HET PROCES 8 NIEUWS verdachten. ,,Er ligt een solide dossier'', belooft het Openbaar Ministerie. In een poging de 298 doden van de aanslag op de MH17 recht te doen, begon gisteren het monsterproces tegen de vier Dit proces zal ongetwijfeld een zware, emotionele periode zijn Plots klinken er geen droog juridische teksten. Geen wetsartikelen, geen rechtszaaljargon. ,,Joyce Baay..Theresa Baker. Lilian Brouwers..Karin Ras.Else- miek de Borst. Christoper Allen.'' De extra beveiligde rechtszaal van het MHi7-proces bij Schiphol wordt ineens gevuld met de namen van hen om wie het draait. De slachtoffers. Eén voor één noemt de officier van justitie alle 298 namen op. Achttien minuten lang, je kunt een speld ho ren vallen. De dertien nabestaanden in de krappe rechtszaal slikken de tranen weg. Direct gaan er zakdoekjes rond, net als bekertjes water. ,,Mohd Gha- far Bin Abu Bakar..April van Doorn..Caroline van Doorn..Wil lem Witteveen..Ninik Yuriani. Desiree Zantkuijl.'' De kin van Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, begint oncontroleerbaar te trillen. Naast hem blaast een andere nabe staande z'n wangen bol van de span ning. Zijn ogen zwanger van de vol gende traan. Het is een zeldzaam mo ment van emotie in een verder so bere start van het monsterproces, in een toch surrealistische setting. Luttele honderden meters verderop stapten ze immers aan boord van de MH17. Bij Gate G3, inmiddels 2062 dagen geleden. Nu drommen er even verderop vierhonderd journalisten samen, rond zittingszaal D van de beveiligde rechtszaal bij de luchthaven, onder het gebulder van opstijgende vlieg tuigen. Daar bergt de extra beveiligde zittingszaal 36.000 pagina's dossier. Daar leven nabestaanden van slacht offers uit zestien verschillende lan den mee en wachten er talloze zit tingsdagen tot aan maart van 2021. Als rechter Hendrik Steenhuis om tien uur 's ochtends de zitting opent, staart hij evenwel naar vier lege stoe len. ,,We wachten nog even, want er komen nog wat mensen binnen zie ik'', zegt hij. Maar daarbij duidt hij niet op de verdachten. Die laten verstek gaan. Zo blijft de stoel van verdachte Sergej Doebinski (57) leeg. Hij zou zich als hoofd van de veiligheidsdienst in Donetsk persoonlijk hebben be moeid met het laten transporteren van de Buk die de MH17 uit de lucht schoot. Ook legercommandant Oleg Poelatov (53), ooit werkzaam bij de Russische inlichtingendienst GROe, is er van daag niet. Hij stuurde drie advocaten die zeggen dat hij er 'niets mee te maken heeft'. Inlichtingenofficier Leonid Chartsjenko (48) laat zich evenmin zien, terwijl hij op de fatale dag de bewaking van de lanceerlocatie ver zorgde, zegt justitie. En de hoogste in rang, Igor Girkin (49) laat zijn stoel ook onbezet. Hij zou als minister van Defensie van de zelfverklaarde Volksrepubliek Donetsk (DNR) ver antwoordelijk zijn geweest. Hij vroeg Rusland om luchtsteun, waarna de Buk werd gezonden, stelt het Open baar Ministerie. Hun vier stoelen blijven evenwel onbezet. En omdat Rusland geen on derdanen uitlevert, worden ze ook niet meer verwacht. Het is hoe dan ook een proces on der politieke hoogspanning. De Buk- installatie was immers afkomstig van de 53ste luchtafweerbrigade uit het Russische Koersk. Een helpende hand van Rusland aan de door pro- Russische rebellen uitgeroepen repu bliek Donetsk in Oost-Oekraïne, die trouw aan president Vladimir Poetin vocht tegen het Oekraïense rege ringsleger. Rechtbankvoorzitter Steenhuis geeft zich er rekenschap van, als hij benadrukt dat het hier draait om de 'vier individuen' die terecht staan van 'concrete' verdenkingen. Dat en niets anders is het 'kader van deze strafzaak'. Vergissing Het Openbaar Ministerie gaat daarbij uit van het 'vergissingsscenario'. Er gens op de grond bij Hrabove moeten de manschappen hebben gedacht dat er een toestel van het Oekraïense overheid neergehaald werd. ,,Met deze intens verdrietige gevolgen.'' De vier die nu terecht staan zijn niet de politiek verantwoordelijken. Niet de directe opdrachtgevers. Niet de mannen die op de knop drukten. Maar wel vier mannen die een 'be langrijke coördinerende rol hebben gespeeld' bij het transport van de Buk-installatie die de MH17 uit de lucht schoot. Andere verdachten ble- dinsdag 10 maart 2020 GO namen klinken, vloeien de tranen Als de Tobias den Hartog Cyril Rosman Koen Voskuil Badhoevedorp Piet Ploeg, voorzit ter van de Stichting Vliegramp MH17, staat de internationale pers te woord. foto anp De rechters tijdens de eerste dag van het MH17-proces. Tweede van links rechtbank voorzitter Hendrik Steenhuis. foto anp —Hendrik Steenhuis, rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8