EUWS 11 dag in het paleis. ,,De verbindingen tussen ons worden steeds veelzijdi- ger en krachtiger. Dat doet mij intens plezier.'' Een blik op de toekomst kan niet zonder een reflectie op het verleden. De koning vindt het goed de geschie denis 'onder ogen te zien'. ,,Het ver leden kan niet worden uitgewist en moet iedere generatie opnieuw wor den onderkend.'' Daarom staat ook hij op het ereveld Kalibata. Daar liggen duizenden om gekomen Indonesische 'helden' van de Onafhankelijkheidsstrijd begra ven, onder lange rijen witte kruizen met een blinkende, zilveren helm voor elk kruis. En daarom staat hij ook op ereveld Menteng Pulo, waar duizenden Ne derlandse, Indische en Molukse slachtoffers van Indonesisch geweld liggen. Jongeren dragen er het ge dicht De Echo voor. Precies zo stonden zijn grootou ders (Juliana en Bernhard) in 1971 op beide erevelden, en zijn ouders (Be atrix en Claus) in 1995. Sommige Indische Nederlanders, die al jaren in Indonesië wonen, zijn fel tegen excuses. Anderen juichen ze toe, zoals de 87-jarige Hannie Sard- jono. In het Erasmushuis is ze na ruim 25 jaar weer even herenigd met Willem-Alexander. In de Onafhankelijkheidsoorlog stond haar familie lijnrecht tegen over Nederland. Dat heeft ze de Ne- derlanders inmiddels vergeven. In 1994 leidde ze Willem-Alexander - toen nog kroonprins - en zijn vader Claus rond door Indonesië. Ze heeft foto's daarvan meegenomen, die ze de koning trots laat zien. „Onvergete lijk", zegt Sardjono over het weer zien. ,,Wat ik vind van de excuses? Het is mooi dat het juist hem gege ven is dit te mogen doen.'' Datum Voor veel Indonesiërs zijn excuses misschien niet eens het belangrijk ste. Zij willen erkenning van hun on afhankelijkheidsdatum in 1945, waarvoor Nederland 27 december 1949 aanhoudt, de dag van de soeve reiniteitsoverdracht. ,,Zijn bezoek is belangrijk voor de Nederlanders, voor hun eigen proces van zelfreiniging'', schrijft Kornelius Purba, commentator van The Jakarta Post. ,,Dit jaar vieren we de 75ste ver jaardag van onze onafhankelijkheid. Niemand zal het begrijpen als de ko ning tijdens zijn bezoek hier te bang is om deze waarheid te erkennen.'' De koning manoeuvreert er in zijn persverklaring handig omheen. Hij feliciteert Indonesië met het ko mende jubileum op 17 augustus: ,,Een datum die Nederland in politieke en morele zin al aanvaard heeft.'' Zo blijft er toch nog een discussie punt over voor een volgend bezoek. Zijn bezoek is belangrijk voor de Nederlanders, voor hun eigen proces van zelfreiniging woensdag 11 maart 2020 LEES VERDER OP PAGINA 13 II Kijk op de site bij /video Koningspaar is gisteren aan staatsbezoek Indonesië begonnen -Kornelius Purba, commentator The Jakarta Post M Met de klok mee: het koninklijk paar met president Wi- dodo, diens echtge noot Iriana en klein dochter Sedah Mirah; de koning en koningin in een chocoladefa briek in Jakarta; de koning en de presi dent inspecteren de erewacht bij het pa leis. FOTO'S ROBIN UTRECHT, PA TRICIA VAN KATWIJK EN REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11