9 Ik vind het een vorm van beschaving dat we durven terug te kijken op onze eigen rol Rutte moet het staatsbezoek aangrij pen om van Indonesië excuses te ei sen en erkenning te vragen van het Indisch-Nederlandse leed tijdens de bersiaptijd. „Nederland heeft op enkele mo menten al spijt betuigd, maar door Indonesië is nooit iets in die trant ge zegd over de bersiapperiode'', zegt Micha'el Lentze, bestuurslid van de federatie. ,,Nederlandse militairen worden beschuldigd van oorlogsmis daden, maar zij werden ingezet om ons te beschermen.'' Bot stelde twee weken geleden in deze krant dat de Indonesiërs hele maal niet wachten op Nederlandse excuses. Hij vreest dat het onderzoek van het Niod, het Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie en het KITLV wonden openrijt. Volgens Bot vinden de Indonesiërs dat we eens moet ophouden het oprakelen van die verhalen. Geen hoge verwachtingen FIN-bestuurslid Lentze begrijpt wel waarom. Als Nederland excuses moet maken, dan moet Indonesië ook met de billen bloot over het geweld tegen Indische Nederlanders. ,,De bersiap- tijd wordt door Indonesië genegeerd en is in Nederland onbekend. Het is een periode die Indische Nederlan ders nog steeds veel pijn doet. Er wordt gedaan alsof het nooit gebeurd is.'' De federatie heeft geen hoge ver wachtingen van het staatsbezoek. Er kenning en excuses, dat ziet Lentze niet snel gebeuren. ,,Als het alleen al ter sprake komt, zou dat al een stap zijn. Maar het is Indonesië de afgelo pen zeventig jaar nog nooit voor de voeten geworpen.'' Aan de vooravond van het staats bezoek trekt Amnesty International ook aan de bel over mensenrechten schendingen in Indonesië. Uit onder zoek van de organisatie blijkt dat sinds 2010 ruim honderd burgers het slachtoffer zijn geworden van bui tensporig geweld door veiligheid stroepen bij demonstraties in de pro vincies Papoea en West-Papoea. Da ders zijn nooit vervolgd. Afgelopen zomer werden daar zes activisten opgepakt. ,,Zij kwamen op vreedzame wijze op voor hun me ning. Zij moeten onmiddellijk wor den vrijgelaten. Ik reken erop dat mi nister Blok hun zaak onder de aan dacht zal brengen van zijn Indonesi sche collega'', zegt Amnesty-direc- teur Dagmar Oudshoorn. Ook PvdA-Kamerlid Lilianne Plou- men, oud-minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwer king, vindt dat Blok dit komende week moet aansnijden. Wat vindt zij zwaarder wegen, de toekomst of de politics of regrets? ,,Je moet altijd be reid zijn je eigen geschiedenis onder ogen te zien. Dat doe je het liefst sa men met Indonesië. Het ontslaat ons niet van onze plicht de eigen geschie denis onder ogen te zien, ook als In donesië er aarzelingen bij heeft of dat kan'', zegt Ploumen. ,,Ik denk dat het belangrijk is dat er in Nederland de behoefte er zeer wel is. In 2021 ga ik daar met belangstel ling kennis van nemen. Dan volgt er een gesprek met onszelf en daarna met Indonesië. Ik vind het een vorm van beschaving dat we durven terug te kijken op onze eigen rol in de ge schiedenis en daar geen bladzijde overslaan.'' ste doen om de economische relatie met Indonesië te herstellen. Naast de positie van de veteranen was dat een tweede reden dat men geen dispuut over die erkenning wilde.'' Vier dagen na beladen datum van 17 augustus 1995 begint het staatsbe zoek aan Indonesië. Koningin Beatrix wil excuses aanbieden in haar tafel rede, maar mag dat niet van minister president Kok. Hij vindt dat dan de positie van de veteranen en nabe staanden wordt beschadigd: dan zijn ze voor niets gegaan. Het staatsbezoek loopt uit op een diploma tieke ramp, de Indo nesiërs nemen op verschillende ni veaus subtiel wraak. Het zit hen dwars dat Neder land de onafhanke lijkheidsdatum niet erkent, maar ze zijn ook moe van de voort durende kritiek op het bin nenlandse mensenrechtenbeleid. Een kleine greep: op de eerste dag heeft president Soeharto geen tijd voor een kenninsmakingsgesprek op het Merdeka-paleis. Hij laat boven dien de lunch met koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Willem- Alexander schieten om een cultureel jongerenfestival bij te wonen. Later op de dag ontvang hij wel de Duitse president Richard von Weizsacker. Ook krijgt de meereizende minis ter van Buitenlandse Zaken Hans van Mierlo in Jakarta een motorescorte van één motor zonder sirene, die bo vendien een lekke band krijgt. Daar door kan hij niet aanwezig zijn bij de kranslegging van Indonesische oor logsslachtoffers. Dergelijke plaagstoten worden vol gende week niet voorzien. Nederland heeft intussen wel stappen gezet. Zo houdt minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken in 2005 een indruk wekkende toe spraak. Pronk daar over: ,,Bot zei: we stonden aan de verkeerde kant van de geschiedenis. Dat is een heel mooie formule. Dat is nog zwaarder dan een excuus.'' Het is goed dat Bot dat heeft gezegd'', stelt Fridus Steijlen, die ook een van de onderzoekers is namens het Koninklijk Instituut voor Taal- Land- en Volkenkunde (KITLV). ,,Maar waarom we aan de verkeerde kant van de geschiedenis staan, dat is het debat wat komt. Er is een zeker wantrouwen in Indonesië: daar denken sommigen dat we met die blik in de spiegel alsnog ons gelijk proberen te halen. Mijn Indonesische collega's zeggen: het was geen revo lutie, want er was geen autoriteit die moest verdwijnen. We waren bezet door Japan en waren vrij na diens ca pitulatie. Vervolgens wilde Neder land ons weer komen bezetten, daar waren we tegen. De Indonesiërs wa ren tegen de rekolonisatie.'' Bersiaptijd De discussie over excuses roept veel woede op bij de Indische en Molukse gemeenschap in Nederland. Zij me moreren aan de bersiaptijd, een peri ode na de Japanse capitulatie waarin Indische Nederlanders, Europeanen, Molukkers en Chinezen slachtoffer werden van martelingen, verkrach tingen en moordpartijen door Indo nesiërs. Naar schatting 15.000 tot 30.000 Nederlanders werden gedood. De Federatie Indische Nederlan ders (FIN) vindt de huidige discussie dan ook 'ongepast'. Premier Mark zaterdag 7 maart 2020 GO eiland Jogjakarta In 1995, vijftig jaar nadat Indonesië een zijdig de onafhanke lijkheid uitriep, brach ten koningin Beatrix, prins Claus en kroon prins Willem-Alexan- der een bezoek aan de voormalige kolonie. President Soeharto (foto linksonder) had geen tijd om met hen te lunchen. foto's anp —Lilianne Ploumen, PvdA-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9