I open brief Het water komt. Die jongen zegt: mijn navel isn't good enough, wat kan ik betekenen voor anderen? Hij krijgt echt iets voor elkaar. Als jij het talent hebt om mooie zinnen te construeren, als je intelli gent bent, dan ga je toch niet nog een boekje schrijven over de zin van het leven en jouw schuldgevoel dat je in zoveel wel vaart leeft? Elke week wordt er zo'n ju weeltje gepresenteerd. Een halfjaar later ligt het in de ramsj. Ik overdrijf niet, mijn uitge ver, Mai Spijkers, is mijn beste vriend. Ik weet dus hoe het werkt.'' Lachje: ,,Ja, heel streng. Heel streng voor mezelf, maar ook voor anderen. Ik heb ook geregeld ruzie en ik hou er niet van als mensen de kantjes ervan aflopen. Ik weet precies wat ik van mensen verwacht en als ze leveren dan ben ik de vrolijkste. Als ie mand ondermaats werk levert, ben ik ge woon echt een pain in the ass. Ik ben redelijk zwart-wit. En ik kan niet tegen nep. Ik kan niet tegen niet-authentieke mensen.'' ,,Iemand die ik niet geloof. Iemand die acteert. Conformisme is nep. Ik voel dat nogal snel aan. We hebben in Amsterdam gewoond, dertien maanden aan de Nieuwe Herengracht, en ik was daar heel ongeluk kig. Écht ongelukkig. Theo Maassen zei het zo: iedereen wil anders en bijzonder zijn, en dat maakt ze allemaal hetzelfde. Daar heb ik een hekel aan, en aan dat hele com petitieve dat ik daar ervoer. Ik heb dat nooit begrepen. Ik ben iemand die gaat en gaat en gaat, maar nooit ten koste van anderen.'' ,,De boeken. Absoluut. Het klinkt mis schien gewichtig, maar schrijven is echt mijn raison d'être. Ik sta elke dag om half 5 op om te kunnen schrijven. Het enige wat ik leuk vind aan tv, is dat ik mensen ont moet met wie ik oprechte gesprekken kan voeren. En de lieve reacties van de mensen op straat. Voor de rest vind ik alles aan tv vreselijk: het perscircus, de kijkcijfermaffia. Maandenlang heb je serieus aan iets ge werkt en dan ben je afhankelijk van zoiets doms. Als de cijfers tegenvallen, hoor je niks. Vorige week stond hier de hele woon kamer vol met bloemen omdat De geknipte gast goed scoorde. Dat opportunisme. Ik zit thuis met buikpijn te wachten op die cij fers. Het is verlammend.'' Hij mag dan de naam hebben een scherp schutter te zijn, sinds kort probeert Akyol constructief te zijn. ,,Ik heb geleerd, en dat is iets van het afgelopen halfjaar, dat positi- viteit meer oplevert dan negativiteit. Als ik tijdens een draaidag mensen om me heen heb die het leuk hebben en mij aardig vin den, dan doen zij beter hun best.'' ,,Ik ben iemand die in een hoekje gaat staan om te observeren. Als een tv-productie goed loopt, probeer ik te begrijpen waarom dat zo is. 'Omdat het gezellig is.' Dan denk ik: oké, het is dus heel belangrijk dat er een positieve vibe is. Ik ben niet van de koetjes en de kalfjes, ik heb liever geen intermen selijk contact, ik ben zelfs een beetje autis tisch. Maar ik heb geleerd dat ik mezelf op zo'n moment moet verloochenen. Oprecht vragen: hoe gaat het, zit er iets dwars? Dan voelt iemand zich gezien.'' ,,Ja, klopt. Als je in een nieuwe omgeving binnenkomt, moet je daar gevoel voor krij gen. Wie zijn je lezers, je kijkers? Dat is ook noodzakelijk. Ik kwam als columnist bij de krant en de eerste maand kwamen er brie ven binnen met: kan die moslim niet weg? Zo gaat het heel vaak. Overal moet ik op nieuw het vertrouwen winnen. Het begint altijd met een soort achterdocht." Pff, hmmm... dat vind ik heel lastig. Ik heb daar zeker over nagedacht maar ik heb het antwoord nog niet. Misschien zijn mensen niet gewend dat iemand veel dingen tege lijk doet. Het begon al bij mijn eerste boek. Het eerste bericht dat breed werd opgepikt, was dat ik het niet zelf had geschreven.'' ,,Dat was eerst het verhaal, 'dit kan hij nooit hebben geschreven'. Daarna was het: hij komt gewoon uit een gelukkig gezin, er was helemaal niet zoveel ellende. Mensen bel den bij mijn ouders aan om het te controle ren. Toen was de kritiek: hij heeft helemaal geen strafblad. Ik heb gezegd: ga maar mee naar mijn advocaat, dan kun je het inzien. Ik dacht: waar ben ik in beland? Waarom geloven mensen mij niet?'' A Ben je altijd zo streng voor mensen? Wat is nep volgens jouw definitie? Van Eus zijn 55.000 exemplaren ver kocht, op tv trek je een miljoen kijkers. Waar haal je meer voldoening uit? Heb je dat op een cursus moeten leren? Je bestudeert vrij klinisch hoe je een goeie sfeer tot stand kunt brengen. Heb je daar een verklaring voor? Omdat het te goed was? ZATERDAG 7 MAART 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99