r mH Bi Éfei Nieuwe straat Yerseke krijgt naam 'Macoma' Rolstoeldansles voor leerlingen van De Sprienke 7 1 MÊ MOLENAAR OPVOLGER KOORNBLOEM GOES 'Nu ben ik de molenaar en ben jij m'n knecht'. Met een grapje nam Jasper Boonman gisteren het beheer van molen De Koornbloem in Goes over van zijn vader Bert. a <7,. Vanaf komend weekeinde hond aan de lijn De rollen zijn nu inderdaad omgekeerd. Bert Boonman zal ongetwijfeld nog gere geld bij de molen te vinden zijn, maar zoon Jasper zwaait er sinds gisteren de scepter. Bert was liefst 49 jaar vrijwillig molenaar op de in 1801 gebouwde stellingmolen. Op z'n dertigste werd hij door de gemeente - de ei genaar van de molen - voor die functie gevraagd. Niet dat hij daar toen ervaring mee had. ,,Ze moe ten gedacht hebben dat ik wel een handig ventje was'', gokt hij. De Goesenaar volgde een cursus en ging daarna aan de bak. Aangezien hij het bijna een halve eeuw heeft volgehouden, mag duidelijk zijn dat hij er plezier in gehad. ,,Het waren prachtige ja ren'', beaamt hij. ,,Soms was het ook spannend, hoor. Het heeft hier wel eens zo hard gestormd dat de borden en ramen van de molen vlogen.'' Gezien z'n leeftijd van 79 jaar vond Bert het tijd om te stop pen. ,,Ik wil voorkomen dat ik straks uit de wieken val en men sen zeggen: waarom doe je dat ook nog, stommeling!?'', grapt hij. Trots Met het ondertekenen van een overeenkomst met de gemeente nam Jasper het stokje over van zijn vader. ,,Ik ben er trots op dat ik nu -w. P&t* - de molenaar van Goes ben'', zei hij. Jasper gaat met z'n vrouw en drie kinderen in de woning naast de molen wonen. De nieuwe mo lenaar kreeg het reilen en zeilen van de molen uiteraard met de paplepel ingegoten. ,,Rond mijn twaalfde of dertiende begon ik er echt interesse in te krijgen'', kan hij zich herinneren. ,,Van mijn va der heb ik de kneepjes van het vak geleerd.'' Stiekem hoopt de nieuwe molenaar nu al dat één van zijn kinderen hem later weer zal opvolgen. ,,Mijn jongste zoon van 6 is al geïnteresseerd in techniek. Als hij met Lego speelt, gebruikt Het heeft wel eens zo hard gestormd dat de borden en ramen van de molen vlogen hij bijvoorbeeld al tandwieltjes. Dus wie weet Jasper rekende uit dat zijn vader de afgelopen 49 jaar ruim twee duizend zaterdagen in de weer is geweest op de molen. Zelf is hij van plan om De Koornbloem - één van de beeldbepalende gebouwen van Goes - ook zo vaak als het kan op zaterdag te laten draaien. Net als z'n vader gaat hij graan malen. ,,In kleine hoeveelheden, hoor'', verduidelijkt hij. ,,Het is enkel be doeld voor particulieren.'' Als vrij willig molenaar is de Goesenaar ook verantwoordelijk voor de kleine onderhoudsklusjes. Hij zal tevens gasten ontvangen. Hoewel De Koornbloem volgens Jasper een 'rijke molen' is, waaraan alles nog werkt, is hij toe aan een opknapbeurt. Met name het voeg werk is aan herstel toe. Wethouder André van der Reest liet gisteren weten dat de gemeente hoopt dat de provincie een duit in het zakje doet. Een subsidie is aangevraagd. ,,We hopen dat de werkzaamhe den eind dit jaar of uiterlijk begin volgend jaar kunnen beginnen.'' Bij de molen werden gisteren ook twee informatieborden ont huld. Eén ervan bevat informatie over De Koornbloem, op het an dere kunnen bezoekers alles lezen over de Roskorenmolen die er vroeger stond. De naam van de straat waaraan de huidige molen ligt - De Paardeweg - herinnert daar nog aan. VLISSINGEN Staatsbosbeheer Zeeland vraagt hondenbezitters vanaf komend weekeinde hun hond aan de lijn te houden als zij een terrein van Staatsbosbeheer bezoeken. Vanaf eind deze maand tot in de zomer worden op veel plekken reekalfjes gebo ren. Zij zijn zeker de eerste dagen geheel afhankelijk van hun moe der. Deze zoogt de jongen om de paar uur. In de tussentijd liggen de kalfjes op een verdekte plek in het bos te slapen. Staatsbosbe heer zegt dat elk jaar tientallen kalfjes door honden worden ge dood. Ook op de grond broe dende vogels lopen gevaar door loslopende honden. GOES De kinderen van Mytylschool De Sprienke in Goes hebben er deze maand een leuk extraatje bij. Zij krij gen vier weken achter elkaar de kans deel te nemen aan rol stoeldansles. Voor de liefheb bers is een docentenechtpaar uit Ede bereid gevonden de danslessen te verzorgen. Vorige week woensdag heb ben Nel en Henk van der Vegte (de docenten uit Ede) de eerste rolstoeldansles gegeven aan een groep leerlingen. Deze maand volgen er nog drie, alle maal op de woensdagmiddag. In totaal doen er dertien kin- deren mee aan deze noviteit op De Sprienke. De rolstoeldanslessen zijn een gezamenlijk initiatief van Sportclub Gehandicapten Be veland (SGB) en De Sprienke. Na de serie van vier lessen wil de school kijken of de lessen als dansprogramma in de sportlessen mee kunnen wor den genomen. Daarbij zal wor den gekeken of er genoeg animo is bij de kinderen, maar ook het kostenplaatje zal daar een belangrijke rol bij spelen. Om de lessen te kunnen be kostigen is SGB op zoek naar sponsoren. YERSEKE De Macoma. Het is geen badplaats in Italië of de naam van virus, maar de titel van een nieuwe straat op het Yersekse be drijventerrein Olzendepolder IV. Voor wie het woord ook onbe kend in de oren klinkt: het is de we tenschappelijke naam van het non netje. Dit tweekleppige weekdier- tje is één van de meest voorko mende schelpjes op Nederlandse stranden. Een andere nieuwe straat op het industrieterrein onderlangs de Molendijk gaat Cardium, ofwel hartschelp, heten. Alle straten op het bedrijventer rein zijn vernoemd naar schaal- en schelpdieren. Toepasselijk, want heel veel bedrijven zijn actief in de vishandel. In de beginjaren koos Reimerswaal nog voor Nederlandse benamingen als Krab, Kreeft en Ali kruik. Met de uitbreiding die een aantal jaar geleden werd aangelegd, stapte de gemeente met de straat namen Sepia en Ostrea over op La tijnse benamingen. Als straks de Cardium en de Ma- coma zijn aangelegd, is de infra structuur op het bedrijventerrein voorlopig af. Onder meer trans portbedrijf Kotra zal zich in het ge bied vestigen, met een garage voor de vrachtwagenvloot. De Cardium wordt in de toekomst via een ro tonde op de nieuwe, nog aan te leg gen toegangsweg naar Yerseke aan gesloten. dinsdag 10 maart 2020 BE 'Nu mag mijn vader hier knecht zijn' Rob Paardekam Goes Vader en zoon Bert en Jasper Boonman bij molen De Koornbloem in Goes. foto marcelle davidse -Bert Boonman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52