u 4 CORONAVIRUS Met carnaval was corona nog iets om over te grappen, inmiddels is het voor steeds meer Brabanders bittere realiteit. Premier Rutte roept hen op een week thuis te werken, als dat kan. Verslag uit een provincie die langzaam ontwricht dreigt te raken. ST '1 Update Aantal besmettingen wereldwijd: 113.584 Aantal doden wereldwijd: 3996 Aantal besmettingen in Nederland: 321 Aantal doden in Nederland: 4 liÉIMJldiUij Besmettingen Perron i van het trein station in Tilburg, maandagochtend. Tus sen alle scholieren en forenzen vallen vier mensen nogal op, en dat is niet eens per se omdat ze uit Grieken land komen. Nee, de vier lijken rechtstreeks uit een operatiekamer te komen. Met de witte mondkap jes stevig voor hun mond voeren ze een geanimeerd gesprek, ge flankeerd door een vijfde Griek, die wel gewoon vrij kan ademen. ,,Als we op drukke openbare plekken zijn, een vliegveld of een treinstation bijvoorbeeld, dan doen we de mondkapjes op. Ge woon voor de zekerheid. We wo nen in Athene, en daar zijn we ab soluut geen uitzondering. Hier zijn we zo ongeveer de enige. Dat is wel vreemd.'' De Griek zonder mondkapje, die niet met zijn naam in de krant wil, was in eerste instantie ook ver baasd. Hij woont in Tilburg, en hier lijkt niemand echt serieus be zig te zijn met het gevaarlijke virus dat Europa in zijn greep heeft. ,,Maar nu zie ik mijn Griekse vrienden, die bij mij op bezoek ko men, en voor hen is het heel nor maal. Dat zet me eerlijk gezegd wel aan het denken. Ik weet dat Brabant binnen Nederland een speciale status heeft. Misschien is het helemaal zo gek niet om meer voorzorgsmaatregelen te nemen.'' Hilariteit De omstanders op het station la chen een beetje besmuikt. Mond kapjes? In Tilburg? Nergens voor nodig, toch? De reactie zegt iets over de Brabantse volksaard. Als je gewoon even lacht en een relative rende grap maakt, weegt het we reldleed direct een stukje minder zwaar. Wanneer een van de klan ten in de boekhandel kucht, duikt de medewerkster dus pardoes weg onder de kassa. Hilariteit alom. Toch is de luchtigheid deels ook schijn, een klein vernislaagje op een onderwerp dat de mensen in het zuiden wel degelijk bezig houdt - en zorgen baart. Ga maar eens kijken op de Leyhoeve, een luxe zorghotel in het zuiden van Tilburg. Daar wordt doorgaans het mooie leven gevierd: er is een zwembad, een sauna, een mooi restaurant Nu is bij een van de be woners corona vastgesteld, en heerst er doodse stilte. Bewoners moeten binnen blijven, alle horeca is dicht. Corona is hier de keiharde realiteit. Van de 321 Nederlandse corona patiënten komt ruim 40 procent uit Brabant. Dat percentage groeit. In Tilburg explodeerde het aantal patiënten gisteren, van 12 naar 27. In een zorgcentrum in Goirle overleed een patiënt aan het virus, weer één. Steeds meer Brabanders vragen zich af of het beest nog wel te temmen is. Het akelige besef dat bij een flink deel van de Brabantse coronapatiënten (nog) geen bron gevonden kan worden, voedt het onbehagen. Schoolklassen Inmiddels kent iedereen in de pro vincie wel iemand die persoonlijk hinder heeft ondervonden van Covid-19. In het onderwijs vielen gisteren al grote gaten. Basisschool Berkeloo in Berkel-Enschot moest zes van de achttien schoolklassen thuislaten. De richtlijnen van het RIVM bepalen dat alle Brabanders met bijvoorbeeld koorts of lucht wegklachten thuis moeten blijven, dus ook zij die voor de klas staan. ,,We doen wat we kunnen'', zegt Marcel van den Hoven, directeur van Tangent, de scholenkoepel waar Berkeloo onder valt. ,,Alle loslopende mensen staan voor de klas: teamleiders, parttimers, ie dereen. Toch is uitval niet te ver mijden.'' Hij rekent het even voor: verdeeld over heel Tangent heb ben 26 klassen maandag geen le raar, ongeveer 15 procent van het totaal. Een soortgelijk percentage zien ze bij andere organisaties. Bij sommige middelbare scholen bleef zelfs een kwart van de leer lingen thuis. Al met al gaat het om vele duizenden, zo niet tiendui zenden scholieren. Voor een dagje kan dat nog op gevangen worden: ouders regelen wel wat, kinderen vinden zo'n vrije dag vooral een leuke bonus. Voor de mensen die gaan werken is het wel fijn: er stonden gisteren We doen wat we kunnen. Alle loslopende mensen staan voor de klas opvallend weinig files op de Bra bantse snelwegen, stelt de ANWB. Toch beseft iedereen dat een si tuatie als deze heel snel heel veel pijn kan gaan doen. Wat als ouders een hele week thuis moeten blij ven van werk, of zelfs langer? Of, erger nog: wat als verplegend per soneel niet naar het ziekenhuis kan, omdat er geen opvang voor de kinderen is, of omdat het zelf ziek of zelfs besmet is? De provincie wacht met span ning op de uitslagen van een spe ciaal RIVM-onderzoek onder zorgmedewerkers, waaruit moet blijken hoe diep het virus tot Bra bant doorgedrongen is. De resulta ten worden vandaag verwacht. Brabant zou Brabant niet zijn als er te midden van al die zorgen geen ruimte was voor wat ongein. En dus gaat op WhatsApp een pa rodie rond op de hit van de Snolle- bollekes, Van links naar rechts. In het filmpje gaan niet mensen in de feesttent van links naar rechts, zo als in het origineel, maar een dam pende dansvloer vol coronabolle tjes. En zo wordt er, ondanks alle zorgen, toch nog een beetje gela chen. dinsdag 10 maart 2020 GO i Het stadsbestuur in Mos kou dreigt met celstraffen tot vijf jaar voor mensen die weigeren in isolatie te gaan na terugkeer uit lan den die getroffen zijn door het nieuwe coronavirus. Het gaat om reizigers die terugkeren uit China, Zuid- Korea, Iran, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje. i Een pandemie komt dich terbij waarschuwt de We- reldgezondheidsorganisa- tie. ,,Nu het virus voet aan de grond heeft gekregen in zo veel landen, is de dreiging van een pandemie zeer reëel geworden." i Iedereen die Israël bin nenkomt, moet twee weken thuis in quaran taine. Premier Netanyahu spreekt in een verklaring over een 'zwaar besluit', maar zegt dat de volksge zondheid boven alles gaat. i Britse wetenschappers zoeken 24 vrijwilligers die ze mogen besmetten met het coronavirus in het kader van een klinisch on derzoek. Ze willen een vaccin ontwikkelen. i De jaarlijkse Mars van de Levenden tussen de voor malige concentratiekam pen Auschwitz en Birke- nau wordt uitgesteld. De organisatie is bevreesd voor het welzijn van Holo caustoverlevenden en an dere deelnemers. i Duitsland meldt de eer ste twee coronadoden in eigen land. Eerder be zweek een Duitse toerist in Egypte. Er zijn meer dan 1100 coronagevallen be kend. Vooral het aan Ne derland grenzende Noord- rijn-Westfalen is getroffen. Kijk op de site bij /video voor de laatste stand van zaken rond het coronavirus. Zorgen in Brabant: is Richard Clevers Pim Dikkers Sander van Mersbergen Tilburg 5chri[ven jf schoot'v V - IUA' lï i 1 lilt* Een lege klas in basis school De Bloktempel in Son. Leerlingen van acht groepen moesten giste ren thuisblijven, omdat leraren zich ziek hebben gemeld. foto anp -Marcel van den Hoven, scholenkoepel Tangent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4