f 12 ZEELAND INTERVIEW AD PETERMEIJER De uit Zeeuws- Vlaanderen afkomstige Ad Petermeijer is na 20 jaar voorzitter af van de Stichting Crematoria en Begraafplaatsen Zoom- en Zegestede. Onder zijn leiding werd de sprong naar Roosendaal gemaakt. De dood was er al vroeg in zijn leven. Het bombarde ment op Breskens, op 9 no vember 1944. Zowat twee honderd dorpelingen kwamen om. Veel burgers raakten gewond. Ver woesting alom. Het gezin Petermei jer werd geëvacueerd. Ingetogen ver telt hij over wat volgde. Een zoek tocht naar onderdak in de streek. Bij opa en oma in Oostburg, totdat de bommen ook daar vielen. Hij roept beelden op die we kennen van televi sie, met vluchtelingen op drift, weg van de brandhaarden van nu. Geen dorp werd in de Tweede Wereldoor log naar verhouding zwaarder getrof fen dan Breskens. ,,En ik zat op mijn kleine fietsje daar middenin." Hij is een vaste bezoeker van de jaarlijkse herdenking in West- Zeeuws-Vlaanderen. Samen met Joke, de liefde die hij ontmoette tij dens hun studie sociale geografie in Utrecht. Het monument aan de Steenoven in Breskens heeft voor hem een diepe betekenis. Ook bij de laatste herdenking in de Samen op Weg-kerk was er hij er bij. Precies 75 jaar geleden was het. Breskens, 9/11. ,,Voor ons heeft die datum extra be tekenis, met een andere lading dan in de rest van de wereld." Afscheidscadeau Het gaat over afscheid nemen en her denking. Over herinneren ook. De af scheidsreceptie afgelopen woensdag in crematorium Zoomstede was ge past. Precies zoals Petermeijer het wilde. Niet te veel speeches en vooral niet te lang. In alle verhalen een per soonlijke toets. Bestuur, directie en medewerkers waren er, van vroeger tot nu. De muzikanten van Luizter zorgden voor een fijne ambiance. Het afscheidscadeau staat nog in zijn werkkamer. Wachtend op een plekje aan de muur. Een historische prent van Bergen op Zoom, de stad waar hij 60 jaar geleden neerstreek, als piep jonge leraar aardrijkskunde. In het begin in combinatie met een ander parttime docentschap in Utrecht en later Middelburg. 't Rijks loopt als een rode draad door zijn le ven. In zijn werkkamer staat een boek met daarin alle namen van oud leerlingen. Het moeten er circa 10.000 zijn. Petermeijer heeft er een gewoonte van gemaakt om bij afspra ken altijd even in het boek te kijken. Zien of de gesprekspartner bij hem op school heeft gezeten, als zijn ijze ren geheugen hem dat niet direct vertelt. Ook voor de man van de krant heeft de oud-rector het boek opengeslagen. ,,Ik zie dat je twee jaar 't Rijks hebt bezocht." Petermeijer komt zijn oud-leerlin gen altijd en overal tegen, in het hele land. ,,Dat geeft een warm gevoel." Hij is net terug van de maandelijkse boekenmarkt in de Williamstraat. Hij helpt bij het in goede banen lei- den van de markt. De opbrengst komt ten goede van het onderhoud van de Ontmoetingskerk in de stad. ,,We hebben nog genoeg te doen." Zich inzetten voor de samenleving is voor hem een vanzelfsprekende zaak. ,,Een mens moet zijn talenten benut ten en zich ten dienste stellen van anderen." Petermeijer kijkt met veel plezier terug op 20 jaar voorzitterschap van wat nu voluit de Stichting Cremato ria en Begraafplaatsen Zoom- en Ze gestede heet. ,,Het is inderdaad een mond vol." Op de uitnodiging voor de afscheidsreceptie staan markante plaatjes. De opening van het crema torium Zegstede in Roosendaal bij voorbeeld. Voor Petermeijer en zijn medebestuursleden was het destijds een kantelpunt. Een Europese aanbe steding, waarmee veel geld gemoeid was. In Bergen op Zoom werd gewikt en gewogen. Of ze zich als kleine or ganisatie daarvoor moesten inschrij ven? ,,Het was een moeilijke beslis sing." Er kwam groen licht, voor een We doen er alles aan om de wensen van families zo goed mogelijk op te volgen PASPOORT grote aula met ruim 300 zitplaatsen en ook het onderhoud van de be graafplaats maakte deel uit van de overeenkomst. Meteen was het Bergse crematorium een stuk groter en sloeg het de vleugels uit. In maart 2008 werd Zegestede geopend. ,,Ik ben blij en trots dat we het gedurfd hebben." Persoonlijke wensen De afscheidslocatie De Vier Jaargetij den in Roosendaal noemt Petermei- jer een waardevolle toevoeging. ,,Het hele gebouw kan door families per dagdeel worden gehuurd en staat vol ledig ter beschikking van persoon lijke wensen." Na Roosendaal moest er ook in Bergen op Zoom geïnvesteerd wor den. Het resultaat van de vernieuw bouw: drie sfeervolle aula's, varië rend in grootte. Met als bijzonder heid een grote openluchtaula, een vernieuwend concept dat destijds werd onderscheiden met de Interna tional Funeral Award. In de voorbije 20 jaar zag Petermei- jer het uitvaartwezen veranderen. Steeds vaker wordt gekozen voor de aula als plek voor de afscheidsdienst en niet meer de kerk. Families willen zelf meer invulling geven aan het af scheid. De Bergse en Roosendaalse begraafplaatsen en crematoria veran derden mee. ,,Onze bezoekersaantal len zijn vele malen groter geworden. De openingstijden zijn verruimd. Fa milies kunnen ook in de avonduren en op zaterdag terecht. Er is geïnves teerd in gastvrijheid en de horeca is veelzijdiger geworden. We doen er alles aan om de wensen van families zo goed mogelijk op te volgen." De betrokkenheid van Petermeijer bij de begraafplaatsen en crematoria is altijd groot geweest. Als voorzitter was hij steeds geïnteresseerd in het wel en wee van de medewerkers. ,,Zonder hun inzet lukt het niet. Ik ben heel erg van het samenwerken, altijd geweest." De voorbije drie jaar heeft Petermei- jer zijn opvolger voorbereid op zijn taak. Wie dat is? Dome Widdersho- ven, voormalig plaatsvervangend rec tor van 't Rijks. ,,Als rector heb je een breed werkveld. Behalve met onder wijs heb je te maken met personeels beleid, bouwplannen, financiën en tal van andere zaken. Het zijn ook al lemaal dingen die je als voorzitter van crematoria en begraafplaatsen moet beheersen." dinsdag 10 maart 2020 VL 'Families geven zelf meer invulling aan het afscheid' Ben van den Aarssen Bergen op Zoom Ad Petermeijer heeft afscheid geno men als voorzitter van de Stichting Cremato ria en Begraafplaat sen Zoom- en Zege stede. FOTO PETER VAN TRUEN/PIX4PROFS Naam: Ad Petermeijer Leeftijd: 82 jaar Geboorteplaats: Groede Woonplaats: Bergen op Zoom Burgerlijke staat: gehuwd met Joke, twee dochters, vijf kleinkinderen Opleiding: Rijksuniversiteit Utrecht, sociale geografie Bekend als: oud-rector RSG 't Rijks, Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55