GEZOND Deze technologie verbetert de kwaliteit Vraag het onze specialisten A m 20 Terwijl we slapen, werkt ons brein hard door. Het wist onnodige informatie, bewaart herinneringen en verwerkt trauma. Nieuwe slaaptechnologieën worden ontwikkeld om de kwaliteit van onze nachtrust te bevorderen. Maak kennis met de slaapingenieurs. Helpt blazen in een zakje tegen hyperventilatie? HUISARTS RUTGER VERHOEFF Mijn man vindt 't niks dat ik graag naakt schoonmaak Ik heb last van mijn collega, hoe ga ik daarmee om? WAT DOET EEN SLAAP- INGENIEUR? LENE KEMPS EN EVA DE GRAAFF Slapen is zo'n complex pro ces, dat het een wonder is dat het vanzelf gaat. Er zit een vast patroon in onze nachtrust: van de inslaap- fase raak je eerst in de lichte, dan in de diepe en vervolgens in de rem- of droomslaap. Zo'n cyclus duurt on geveer negentig minuten. Elke nacht gaan we drie tot vijf keer door al die fases heen, telkens in dezelfde volg orde, alleen het accent verschuift. Terwijl we in het begin van de nacht vooral in de eerste drie fasen verblij ven, komen we in de latere uurtjes veel in de remslaap terecht. Waarom is dat? Neurowetenschapper Matthew Walker, auteur van Slaap, heeft een vermoeden: ,,Omdat er zo weinig ruimte beschikbaar is, moet ons brein het juiste evenwicht vinden tussen oude informatie bewaren en ruimte creëren voor nieuwe. Dat het accent eerst op de lichte en de diepe fase ligt en later op de remslaap, heeft te maken met onze zenuwcircuits die geüpdatet en aangepast moeten worden. Zo wordt de beperkte op slagruimte in onze hersenen goed benut. Om het juiste evenwicht te vinden tussen oude informatie be waren en ruimte creëren voor nieuwe, is het noodzakelijk te bepa len welke verse herinneringen be langrijk zijn, welke overbodig zijn en welke overlappen.'' Resetten Tijdens een goede nachtrust word je slimmer, verwerk je pijnlijke herin neringen en gooi je onnodige infor matie weg - vergelijk het maar met je computer rebooten of met een harde schijf formatteren. Zo kan het gebeu- ren dat het probleem waarop je 's avonds zit te broeden, de volgende ochtend als vanzelf is opgelost. Of dat de woordenwisseling met je zus in een ander daglicht komt te staan. In je diepe slaap wordt er informatie gewied en gwist en de remslaap zorgt ervoor dat de rest wordt be waard en versterkt. De automatische hersteldienst van je brein kan er zelfs voor zorgen dat er na een nachtje sla pen herinneringen bovenkomen die je verloren waande. Sturen ,,Als we het goed en gezond aanpak ken, slapen we acht uur per dag of een derde van ons leven'', zegt neurowetenschapper en slaapexpert Penny Lewis, schrijver van het boek The Secret World of Sleep. ,,We spenderen er meer tijd aan dan aan welke andere activiteit ook. Dat al leen al zou een aanwijzing moeten zijn voor hoe belangrijk slaap voor ons is.'' Lewis is een groot voorvechter van een gloednieuwe wetenschap: sleep engineering. ,,Wat als we slaap kun nen sturen, manipuleren, met de bedoeling er het meeste uit te halen zodat onze levenskwaliteit verbetert? Die mogelijkheid fascineert me.'' Tijdens de slaap produceren onze hersenzenuwcellen elektrische stroompjes. Elk heeft een eigen fre quentie en effect: het kunnen snelle golven met scherpe pieken zijn of trage, afgeronde golven. Die golven dinsdag 10 maart 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Slaap lekker De theorie van ademen in een plastic zakje is gebaseerd op twee principes: het verhogen van het CO2-gehalte in het bloed en de controle over de ademhaling. Bij hyperventila tie (=te snel ademhalen) raakt de ademhaling van slag en dat kan meerdere oorzaken hebben: angst, spanningen, oververmoeid heid of overbelasting. Soms zelfs onbewust Tijdens een acute aanval kunnen twee dingen helpen: afleiding (zoals hardop lezen of kniebuigingen) en ademhalingsoefeningen (3 se conden in en 6 seconden uit). Om van hyperventilatie te ge nezen, moet u allereerst de oorzaak aanpakken: schrijf op welke situaties hyperventilatie veroorzaken, en maak de klachten bespreekbaar met uw omgeving. De vervolgbehande- ling moet bij uw persoon lijkheid passen; dat kan via meditatie/yoga, cog nitieve gedragstherapie, EMDR, fysiotherapie, ce- sartherapie of logopedie. Mogelijk dat de Neder landse Hyperventilatie Stichting u verder kan adviseren. RELATIEFILOSOOF JAN DROST In de liefde tillen we vaak zwaar aan verschillen. We wil len natuurlijk dat de relatie werkt en daarvoor is nodig, zo denken we, dat de verschillen tussen de ander en onszelf niet te groot zijn. Grote ver schillen zien we als een be dreiging voor de eenheid en harmonie. Daarom pro beren we de verschillen zo via Je klein mogelijk te houden en als het even kan op te hef fen. Maar sommige BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS U heeft last van een collega die altijd te laat komt in verga deringen maar bent bang om er wat van te zeggen. Toch is het het best om het te bespre ken. Door een ik-boodschap te geven, benoemt u vanuit uzelf, uw gevoel, het gedrag van de ander, de consequen ties van dat gedrag voor u Daarmee voelt de ander zich vaak minder aange vallen dan wanneer u ie mand op de persoon 2V «S verschillen zijn niet op te hef fen. Die zijn er gewoon, en zijn niet per se goed of slecht. Bij dergelijke verschillen helpt het meestal niet er diepe inhoude lijke gesprekken over te voe ren. Daarvan ga je je alleen maar naar over jezelf voelen en denken dat je raar bent of dat de ander raar is. Een prag matische aanpak is dan het best. Als jij graag naakt het huishouden doet en jouw man vindt dat niet prettig om te zien, kun je ervoor zorgen dat hij het niet hoeft te zien. Doe het als hij niet thuis is of in een andere kamer is. Zo kunnen jullie onder één dak leven en tegelijkertijd ieder jullie eigen ding doen. aanspreekt en bijvoorbeeld een interpretatie geeft van de reden van dit gedrag. Hierdoor voelt de collega zich wellicht ook minder in het hemd staan. Vind u het te spannend het direct bespreekbaar te maken, dan kan het nog een optie zijn om in een rondvraag bij de ver gadering te bespreken hoe u graag met elkaar wilt omgaan: elkaar uit laten praten, afspra ken te maken, op tijd te komen, met aandacht te vergaderen. Dan maakt u het niet di rect maar indirect be spreekbaar en als de collega dan wel akkoord gaat met deze regels is het een keer daarop makkelijker om het te bespreken. Sleep engineering is een gloednieuwe wetenschap die je levenskwaliteit wil verbeteren door je slaap te manipule ren. Slaapingenieurs proberen vooral de diepe slaapfase te verbeteren, omdat die zorgt voor fysiek en mentaal herstel, ballast verwerkt en onnodige informatie wist. De eerste slaapfases (inslapen en de lichte slaap) brengen vooral rust en leggen de boel stil, zodat het grote werk - de diepe slaap met de traag ste, meest regelma tige hersengolven - kan beginnen. Slaapingenieurs wil len graag het aantal en de sterkte van die zogenaamde delta- golven verhogen. Dat gebeurt met elektro den op het hoofd. r--,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20