In heel Italië scholen en universiteiten dicht, sportwedstrijden van de baan Van steeds meer patiënten oorsprong besmetting onbekend CORONAVIRUS 5 i f~ "3 NOODMAATREGELEN Bestrijding Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM). Met het overlijden van een oudere in woner van Goirle kwam het do dental in Nederland gisteren op vier. Het aantal patiënten van wie de besmettingshaard niet duidelijk is, verdubbelde in één dag: van 47 naar negentig. Viroloog Bart Haagmans van het Rotterdamse Erasmus MC noemt deze stijging 'verontrustend'. ,,Als je er pas later achterkomt dat je het virus bij je draagt, heb je ongemerkt anderen kunnen besmetten.'' Volgens Dorien Tolhuis van koe pelorganisatie GGD GHOR Neder land speelt dit probleem vooral in Brabant. ,,Als die bron niet duide lijk is, is het lastiger de verspreiding in te dammen. In Noord-Brabant is bij een deel van de patiënten de bron niet te achterhalen." Incubatietijd Arts-microbioloog Marc Bonten van het UMC Utrecht noemt het 'steeds waarschijnlijker dat een deel van de mensen het coronavirus in Nederland heeft opgelopen'. ,,De vakantieperiode ligt achter ons, dus de incubatieperiode is bij de meeste vakantiegangers voorbij.'' Zondag steeg het aantal nieuwe 20 zwaarst getroffen landen besmettingen met 77, gisteren lag dat aantal ruim twintig lager. Toch is het volgens het RIVM nog te vroeg om conclusies te trekken over een daling van het aantal besmet tingen in Nederland. ,,Je kunt op basis hiervan niet zeggen: het coro navirus is op zijn retour'', aldus RIVM-woordvoerder Harald Wychgel. Het RIVM vraagt om be grip, omdat het onderzoek naar waar patiënten het coronavirus op liepen vaak een aantal dagen duurt. Met het overlijden van een inwoner van Goirle zijn er nu vier coronadoden Het advies van het RIVM aan Bra banders om bij een verkoudheid thuis te blijven werd gisteren ruim schoots opgevolgd. Duizenden kin deren bleven thuis, waardoor ou ders op stel en sprong vrij moesten regelen bij hun baas of thuis moes ten werken. Viroloog Ab Osterhaus begrijpt dat mensen loyaal willen zijn naar hun werkgever, maar benadrukt dat 'de bestrij ding van het virus be langrijker is'. ,,Mensen moeten het risico inzien en meewerken. Dat is de enige manier om Italiaanse toe standen te voorkomen.'' dinsdag 10 maart 2020 GO het beest nog te temmen? ROME De Italiaanse re gering heeft de maat regelen om de corona crisis te bestrijden uit gebreid tot het hele land. Dat heeft premier Giuseppe Conte gister avond bekendgemaakt. Alle scholen en univer siteiten in het land gaan met ingang van dinsdag tot 3 april dicht. Ook sportwedstrijden gaan voorlopig niet door en de bewegingsvrijheid wordt ingeperkt. „Blijf thuis'', raadt Conte de Italianen aan. Conte trof amper twee dagen geleden ver gaande noodmaatrege len in de noordelijke regio Lombardije, de brandhaard van de ziekte Covid-19 met de meeste dodelijke slachtoffers, en de na bijgelegen provincies. Nu geldt de lockdown voor heel Italië. Dat be tekent het einde van de indeling in 'rode' en 'gele' gevarenzones. Volgens de premier is het risico van besmet ting met het gevreesde longvirus, waartegen nog geen vaccinatie bestaat, groot van noord tot zuid. Italië kampt met een snel stijgend aantal co- rona-slachtoffers. In middels nadert het aan tal geregistreerde be- smettingsgevallen de 10.000, tot dusver zijn 463 personen overle den. Daartegenover staat dat ook 724 pa tiënten genezen zijn verklaard. Paus Franciscus heeft zondag zijn solidariteit betuigd aan de slacht offers van het coronavi rus. Hij deed dat tijdens zijn eerste gelivestre- amde gebed vanuit het Vaticaan. Het virus dwong de paus om te breken met eeuwen oude tradities en tech nologie te gebruiken. Van een steeds groter deel van de coronapatiënten is onduide lijk waar zij het virus hebben op gelopen. Van de 321 positief ge teste patiënten die Nederland sinds gisteren telt, is de her komst van het coronavirus bij negentig patiënten nog onbe kend. Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Bilthoven China 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Viroloog Bart Haagmans. FOTO PIX4PROFS/PETER BRAAKMANN Coronabesmetting per land ik Italië Z-Korea Iran Frankrijk Duitsland Spanje VS Japan Zwitserland Nederland Gr-Brittan. België Zweden Noorwegen Singapore Canada Maleisië Hongkong Oostenrijk Besmettingen Nederlan Maart Februari 100320 Bron: Johns Hopkins, Stand 2300 u 2 3 I S' 9«>lll!autsW!713l92a!l222324252627 28 2930313233 MM 3435 36 3738 39 4041 42 4344 45 46 4 7 48 49 50 Een begrafenis in Nembro. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5