II 'Middelburg moet kinderen opvangen' 7 STRANDPAVILJOEN DUURZAAM De buitentrap van strandpaviljoen Vloed bij Dishoek wordt een regelrechte hit. Exploitant Ron van Lieshout weet dat zeker. Hij biedt namelijk plek aan vele tientallen gasten om daar te zitten met onbelemmerd uitzicht op het strand en de Noordzee. Nog tien dagen en dan gaat Vloed weer open. Op het strand bij Dishoek staat een compleet nieuwe strandtent. De oude was op, aldus exploitant Ron van Lieshout. ,,De strandtent raakte inge bouwd door het zand, er was heel veel onderhoud nodig en de keu ken was ook toe aan een grote op knapbeurt." Het nieuwe paviljoen is op het oog veel ruimer opgezet dan de oude strandtent. Maar wat vooral opvalt is dat vanuit het pa viljoen zelf en vanaf het terras het strand en de zee heel goed zijn te zien. Want er is heel veel gebruik gemaakt van glas. Van Lieshout: ,,Dat is natuurlijk belangrijk want mensen komen niet voor niets naar een strandpa viljoen. Ze komen hier voor de zee en het strand. Dat willen ze zien." Maar het pronkstuk is toch wel de buitentrap: heel breed met plaats voor tientallen mensen die daar straks lekker kunnen zitten. ,,Een echte mooie plek om weg te dro men en te loungen." Hij wijst ook naar het afhaallo- ket aan de achterkant van Vloed. ,,Als we nu een besloten feest heb ben kunnen strandgasten toch langskomen voor eten en drinken zonder dat ze de andere gasten storen." Zonnepanelen Van Lieshout is er ook trots op dat het strandpaviljoen zo duurzaam mogelijk is gebouwd. ,,Met op het dak veel zonnepanelen en een in stallatie om warmte terug te win nen." Ook zijn de 'oude' terras planken in het nieuwe paviljoen verwerkt en is het flink geïsoleerd. ,,Zo goed dat we bijna niet hoeven te stoken." Hij wijst naar de wan den onder de hoge dubbele ramen. ,,Daar zit maar liefst dertig centi meter isolatiemateriaal." Terwijl bouwvakkers nog in- en uitlopen Mensen willen de zee en het strand kunnen zien als ze hier zitten vertelt de exploitant ook dat klan ten van Vloed niet geconfronteerd worden met plastic. ,,Geen plastic bestek, geen plastic bakjes als ze friet komen halen, geen plastic rietjes. Niets van dat alles." Dat geldt ook voor de twee andere strandpaviljoens die Van Lieshout exploiteert met twee compagnons: Piet Hein en Kon Tiki. ,,Samen be sloten we om geen plastic meer te gebruiken." Het is volgens hem nog niet zover dat alle Walcherse strandpaviljoens dat doen. ,,Maar tijdens de laatste vergadering bleek dat heel wat ondernemers hard bezig zijn plastic uit te ban nen en steeds duurzamer gaan on dernemen." Ook wijst hij naar de grote mural, gemaakt door de Vlis- singse graffiti-artiest Martijn Prins. ,,Mooi hé." Door de februaristormen is ook voor Vloed zand en strand ver dwenen. Niet zoveel als op andere plaatsen langs de zuidwestelijke kust van Walcheren. ,,Bij hoog wa ter is er hier nog strand. Op andere plaatsen zoals bij Westkapelle, Zoutelande en verderop richting Vlissingen is dat niet meer het ge val." Hij hoopt dan ook dat er snel een besluit komt om het strand op te hogen. Mede-eigenaar Marc Vernooij: ,,Want het strand is heel belangrijk voor de toeristen." Vloed is zaterdag 21 maart vanaf 10.00 uur open. Dat vindt de Christenunie in Mid delburg. De fractie pleit ervoor dat de gemeente gehoor geeft aan de oproep van organisaties als Stich ting Vluchteling, Vluchtelingen werk en Defence for Children om verweesde vluchtelingenkinderen op te vangen. De CU vraagt het col lege van B en W of dat bereid is meer opvangplaatsen aan te bieden. Middelburg heeft al een asielzoe kerscentrum waar maximaal 330 mensen kunnen wonen. ,,De gemeente Middelburg heeft zich eerder in bange, ongastvrije en grimmige tijden een moedige en gastvrije stad getoond en was eer der bereid zo nodig een extra azc te openen", constateert Clement Re- mijnse van de ChristenUnie. ,,Wij vinden dat we een gastvrije stad moeten zijn, ook, of juist naar me demensen in nood. Dagelijks zien we schrijnende verhalen van vluchtelingen onder meer bij de Turkse/Syrische grens. Door onrust in Syrië is de vluchtelingenstroom explosief toegenomen. De vluch- tende vaders, moeders, tieners en baby's onderweg lijken nu een speelbal te zijn van de mensenhan- Middelburg heeft zich eerder een gastvrije stad getoond -Clement Remijnse, ChristenUnie del. De opvang die er is, vindt plaats in overvolle kampen (soms 4 keer zoveel als bedoeld) onder vaak er barmelijke en sanitair hopeloos on toereikende omstandigheden." Leiden heeft inmiddels laten we- ten minderjarige kinderen die al leen zijn te willen opvangen. Die stad is net als Middelburg een shel ter city. Dat betekent dat een stad gedurende enkele maanden per jaar iemand onderdak biedt die in zijn of haar land opkomt voor de men senrechten. Wethouder Chris Dekker (SGP, asielopvang) wil niet als gemeente het voortouw nemen. ,,Ik kan wel in navolging van Leiden zeggen: 'Middelburg is ook bereid om kin deren op te vangen'. Maar dat is de verkeerde volgorde. Dit moet lan delijk geregeld worden. Pas als het Rijk na internationale afspraken aangeeft kinderen in Nederland te willen opvangen, zijn de gemeen ten aan de beurt." Anderzijds wijst Dekker de op- vang van verweesde vluchtelingen kinderen zeker niet af. Aangezien het eventueel om kleine aantallen Als je voor hen een plek in je hart hebt, heb je ook een veilig huis voor ze per gemeente gaat, lukt het ook wel een plek voor hen te vinden als het Rijk bij Middelburg aanklopt, bena drukt hij. ,,Als je voor hen een plekje in je hart hebt, heb je ook een veilig huis voor ze." dinsdag 10 maart 2020 Een mooie plek om weg te dromen Emile Calon Dishoek Ron van Lieshout bij strandpaviljoen Vloed waar de bouwvakkers nog in- en uitlopen. foto dirkjan gjeltema -Ron van Lieshout, exploitant strandpaviljoen Vloed Middelburg moet minderjarige kinderen opvangen uit vluchte lingenkampen in Griekenland. Als stad van de vier vrijheden en shelter city die mensenrechten- verdedigers onderdak biedt, heeft Middelburg een extra ver antwoordelijkheid om een aantal van die kinderen een veilig thuis te bieden. Maurits Sep Middelburg -Chris Dekker, SGP, asielopvang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39