Indië-veteraan voelt excuses als een trap na NIEUWS 13 STAATSBEZOEK INDONESIË ninklijk Instituut voor Taal, Land en Vol kenkunde (KITLV), stelt: Excuses zijn heel belangrijk voor zowel de diploma tieke betrekkingen als voor de nabestaan den van de Indonesische slachtoffers. Het is van belang dat de koning het zegt, in dit herdenkingsjaar.'' Oostindie is een van de leiders van het grote onderzoek naar de periode van de dekolonisatie. Hij voelt zich de kaas niet van het brood gegeten door de koning. ,,De woorden van de koning hebben een hoog symbolische waarde. Hij spreekt over wat we al weten, hij loopt niet voor uit op ons onderzoek. De term 'ontspo ringen van geweld' is in 1969 al gebruikt door de regering bij de zogeheten Exces- sennota. De koning zegt niet, wat de re gering destijds wel zei: 'Maar de Neder landse krijgsmacht heeft zich als geheel correct gedragen.' Daarover gaan wij wel materiaal publiceren. De koning heeft het niet over de oorlog op zich, of over kolonialisme.'' Claims Claims van nabestaanden omdat de ko ning het woord 'excuses' in de mond heeft genomen, worden niet verwacht. ,,Ik verwacht niet dat de uitspraken van de koning effect hebben op lopende rechtszaken'', zegt advocaat Liesbeth Zegveld, die eerder namens nabestaan den succesvol procedeerde tegen de Ne derlandse staat. Politiek Den Haag reageerde gisteren opgetogen over de toespraak van de ko ning. „Klasse van de koning!'' zei oud-di plomaat en GroenLinks-Kamerlid Bram van Ojik. Tobias van Gent van de grootste regeringspartij VVD valt de koning bij en rept van 'onnodig leed onder de Indone sische bevolking'. „Gepast", meent D66- Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma over het ne men van verantwoordelijkheid voor een donkere periode in de Nederlandse ge schiedenis. „Nederland kan moeilijk an dere landen aanspreken op misstanden als we onze eigen wandaden niet onder ogen durven te komen.'' ,,Ik heb nog een Bron zen Kruis van de grootmoeder van Wil lem-Alexander. Die kan ik nu wel achter het behang plakken'', zegt veteraan Pieter den Engelsman, die vocht in Nederlands- Indië. Met zijn 94 jaar is hij inmiddels aan zijn bed gekluisterd, maar geestelijk man keert hij niets. Hij weet precies hoe hij zijn woede onder woorden moet bren gen. Gistermorgen hoorde hij op het nieuws over de excu ses van koning Wil- lem-Alexander aan In donesië voor het ge weld tijdens het kolo niale verleden vlak na de Tweede Wereldoor log. ,,Ik zat tegen het plafond. De gruwelda den die de lokale be volking heeft ge pleegd, zijn onbe schrijflijk: uitgestoken ogen, afgehakte geni taliën. In Soerabaja ligt een heel regiment Ne derlandse burgers be graven die op brute wijze zijn vermoord. Waarom dan die excu ses? Het is schandalig." Vrijwillig Den Engelsman meldde zich in 1947 vrijwillig aan bij het leger en bleef tot 1951 in Nederlands-Indië, het huidige Indonesië. Nooit heeft hij waar dering gevoeld voor de omstreden missie, waarnaar nog altijd onderzoek plaatsvindt. ,,Dat de koning er nu ook nog excuses voor maakt, voelt als een trap na.'' De veteraan is zeker niet de enige die woe dend is door het vol komen onverwachte gebaar van het ko ningshuis. Ook bij de stichting Maluku4Ma- luku is de verbijste ring groot. De stich ting vertegenwoordigt de Molukse samenle ving in Nederland, waartoe ook zo'n 3800 militairen die vochten in toenmalig Neder- lands-Indië behoren. Voorzitter Leo Reawa- ruw van de stichting noemt de excuses een 'zware belediging'. ,,Je bestempelt elke mili tair die daar is geweest eigenlijk als een oor logsmisdadiger. Hoe moet de koning nu nog een krans leggen op 15 augustus tijdens de Nationale Indië Herdenking.'' De excuses zijn vol gens Reawaruw zo pijnlijk omdat de Ber- siap-tijd nu totaal wordt vergeten. Dat is de periode na de Ja panse capitulatie waarin Indische Ne derlanders, Europea nen, Molukkers en Chinezen slachtoffer werden van martelin gen, verkrachtingen en moordpartijen door Indonesiërs. Naar schatting 15.000 tot 30.000 Nederlanders werden toen gedood. Juist vanwege dit ge weld komen de excu ses ook voor de Fede ratie Indische Neder landers (FIN) 'als een totale verrassing'. ,,De speech die de koning gaf, is ook nog eens vreselijk ongepast en schofferend'', zegt woordvoerder Michael Lentze. ,,Er wordt nu schaamteloos voorbij gegaan aan het leed en verdriet van Indisch Nederland, een groep die zwaar heeft gele den onder de Indone sische terreur.'' Koning Willem-Alexander verraste po litiek Den Haag met excuses aan Indone sië voor de Nederlandse 'geweldsont- sporing'. De verrassing was groot, omdat de algemene verwachting was dat excu ses pas zouden volgen na publicatie van het grootschalige wetenschappelijke on derzoek van drie gerenommeerde insti tuten naar 'Onafhankelijkheid, dekolo nisatie en geweld in Indonesië 1945 1950'. Op hoog diplomatiek niveau was er lang twijfel over wat de koning moest zeggen in Indonesië. Hoewel de Indone siërs vooral wilden vooruitblikken, was niets doen voor Nederland geen optie, zegt een betrokkene. Daarop heeft minister van Buiten landse Zaken Stef Blok aan zijn Indone sische tegenhanger gevraagd of het ge past zou zijn als koning Willem-Alexan der excuses zou maken voor militaire ex cessen. Het zou in lijn zijn met eerdere uitspraken van de ministers Ben Bot (1995) en Bert Koenders (2016) van Bui tenlandse Zaken en de Nederlandse am bassadeur in Jakarta (2013). Ook koning Willem-Alexander wist dat zijn moeder graag excuses had ge maakt tijdens haar mislukte staatsbezoek aan Indonesië in 1995, waarbij hij als kroonprins aanwezig was. Zij mocht dat echter niet van premier Wim Kok, die bang was dat de veteranen kwaad zouden worden. Daarom hechtte de koning er zeer aan dat deze kwestie goed zou wor den afgestemd, zo stelt een ingewijde. Daarop volgde groen licht van de Indo nesiërs. De Nederlandse ambassadeur Excuses zijn belangrijk voor de diplomatieke betrekkingen en voor de nabestaanden Lambert Grijns werkte vervolgens de Nederlandse tekst uit, samen met minis ter Blok en de koning. Een betrokkene zegt dat er geen bezwaren rezen tegen de Nederlandse teksten. Fridus Steijlen, hoogleraar Molukse migratie en cultuur, zegt over de reactie van de Indonesische president: ,,Widodo reageerde met 'geschiedenis kunnen we niet uitwissen, we kunnen er wel van le ren'. Dat is een beleefde vorm van accep tatie van die excuses." Gert Oostindie, directeur van het Ko- 3 dagen nabij de kust in Den Helder incl. ontbijt en diner woensdag 11 maart 2020 Koning Willem-Alexander bood de excuses aan in een toespraak bij de ontvangst in het presidentieel paleis door president Joko Widodo. foto anp 'Operatie Excuses' bleef lang topgeheim Indië-veteranen zijn woedend over de ex cuses die de koning heeft gemaakt aan Indonesië. Ze vinden dat militairen nu als oorlogsmisdadigers worden weggezet. Ook worden de mar telingen die Indone siërs zelf pleegden, nu totaal vergeten. Raymond Boere Den Haag Pieter den Engelsman (links) en Leo Rea waruw. FOTO MALUKU4MALUKU De excuses van de koning aan Indo nesië zijn in het diepste geheim met zo min mogelijk mensen voorbereid in de maanden voor het staatsbe zoek. Jan Hoedeman Den Haag -Gert Oostindie, directeur KITLV Hotel Den Helder V 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x plate menu op aankomstdag V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tip! Maak een dagtocht naar Texel Q) hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13