ce rf Gcj Hh Ii Jj Kk LI Vir Rr 8s Tt Uu Vv Ww Xx Yy ~L Het gebeurt hem geregeld, als hij binnenloopt in een zaal waar driehonderd mensen zitten te wachten. Dat door zijn hoofd schiet: 'Wat?! Zijn ze allemaal voor mq gekomen?' Ja dus, ze zijn allemaal voor hem gekomen, voor Özcan Akyol, de schrij ver, de columnist, de man van de televisie. ,,Ik kan nog steeds niet bevatten wat me overkomt. Dat is geen valse bescheiden heid. Ik begrijp oprecht niet dat zo veel mensen de moeite nemen om naar me te kijken of luisteren.'' Hij zegt het met een schuchter lachje, een gezichtsuitdrukking waar je Akyol niet vaak op zult betrappen. ,,Het is alsof ik in een fantasiewereld ben terechtgekomen. Ik kan ook slecht omgaan met complimen ten. Soms stappen mensen na een lezing op me af met een map met al mijn columns, keurig uit de krant geknipt. Om te signeren. Ik weet me daar bijna geen raad mee.'' Want hij komt van ver. Özcan, Eus, de jongen uit de achterstandswijk in Deven ter, de zoon van analfabete ouders uit Tur kije, de jongen die door zijn vader werd geslagen en gekleineerd, de leerling die geen steek uitvoerde op de mavo en een paar weken in de cel belandde nadat hij als chauffeur deel uitmaakte van een dieven bende. De gast die 'zoop en bedroog en erop los naaide', zoals opgetekend in zijn semi- autobiografische debuutroman Eus. Diezelfde jongen knipt nu op televisie het haar van BN'ers, zit als welbespraakte opiniemaker bij De Wereld Draait Door, scoort hoge kijkcijfers met Sterren op het doek en schrijft een populaire column voor deze krant. ,,Als ik zie welke deuren er zijn opengegaan..." peinst hij. ,,Ik kan er soms niet bij. Het is zo niet-ik. Ik ben niet sociaal, eerder mensenschuw, en nu doe ik dit. Alsof ik in een vreemde droom leef.'' Onlangs las hij het in 2012 verschenen Eus voor het eerst terug. Rauw en genadeloos schrijft hij daarin over zijn erbarmelijke af komst. ,,Die Eus is een heel andere jongen dan ik nu ben. Ik moest lachen om bepaalde passages, maar wel met een zeker ongemak. Ik herken zijn woede over die liefdeloze op- ZATERDAG 7 MAART 2020 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 97