10 NIEUWS STAATSBEZOEK INDONESIË Het staatsbezoek aan Indonesië is na de eerste dag al historisch. Koning Willem-Alexander maakte excuses voor het Nederlandse geweld tijdens de onafhankelijkheidsoorlog van het gastland. Daarmee zette hij een stap naar het verder aanhalen van de banden tussen de twee landen. woensdag 11 maart 2020 Het moment kan niet symbolischer zijn geweest: precies tussen de krans- legging op het Indonesische ereveld Kalibata en de kranslegging op het Nederlandse ereveld Menteng Pulo in. In het presidentieel paleis in Bo- gor spreekt koning Willem-Alexan- der in een persverklaring over de In donesische onafhankelijkheidsoor log (1945-1949). Die strijd tussen Indonesische na tionalisten en het Nederlandse leger kostte aan beide kanten vele duizen den mensen het leven. De slachtof fers liggen op die twee erevelden, strikt van elkaar gescheiden door de datum 17 augustus 1945. Op die dag proclameerden de nationalisten de onafhankelijkheid van Indonesië en stuurde Nederland 120.000 militai ren om de orde te herstellen, met een geweldsspiraal als gevolg. De koning spreekt over 'een pijn lijke scheiding die aan velen het le ven heeft gekost'. Toch gaat het bij dit staatsbezoek over de Indonesische slachtoffers. ,,Voor de geweldsont- sporing aan Nederlandse zijde in die jaren wil ik hier nu, in navolging van eerdere uitspraken van mijn rege ring, mijn spijt uitspreken en excuses overbrengen'', zegt de koning. ,,Dit doe ik in het volle besef dat de pijn en het verdriet van de getroffen families generaties lang voelbaar blijven.'' Het zijn historische woorden. Het zijn de eerste woorden van een Ne derlands staatshoofd over het koloni ale verleden, na een decennialange, pijnlijke en emotionele discussie. Terwijl de koning die woorden uit spreekt, kunnen ze rekenen op een instemmende knik van de Indonesi sche president Joko Widodo aan zijn linkerzijde. Daarmee is, op de eerste dag van het staatsbezoek van koning Willem- Alexander en koningin Maxima, de kou over dit onderwerp uit de lucht gehaald. Voorafgaand aan de reis klonken vooral twee vragen: gaan ze gezien het coronavirus handen schudden, en gaat de koning excuses aanbieden of niet? Nee, ze schudden Voorde geweldsontsporing aan Nederlandse zijde in die jaren wil ik hier nu, in navolging van eerdere uitspraken van mijn regering, mijn spijt uitspreken en excuses overbrengen geen handen, en ja, hij maakt dus ex cuses. Dat eerste voelt een beetje onge makkelijk. De koning, nooit wars van een krachtige handshake, moet nu opeens een Soendanese groet doen: de handen naar boven tegen elkaar drukken en een lichte buiging ma ken. Voor de vierhonderd genodigden uit de Nederlandse gemeenschap in Jakarta bij de traditionele 'ontvangst' door het paar in het Erasmushuis - het culturele centrum van Nederland in Jakarta - is dat een hard gelag. Die ene kans in het leven op een hand van de koning en koningin is voor hen verkeken. Geen risico's Hoewel het aantal besmettingen in Jakarta opmerkelijk laag is - rond de twintig in een stad met ruim 20 mil joen inwoners -, worden geen risico's genomen. Er is één uitzondering: als het koninklijk paar in het paleis van president 'Jokowi' welkom wordt ge heten, worden wél de handen ge schud. Zo koel als de ontvangst van Beatrix bij het laatste staatsbezoek aan Indonesië (1995) was, besmeurd met allerlei politieke gevoeligheden, zo warm en hartelijk is die van Wil- lem-Alexander nu. De ontvangst gaat gepaard met traditionele dans, en tientallen juichende kinderen zwaaien met vlaggetjes bij het paleis. Het is niet dat de komst van de Oranjes nou een grote gebeurtenis is in de stad. Soms prijken de gezichten van Willem-Alexander en Maxima op een groot billboard en wappert er her en der een Nederlandse vlag naast de Indonesische. Maar op de keren na dat de overvolle wegen in Jakarta worden schoongeveegd voor de koninklijke stoet, gaat het bezoek aan een groot deel van de bevolking voorbij. Het begin van het staatsbezoek wordt overschaduwd door een drama bij de voorbereiding van een van de programma-onderdelen. Bij een boot ongeluk op de rivier bij het Sebangau National Park, waar het paar morgen op bezoek zou gaan, vielen zeven do den. De reis naar Kalimantan (Bor neo) is daardoor geschrapt en het staatsbezoek is met een dag ingekort. Het koningspaar sprak twee mede werkers van de Nederlandse ambas sade die het bootongeluk overleef den. ,,Het is verschrikkelijk geweest'', aldus de koning in zijn toespraak voor de Nederlandse gemeenschap. ,,Om hen te zien met hun gezinnen was al heel emotioneel.'' Samenwerking Het is het eind van een beladen dag, waarin het draait om de excuses voor het gewelddadige verleden. Nu het Nederlandse geweten op dit punt enigszins is gezuiverd, is de weg vrij voor verdere samenwerking tussen de twee landen. Het staatsbezoek staat namelijk vooral in het teken van de toekomst. ,,Het is hoopvol en bemoedigend dat twee landen die ooit tegenover elkaar stonden, naar elkaar toe kon den groeien en een nieuwe relatie konden ontwikkelen, gebaseerd op respect, vertrouwen en vriend schap'', zegt de koning eerder op de GO Met excuses slaat koning brug tussen verleden en toekomst Tonny van der Mee Jakarta -Koning Willem-Alexander Een menigte wuift met Nederlandse vlaggen bij de aan komst van koning en koningin bij het presi dentieel paleis in Bogor. foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10