'Oproep geen handen te schudden is goede stap van regering' NIEUWS 3 CORONAVIRUS Nooit eerder riep een Nederlands kabinet de bevolking op te stoppen met handen schudden. Het zijn verwarrende tijden, ook voor premier Mark Rutte. ,,Dat mag dus niet meer!'' Jolig her stelt premier Mark Rutte zijn blun der door na de persconferentie waarin hij het land opriep onmid dellijk te stoppen met handen schudden, zelf een hand gaf aan RIVM-directeur Jaap van Dissel naast hem. Die wijst hem erop dat dat dus vanaf nu taboe is. ,,O sorry sorry!'' Het is dan ook even wennen, die nieuwe maatregel. Een Nederlands kabinet dat zich actief bemoeit met de manier waarop burgers elkaar begroeten en bedanken, het botst met alles waar de liberaal Mark Rutte normaal gesproken voor staat. Afgelopen vrijdag na de we kelijkse ministerraad betoogde Rutte nog het tegenovergestelde: „Iedereen moet doen wat-ie wil, we hebben een vrij land. Maar vanuit de deskundigen wordt er gezegd dat dat op dit moment niet nodig is, om te stoppen met handen geven.'' Maar dat was drie dagen geleden. In de tussentijd heeft het Covid-19- virus een hoop kwaad gedaan. Gis teren stond de teller in Nederland op 321 besmettingen en vier doden. Daarnaast werpt de dreigende co rona-epidemie zijn schaduw naar voren op het leven van de rest van de bevolking. Door de maatregelen die overheden wereldwijd hebben genomen om het virus in te dam men en door de paniek op de beur zen, voelt inmiddels iedereen de gevolgen. Volgens economen van de Rabobank zal de groei van de Nederlandse economie nu al halve ren ten opzichte van eerdere voor spellingen. En als het virus niet on der controle komt, dreigt de econo mie zelfs helemaal tot stilstand te komen. Uitzieken Dat vraagt om noodmaatregelen. In Noord-Brabant, waar de meeste be smettingen zijn, wordt iedereen opgeroepen vanaf nu thuis te wer ken als het werk dat toelaat. En de eerdere oproep om binnen te blij ven als je je ziek voelt of milde klachten hebt, blijft van kracht tot in elk geval maandag 16 maart. Die milde klachten, benadrukt Van Dissel, gaan vooral over de luchtwegen. Dat is kenmerkend voor dit virus. ,,Als je last hebt van je luchtwegen en je dat daarvoor niet had, dan thuis uitzieken. En als het ernstiger wordt, uw huisarts consulteren. Zo voorkomen we dat als je een virus hebt, je dat verder kunt verspreiden." De maatregelen die voor Noord Brabant worden afgekondigd, gel den vooralsnog niet voor de rest van het land. En hoewel in die pro vincie een deel van het openbare le ven al stilligt (veel schoolbanken zijn leeg) is het niet de opzet van het kabinet om alle evenementen daar te verbieden. De veiligheidsre gio's gaan vandaag per evenement bekijken of ze door kunnen gaan. Met dergelijke formuleringen probeert premier Rutte de rust te bewaren. Hij spreekt niet van een 'coronacrisis' maar van een 'corona situatie'. En als de virusuitbraak onverhoopt inderdaad een epide mie wordt, dan kan de Nederlandse economie 'een stootje hebben', be zweert hij. Maar vooralsnog kunnen we 'als we dat met zijn allen doen' de virusuit braak indammen door te letten op onze hygiëne: handen wassen, in de elleboog niezen, papieren zak doekjes gebruiken en vanaf nu dus ook die nieuwe maatregel. En die kondigt Rutte aan met een kwink slag, om de boodschap vooral niet te beladen te maken: ,,Doe wat u wilt, voeten zoenen of ellebogen geven. Maar we stoppen nu met handen schudden.'' ARTS-MICROBIOLOOG ,,De situatie in Nederland is de situatie die er twee weken geleden in Italië was. En de berichten die we daarvandaan krijgen, liegen er niet om. Het is heel goed dat de regering stappen zet om een enorme uitbraak van het coronavi rus te voorkomen.'' En geen handen meer schudden en thuis werken zijn passende adviezen, al dus Bonten: zo beperk je de mogelijkheden om elkaar te infecteren. ,,Als mensen naar hun werk gaan, ko men ze onderweg mensen tegen, op kantoor, op de te- rugweg. Je komt misschien wel tachtig mensen tegen op een dag. Als je thuis werkt en één keer in de twee dagen naar de super markt gaat, kom je aanzien lijk minder mensen tegen. Met het beperken van soci aal contact beperken we de kans dat het virus zich snel verspreidt.'' Ook het afblazen van grote evenementen zou in het rijtje maatregelen pas sen volgens Bonten, al heeft de premier gezegd dat voor nu de meeste evene menten gewoon kunnen doorgaan. Risico En ook al geneest veruit het grootste deel van de patiën ten zonder ernstig ziek te worden, er is wel degelijk een groot risico, zegt Bon ten. ,,Er is nog veel dat we niet weten over het corona virus en de ziekte die je er van krijgt. We weten ook niet precies hoe dodelijk het is. Maar we weten wel dat mensen met een kwets bare gezondheid risico lo pen; zij moeten bij besmet ting de juiste zorg krijgen. In Italië zie je dat nu de zie kenhuisbedden vol zijn. Als dat gebeurt loopt het sterftecijfer ook op, omdat mensen niet meer de zorg krijgen die ze nodig heb ben. Zorg die het verschil kan zijn tussen leven of dood.'' - Loudi Langelaan dinsdag 10 maart 2020 Rutte wil maatregel luchtig verkopen Hans van Soest Den Haag BEELD NOS Oeps, foutje. Premier Rutte pakt de hand van RIVM-di- recteur Jaap van Dissel, net nadat hij Ne derlanders heeft aangera den geen han den meer te schudden. Arts-microbioloog Marc Bonten van het UMC Utrecht zegt de oproep van het kabinet om geen handen meer te schud den en (aan Brabanders) om zo veel mogelijk thuis te werken goed te begrij pen. ,,We moeten een grote epidemie voorko men.'' Marc Bonten van het UMC Utrecht. FOTO UMC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3