Personeel Eneco mag 25 miljoen verdelen ECONOMIE 17 Vegaburger op menu van Ikea Km ;a: W& 'Madame' Marie Curie. Maar dit voor malige promotiecentrum van de Ja panse nucleaire industrie kreeg een doodsklap door Fukushima. Van de 39 Japanse kerncentrales werkten er na 2011 lange tijd maar vijf, de rest was stilgelegd of zou worden geslo ten. Inmiddels is een twintigtal toch weer opgestart, omdat Japan toch ook klimaatdoelen moet halen en het ge bruik van sterker vervuilende ener giecentrales afbouwt. Zwakte In het Tepco-museum wordt door het nieuwe management zeer nede rig een buiging gemaakt naar de be zoeker die gratis naar binnen mag. Een greep uit de teksten: 'Wij heb ben niet voldoende oefeningen ge daan. We hadden onvoldoende mate riaal ter bestrijding van een ramp op geslagen. We hadden veilige centra les, maar hebben geaarzeld om ons rampenplan te delen. We dachten dat dat zou kunnen worden uitgelegd als zwakte, alsof onze veiligheidsstan daard tekort schoot.' Even verder: 'Tepco is zich bewust geworden van een realiteit: ons ver trouwen in de veiligheid was hoofd zakelijk gebaseerd op arrogantie en overmoed'. En ook deze: 'We hadden dit kunnen voorkomen door proac tieve voorbereiding, door de beste menselijke kennis die voorhanden was effectief te gebruiken. Tepco be treurt oprecht de gebeurtenissen'. Samenvattend: Tepco verklaart zich zelf schuldig aan arrogantie en over moed. Huilpartij Moeilijk voorstelbaar dat een westers bedrijf zo ver zou gaan. Maar in de Ja panse cultuur moeten falende ceo's nu eenmaal diep door het stof. On vergetelijk was de huilpartij van Sohei Nozawa, de directeur van Ya- maichi Securities, Japans oudste ef fectenhandelshuis, dat aan het eind van de vorige eeuw failliet ging. Ceo Nozama pleegde voor de camera's nog net geen harakiri. Shuichi Nakazato is adjunct-direc teur van het Tepco Decommissioning Archive Centre. Tepco is na zo veel ellende niet in de positie om uit de hoogte te doen, dat zou het publiek niet pikken, zegt hij. Middels model len en animaties wil het concern la ten zien waar het fout ging bij de erg ste kernramp na Tsjernobyl (1986). Maar ook wil het bedrijf tonen wat er daarna is gedaan en wat er nog ge daan moet worden. Want het opruimen van de radio actieve puinhoop kost nog vele de cennia. ,,Het gaat er ook om feiten te presenteren, want er doet veel nep- nieuws de ronde. We willen laten zien welke lessen zijn geleerd'', zegt Nakazato. Die lessen worden opgepikt door toeristen, maar vooral door kerncen tralebeheerders van over de hele we reld. De meeste bezoekers komen uit de branche of uit de omgeving. Tepco, dat ook bij het opruimen van de radioactiviteit 3700 mensen te- werkstelt, is nog altijd de belangrijk ste werkgever van de provincie Fu- kushima. Opluchting ,,Ons belang is transparantie en ver trouwen'', zegt Nakazato die destijds zelf op het hoofdkantoor in Tokio werkte. Hij werd in Fukushima be last met het organiseren van maaltij den voor de mensen in de vuurlinie. ,,Ja, natuurlijk was ik bang. Buiten moesten we maskers dragen. Binnen hoefde dat niet, dat was een opluch ting.'' Nakazato is er achteraf trots op hoe alle geledingen van het bedrijf werden gemobiliseerd en hoe men nu werkt aan beterschap. Wereldberoemd werden de 'Fu- kushima 50', de inmiddels mythi sche vijftig Tepco-werknemers die die rampdagen doorwerkten om nog erger te voorkomen. Een film over hun heldhaftigheid gaat deze week in première in Japan. De eind november bekend gewor den verkoop van Eneco aan Mitsu bishi levert de 44 gemeenten die aandeelhouder zijn 4,1 miljard euro op. Maar niet alleen lokale overhe den profiteren: het personeel krijgt een 'erkentelijkheidsuitkering' als dank voor hun noeste werk en mag 25 miljoen euro verdelen. Met 2775 voltijdbanen, zou dat uitkomen op ruim 9.000 euro per medewerker. De wijze van berekenen en voor waarden zijn overigens nog niet bekendgemaakt. Wel is de directie van de erkentelijkheidsuitkering uitgesloten, zei bestuursvoorzitter Ruud Sondag. De verkoop aan Mitsubishi kan beduidend sneller worden afge rond dan gepland. ,,Alle gemeen ten met aandelen Eneco hebben ingestemd met de verkoop'', aldus de topman. Toestemming van de Europese Commissie en de Duitse mededingingsautoriteit zijn ook binnen. Op 31 januari werd al be kend dat een meerderheid van de 44 aandeelhouders akkoord was met de overname. Toen ging de ge meenteraad van Rotterdam - met 31,46 procent grootaandeelhouder - akkoord. Terwijl 2019 bij Eneco in het teken van de verkoop stond, wist het energiebedrijf ook nog aardige cijfers te laten zien. De om zet steeg vorig jaar met 100 miljoen naar 4,3 miljard euro. Het bedrijfs resultaat eindigde op 464 miljoen euro, tien procent hoger dan in 2018. De nettowinst nam met 14 procent toe naar 115 miljoen euro. De reorganisatie - waarbij 215 ba nen vervielen - leverde een bespa ring van bijna 30 miljoen euro op aan personeelskosten. AMSTERDAM Beyond Meat test een nieuwe burger in de Ikea-winkels in Amsterdam en Amersfoort. De 'meatier' Beyond Burger is gemaakt van plantaardige ingrediën ten en bevat geen soja of glu ten. De nieuwste versie van die burger lijkt volgens de Amerikaanse producent van vleesvervangers 'nog meer op echt vlees'. Sinds afgelopen jaar liggen er producten van het bedrijf in verschillende Europese supermarktketens waaronder Albert Heijn, Jumbo, Delhaize, Casino, Tesco en Coop. dinsdag 10 maart 2020 GO Van linksboven met de klok mee: pers, ge huld in beschermende kleding, bezoekt de centrale; de huilpartij van Sohei Nozawa, de directeur van Yamaichi Securities, Japans oudste effectenhandelshuis; beelden van het museum; de omgeving van de centrale enkele jaren na de ramp. fotos epa, afp, hh. HT' x diep als een Japanner De zes reactoren van Fukushima had den een gezamenlijk vermogen van 4,7 gi- gawatt, vergelijkbaar met het vermogen van 15 miljoen zonnepane len. De bijna drieduizend medewer kers profiteren flink mee van de verkoop van Eneco aan Ja panse bedrijven Mitsubishi en Chubu. Ze mogen samen 25 mil joen euro verdelen. Dat bleek gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. David Bremmer Rotterdam Sv/ h

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17