i 7 MAARTEN VAN DE VELDE KERSENKWEKER Ik werk op \Schouwen- k\ Duiveland Maarten van de Velde (27) van de Schouwse Kers uit Dreischor heeft op de grond bij zijn woning in Kerkwerve driehonderd pruimenbomen gezet. Ernaast pioniert hij met bijzondere kersenrassen. Zo is de jonge fruitteler altijd bezig met de toekomst. aarten is een echte Schouwe- naar. Evenals zijn tweeling broer Leendert, die zich richt op de akkerbouwtak binnen het fa miliebedrijf aan de Gaanderse- weg. Pootaardappelen en kersen worden gebroederlijk naast elkaar gekweekt. Tot 1999 woonde de fa milie Van de Velde in Serooskerke op een boerderij naast Plan Ture luur. Door de landschapsverande ring daar werd verhuisd naar Dreischor. Op jonge leeftijd vond Maarten fruitteelt al interessant. ,,Wij gingen als bedrijf in die tijd mee in schaalvergroting. Nodig om in de toekomst een gezond bedrijf te kunnen runnen. We zochten teelten die het saldo per hectare verhoogden. Mijn broer kwam bij pootaardappelen uit, ik bij kersenteelt." Maarten startte na het mbo fruitteelt Edudelta College in Goes met zijn bedrijf Schouwse Kers. Ondernemen zat er vroeg in en kreeg vorm na zijn studie op de HAS in Den Bosch. ,,Daar zat ik op kamers. Als ik de gordijnen open trok zag ik flats van drie ver diepingen hoog. Reed ik terug naar Schouwen-Duiveland, zag ik op de dam bij Bruinisse weer het weidse uitzicht, zonnestralen door de wolken en het water. Dat voelde echt als thuiskomen." Met zijn vrouw, die in de zorg werkt, kocht hij vorig jaar een huis aan de Heuvelsweg in Kerk- werve. Afgelopen september werd een dochter geboren. De twee hectare aan kersen in Drei- schor zijn uitgebreid met een hec tare aan pruimen en kersen daar. Alhoewel zijn vrije tijd nu vooral opgaat aan klussen in huis, houdt hij erg van het buitenleven. Zo test hij veertig pruimenrassen naast zijn woning en houdt in een logboek alles bij. Maarten is ook parttime in dienst bij boomkwekerij Fleuren Door één onweersbui of nachtvorst kan een hele oogst mislukken uit Baarlo. Daarvoor adviseert hij fruitkwekers in binnen- en bui tenland. De kersenoogst blijft al tijd afhankelijk van het weer. ,,Door één onweersbui of nacht vorst kan een hele oogst misluk ken. Op het weer heb je geen in vloed, dat wordt bestuurd. Geluk kig maar. Het aanpassen aan het weer maakt dit werk leuk. Het on dernemen, zelf beslissingen ne men en in het plukseizoen een groep van 10 a 15 plukkers aanstu ren, ik geniet ervan. De tijd rond de pluk is spannend, binnen acht weken tijd moet onze jaarlijkse boterham verdiend worden", ver telt Maarten. De focus ligt op kwaliteitsker sen. Groot, sappig, van goed aroma en donker van kleur. De bomen moeten overkapt worden tegen vogels en regen. De pluk is intensief, handwerk. Soms moet je vier keer langs één boom, om dat alleen de donkerste kersen goed genoeg zijn. „Vandaar dat kersen duurder zijn dan bijvoor beeld appels", verklaart Maarten. Op stage in Australië zag hij grote bedrijven met kersen voor export naar Azië. Daar is 400 hectare ge woon. Maarten zoekt zijn uitbreiding bij pruimen en in de beleving. ,,Ik wil groeien aan de hand van de vraag. In Australië konden men sen hun eigen kersen plukken en vonden dat geweldig. Misschien gaan wij die richting op. Sowieso is op afspraak komen plukken mogelijk. In Dreischor vragen mensen al of ze even tussen de bomen mogen. Even kijken en fo to's maken. Dat kan. Mensen ver bazen zich over de hoeveelheid kersen aan bomen. In Dreischor rijden er ook grote machines rond. Gevaarlijk. Zelf plukken is daarom beter geschikt voor in Kerkwerve." dinsdag 10 maart 2020 In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Fruitteler Maarten van de Velde. Gerrit van Loon Dreischor Alhoewel zijn vrije tijd nu vooral opgaat aan klussen in huis, houdt Maarten van de Velde erg van het buitenleven. - Maarten van de Velde Maarten van de Velde: ,,Bin- nen acht weken tijd moet onze jaarlijkse boterham verdiend worden." FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50