfer uit 2018) met zonnepanelen op het dak. Het zou zo kunnen zijn dat een huishouden tien zonnepanelen op het dak heeft gelegd en daarnaast voor een grijs energiecontract kiest, of een groen energiecontract met oorsprong in het buitenland. Feitelijk is het huishouden dan wel groener geworden, maar is dat niet in de cij fers van EasySwitch terug te zien. Prikkel Dat groene stroom uit eigen land duurder is dan uit het buitenland klinkt misschien vreemd, maar er zit juist een prikkel in, verklaart Lensink van het Planbureau. ,,Het zijn econo mische wetten. Als de GvO's duurder worden, is dat een bonus voor de pro ducenten waardoor ze sneller zullen investeren. Groene consumenten ge ven aan hoeveel ze meer bereid zijn te betalen en dat signaal werkt dus." Energie-Nederland denkt dat die prikkel niet eens nodig is. ,,We heb ben ons gecommitteerd aan de doel stelling om in 2030 75 procent van de stroom duurzaam op te wekken'', zegt woordvoerder Drea Berghorst. Sanne Akerboom, onderzoeker energietransitie van de Universiteit Utrecht, denkt dat de prikkel effect heeft. ,,Helaas zie je nu dat de vraag voorloopt op het aanbod, maar dat kan snel veranderen. Dankzij nieuwe windparken op zee komt er de ko mende anderhalf jaar 3000 megawatt bij. Dat is goed voor stroom voor drie miljoen huishoudens. Ik verwacht dat de prijs van de garanties van oor sprong daardoor weer omlaaggaat.'' woensdag 11 maart 2020 -u**. - BB maakt groe 'polderstro veel d Stefan ten Teije Utrecht —Sanne Akerboom, onderzoeker Een oude molen staat eenzaam tussen de windturbines in Groningen, niet ver van Eemshaven. De prijs van Nederlandse windenergie is vorig jaar sterk gestegen door de grote vraag. FOTO SHUTTERSTOCK Vergelijking per halfjaar van jaarcontracten, in euro's 1289 1323 11491149 CD CD CD CD 0) N CD O (3 (3 1273 Aug 2018 Feb 2019 Feb 2020 D 110320 Bron: Easyswitch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15