van je slaap imm Onze grootste angst is nu: controleverlies Maatregelen stellen gerust, zo van: we doen tenminste iets! 21 René Diekstra dinsdag 10 maart 2020 T De Deep Sleep Headband produceert kleine, onhoor bare geluidjes die de diepe slaap versterken. foto philips M nm HwHMMwawaffi 'Voor je op zoek gaat naar een hersen- stimulator: het is af te raden deze techniek op eigen houtje te proberen' -MATTHEW WALKER zijn uitgebreid gemeten en in kaart gebracht. 'Slaaptechnici' wekken ze op via elektroden op het hoofd of manipuleren de golven. Zo moesten deelnemers aan een hersenstimulatorexperiment voor het slapengaan een aantal feiten uit het hoofd leren. Door de kwaliteit van de hersengolven tijdens de diepe slaap te verbeteren, verdubbelde het aantal herinnerde feiten - in verhou ding tot de prestaties van de contro legroep. Intussen experimenteren slaaptechnici ook met klanken: korte 'bliepjes' op het juiste moment in de diepe slaapfase zouden een soortgelijk effect op het geheugen hebben. Neurowetenschapper Walker: ,,Voor je op zoek gaat naar een her- senstimulator of speakers voor boven je bed: het is ten sterkste af te raden deze technieken op eigen houtje te proberen. Er zijn mensen die zelf een hersenstimulator hebben gebouwd of er een hebben gekocht op internet, maar die voldoen absoluut niet aan de veiligheidscriteria. Er zijn gevallen bekend van brandwonden of zelfs tij delijk verlies van gezichtsvermogen door fouten in de constructie of met het voltage.'' Dus: don't try this at home. Slaapmedicatie David White, professor slaapgenees- kunde aan de Harvard University, houdt zich ruim veertig jaar met slaap bezig. Hij stelt dat de behoefte aan een betere slaapkwaliteit groot is. „Slaapmedicatie wordt gigantisch veel verkocht. Uit onderzoek blijkt dat een groot deel van de volwasse nen zeven uur slaap niet haalt, ter wijl je gemiddeld acht uur nodig hebt. Dan is er nog het effect van blauw licht van beeldschermen, dat onze nachtrust verstoort.'' Samen met Philips ontwikkelde White een apparaat dat het midden houdt tussen een koptelefoon en een hoofdband: de Deep Sleep Headband. Die komt nog dit jaar op de markt. Het moet de weinige slaap die som mige mensen hebben, optimaliseren. ,,Het apparaat meet wanneer de trage golven van de diepe slaap optreden - de zogeheten deltagolven - en pro duceert kleine, onhoorbare geluidjes die de diepe slaap versterken. Daar door verbetert de herstelfunctie van de slaap'', zegt White. Philips mikt met de hoofdband op mensen die door omstandigheden niet het vereiste aantal slaapuren halen: moeders met jonge kinderen, studenten, carrièretijgers. De fabri kant benadrukt dat de Deep Sleep niet bedoeld is als permanente oplos sing. ,,Dit is geen quickfix. Wie conse quent te weinig slaapt, herstelt hier niet mee. Die moet zijn slaaphygiëne aanpassen'', zegt de professor. Medische problemen worden met deze slaapmuts 2.0 evenmin aange pakt. ,,Met slapeloosheid of apneu moet je naar een dokter.'' En vijftig plussers zijn er niet mee geholpen doordat de golven van hun diepe slaap langzaam veranderen. ,,Daar werken we aan.'' Anders aanpakken Niet iedereen lijkt onverdeeld posi tief. ,,De drang naar een perfecte nachtrust kan averechts werken. Er komt prestatiedruk op te liggen, want de volgende dag wil je optimaal functioneren. Die druk zorgt ervoor dat je juist niet meer kunt slapen'', zegt neuroloog en slaapexpert Arthur Kurvers van het Haaglanden Medisch Centrum. Kurvers noemt het 'opmerkelijk' dat de Deep Sleep Headband wordt aangehaald als slaaphulpmiddel voor moeders met jonge kinderen. ,,Het is geen apparaat om een chronisch slaaptekort mee te verhelpen. Dat is een kwestie van je slaapritme zien te reguleren. Aan een slecht geheugen of stemmingsproblemen kan het ook weinig veranderen. Dat soort proble men is van een andere orde en moet anders worden aangepakt dan met een band om je hoofd.'' Aanrader ,,Als je zorgt voor een goede nacht rust, vloeien daar automatisch de positieve effecten uit voort: een geheugen dat herinneringen en nieuwe informatie opslaat, een brein dat emoties verwerkt en ze reguleert. Onze slaap is mooi geregeld: mensen die korter slapen, doen dat dieper. Elk moment van de nachtrust wordt optimaal benut. Al kunnen zij hun slaap wel verstevigen, zodat de inge bakken effecten niet verloren gaan door een tekort. Daar kun je aan wer ken zonder je hersengolven te mani puleren'', zegt Kurvers. ,,Er zijn nog maar weinig onderzoeken gedaan naar deze manier van slaapoptimali- satie. Het is interessant, maar ik zou het mijn patiënten nog niet aanra den.'' Aan mensen uit mijn omgeving stel ik ten aanzien van het coronavirus af en toe de vraag: ,,Waar zijn we nou eigen lijk bang voor?'' Het eerste antwoord is vrijwel altijd: voor de dood. Corona angst zou eerst en vooral doodsangst zijn. Ik be twijfel dat. Met het woord 'doodsangst is iets merkwaar digs. Voor alle fobieën - zoals die voor dieren, bloed, injectienaalden, onweer, vliegen, enzo voort - geldt dat ze betrekking hebben op zaken die je kunt zien of ervaren. Bij doodsangst ligt dat anders. Je kunt de dood niet ervaren. Je bent dood of niet. Je kunt dus ook niet bang zijn voor de dood. Je kunt alleen bang zijn vóór de dood, voor het stervensproces. In het geval van corona zou je dan bang zijn voor de gevoelens die je verwacht als het virus bezig is je te doden. Maar dat is niet het hele angstverhaal. De angst die momenteel wereldwijd heerst, is de angst voor controleverlies over de versprei ding van het virus in de eigen omgeving. Dege nen die nu beleid moeten maken, zeggen het liever niet hardop, maar ook zij verkeren voort durend in de greep van de angst voor controle- verlies over de besmetting. Ondanks onzeker heid over de effectiviteit ervan, zullen ze be- paalde maatregelen voorstellen of opleggen, en kel en alleen om de geruststellingssuggestie die van die actie uitgaat naar het publiek en naar henzelf: 'We doen tenminste iets.' Wat ieder van ons persoonlijk betreft brengt de angst voor controleverlies ons er toe mond kapjes te gebruiken, goed handen te wassen, bij eenkomsten te vermijden, ons in huis terug te trekken. Allemaal maatregelen waarvan het ef fect niet of beperkt bekend is, en die onze angst voor verlies van controle ('we doen iets') welis waar verminderen maar nooit helemaal kunnen doen verdwijnen. Immers, het virus is onzicht baar en controle over een onzichtbare vijand is en blijft een ondoorzichtige onderneming. Sig- mund Freud, de bekendste van alle psycholo gen, zei dat hij voor niets zozeer angst had als voor verlies van controle. Om daar aan toe te voegen: ,,Enkel met denken wordt die angst niet minder. Je moet iets doen." Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Waar zijn we nu eigenlijk bang voor - als het gaat om het coronavirus? Is het doodsangst? Of is er meer? GO unrUBri^Bl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21