12 NIEUWS Duizenden gedupeerden in de affaire rond de toeslagen hopen donderdag van de commissie-Donner te horen of ze compensatie krijgen. Om herhaling te voorkomen wil politiek Den Haag af van het ingewikkelde toeslagenstelsel. Maar hoe? Je kunt niet zeggen dat ze het niet hebben ge probeerd. De afgelopen tien jaar lanceerden opeenvolgende kabi netten steeds opnieuw vergevorderde voor stellen om het toeslagenstelsel op de schop te nemen. Zorgtoeslag, huur- toeslag, kinderopvangtoeslag, het is allemaal te complex geworden. Voor de Belastingdienst en voor de burgers zelf. Maar telkens belanden verbeter plannen op de mestvaalt der misluk kingen. Zo schrikt premier Mark Rutte vast nog wel eens wakker van de voorge nomen afschaffing van de zorgtoe- slag in 2012. Samen met de PvdA had zijn VVD in het regeerakkoord be kokstoofd dat er een inkomensaf hankelijke zorgpremie zou moeten komen, waardoor ruim vier miljoen mensen niet langer een maandelijkse toeslag zouden hoeven krijgen. Maar na oproer in eigen gelederen werd het voornemen prompt ingeslikt. Een jaar later liet datzelfde kabinet koning Willem-Alexander in diens eerste troonrede het plan aankondi gen voor een 'huishoudentoeslag'. Die moest in één klap de zorgtoeslag, de huurtoeslag, het kindgebonden budget én een toeslag voor ouderen overbodig maken. Nog geen jaar later moest toenmalig minister van Soci ale Zaken Lodewijk Asscher de Ka mer niettemin melden dat het plan vooralsnog onuitvoerbaar was. Twee jaar later zette de PvdA'er er defini tief een streep door. Te veel risico's Ook kwam er niets terecht van As- schers voornemen om kinderdagver blijven voortaan rechtstreeks te sub sidiëren, zodat de kinderopvangtoe- slag die ouders nu nog krijgen kon W Het ene idee na het andere moest tot nog toe worden ingeslikt: te omstreden of domweg onuitvoerbaar verdwijnen. Het huidige kabinet trok in 2018 de stekker uit het project: de stelselwijziging ging gepaard met te veel risico's, luidde de slotsom. Met lapmiddelen is de afgelopen jaren geprobeerd de toeslagenfabriek beter en vooral klantvriendelijker te laten draaien. Als gevolg van de toeslagenaffaire, die staatssecretaris Menno Snel eind vorig jaar de kop kostte, moet het bijvoorbeeld onmo gelijk worden dat mensen hun gehele toeslag verliezen én moeten terugbe talen als zij een klein foutje hebben gemaakt. Intussen galmt Snels zwa nenzang na over het Binnenhof: ,,Het bedenken van een beter systeem zal niet makkelijk zijn, maar is wel no dig'', zei de D66'er bij zijn afscheid. Dat signaal hebben alle politieke partijen verstaan. Een voorstel van D66 en Christenunie om op zoek te gaan naar 'varianten waarbij het toe slagenstelsel verdwijnt', werd door de Tweede Kamer unaniem aangeno men. De pas aangetreden staatssecre tarissen Hans Vijlbrief (Belastingen) en Alexandra van Huffelen (Toesla- dinsdag 10 maart 2020 Berg aan toeslagen die u nu Laurens Kok Den Haag Ouders werden door de Belasting dienst onterecht be oordeeld als fraudeur en moesten soms tienduizenden euro's aan toeslagen terug betalen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12