CORONAVIRUS 6 De uitbraak van het coronavirus treft Europa recht in het financiële hart. Gisteren gingen de beurzen keihard onderuit en stortte de olieprijs in. Is een recessie onvermijdelijk? mi In één week tijd verdampte wereld wijd al 6000 miljard dollar aan beurswaarde. Op Wall Street werd de handel gisteren voor het eerst sinds 2008 stilgelegd, omdat de koersen te hard daalden. Banken, luchtvaartmaatschappijen en olie maatschappijen hangen al dagen aangeslagen in de touwen en de toch al ultralage rente zakt nóg ver der weg. Alle ingrediënten van een volgende economische crisis lijken aanwezig. De handelsbeurzen zijn al een week in paniek. De vrije val die de olieprijs gisteren tot rond de 30 dol lar per vat deed kelderen, zette de zaak extra op scherp. Vorige week werd voor een vat olie nog 50 dollar neergeteld. De scherpe daling van de olie prijs is niet alleen de schuld van het coronavirus, maar werd er wel door ingeluid. Door de verminderde vraag naar de fossiele brandstof - grootafnemer China draait op halve kracht - leek het de Opec-landen vorige week verstandig de oliekraan wat dicht te draaien om zo de prijs te stutten. Het grootste olieprodu cerende land ter wereld, Rusland, weigerde om hier aan mee te doen. Saoedi-Arabië is daarop gisteren een prijzenoorlog gestart om de Russen alsnog tot inkeer te doen komen. Geen herstel Beleggers houden al rekening met een economische recessie. ,,Eerst werd gedacht dat we een forse dip in het eerste kwartaal van dit jaar zouden krijgen en daarna een fors herstel, zoals bij de Sars-epidemie'', aldus Maarten Leen, hoofdeco- noom bij ING. Mensen kopen die smartphone of nieuwe auto uitein delijk toch wel, was de gedachte. ,,Maar dat idee is verlaten nu de ver spreiding om zich heen grijpt.'' Dat de beurzen en de rente on deruitgaan, heeft te maken met on- zekerheid. ,,Hoe gaat het virus zich verder verspreiden? Dat is de vraag, maar niemand die het kan voor spellen'', vervolgt Leen. ,,Als de ver spreiding onder controle wordt ge houden, valt de economische schade mee. Maar als het verder uit de hand loopt, is een wereldwijde recessie, met oplopende werkloos heid, onvermijdelijk.'' Tot nu toe waren de gevolgen van de coronabesmetting - zeker in ons land - nog te overzien. In Neder land hebben 750 bedrijven deeltijd- ww aangevraagd omdat ze minder werk hebben. Maar dat gaat niet om grote aantallen mensen. De angst voor tekorten groeit, nu ook het noorden van Italië op slot gaat. Daar zitten grote toeleveran ciers voor de (economisch belang rijke) Europese autofabrieken. Naarmate het virus zich verder ver spreidt, wordt dat probleem groter. Wat eerst een tijdelijke dip leek, lijkt zich nu tot een langdurig pro bleem te ontwikkelen. Vraag en aanbod De aard van de crisis verandert nu het virus wereldwijd toeslaat. In eerste instantie was er alleen een Chinees aanbodprobleem. China is de fabriek van de wereld geworden, zoals voor smartphones en wasma chines. Maar ook onderdelen ko men vaak uit China. Nu krijgt de vraagkant eveneens klappen. Men- De overheid moet bedrijven door deze moeilijke tijd heen loodsen Olieprijs sen blijven thuis. De toerismesec tor merkt dat meteen, evenals vliegmaatschappijen en oliemaat schappijen. Niet voor niets zijn die laatste twee bedrijfstakken het hardst geraakt op de beurs. Ook de horeca heeft flink last van het virus, evenals beurzen en evenementen. De schade die dit veroorzaakt, wordt later niet goedgemaakt. De economie wordt nu dus door de kat én de hond gebeten. En Eu ropa stond er toch al niet zo goed voor. Met name Italië en Duitsland lieten vorig jaar nauwelijks groei zien. De roep om maatregelen door de overheid en de centrale banken neemt daarom toe. Algemeen wordt verwacht dat de Europese Centrale Bank de rente gaat verla gen en met extra steun voor getrof fen bedrijven komt. De Duitse en Italiaanse overheid hebben ook steunmaatregelen toegezegd. Moeilijke tijd Leen vraagt zich af of dat zoden aan de dijk zet. ,,Een lagere rente stopt de verspreiding van het virus niet. Alles moet gericht zijn op het in dammen van het virus.'' Of zoals een analist bij een bank het ver woordde ,,Ik zie niet hoe een lagere rente mensen er toe aanzet het vliegtuig te nemen.'' Leen ziet het meeste heil in gerichte maatrege len. ,,Zoals in Nederland de deel- tijd-ww voor getroffen bedrijven. De overheid moet bedrijven door deze moeilijke tijd heen loodsen.'' Leen wijst op de positieve ont wikkelingen in China en Zuid-Ko- rea. Daar lijkt het virus over zijn hoogtepunt heen. Als Europa en de VS het virus ook snel onder con trole krijgen, kunnen de gevolgen meevallen. Dat is te hopen, want een recessie is slecht nieuws voor de burgers. Sinds kort profiteren werkenden van flinke loonsverhogingen en la gere belastingen. Bovendien hoeft bijna niemand zich zorgen te ma ken werkloos te worden. Die zeker heid wordt minder naarmate de co ronabesmetting langer duurt. Een dreigende recessie maakt consu menten onzeker en zorgt er voor dat ze minder gaan besteden. Dat wordt erger als de werkloosheid gaat oplopen als bedrijven echt in de problemen raken door het coro navirus. De lage rente is prettig voor men sen die een hypotheek of lening willen afsluiten. Maar spaarders en pensioenfondsen worden er door getroffen. De lage olieprijs is weer wel prettig. Zowel tanken als de energienota zal er door omlaag gaan. Coronabesmettingen wereldwijd 113.833 dinsdag 10 maart 2020 GO Economische crisis ligt in Peet Vogels Amsterdam Grote zorgen: de Euro pese beurzen kleurden weer rood gisteren. foto afp De olieprijs kelderde gisteren tot zo'n 30 dollar per vat. Vorige week was de prijs nog 50 dollar. -Maarten Leen, hoofdeconoom bij ING 70 dollar per vat Brent-olii Februari Maart Bron: beurs.nl ZEELAND2 Kijk op de site bij /video De impact van corona op de beurs is een onderwerp in De Ochtend Show to Go AEX 120.000 Jan. Februari Maart Bron: Johns Hokins CSSE, stand 20.00 u 650 punten Februari Maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6